Nowe nietypowe objawy koronawirusa u dzieci Lekarze ostrzegają rodziców

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowe nietypowe objawy koronawirusa u dzieci Lekarze ostrzegają rodziców

Lekarze w Hiszpanii zaobserwowali nietypowe objawy koronawirusa u niektórych dzieci. Chodzi o zasinienia na stopach, które przypominają odmrożenia, oraz plamy, które kojarzą się z ospą wietrzną.

Ten nietypowy objaw został zaobserwowany szczególnie u dzieci i dorastających nastolatków. Podobne przypadki zostały również zgłoszone we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Według hiszpańskich mediów, liczne przypadki tego rodzaju objawów pojawiły się nie tylko w Hiszpanii, ale także we Francji i Włoszech. Pierwszym, u którego zauważono charakterystyczne zasinienia, był trzynastoletni chłopiec we Włoszech. Na początku myślano, że zmiany skórne są wynikiem ugryzienia przez pająka, co doprowadziło do infekcji. Jednak lekarze po zapoznaniu się z historią choroby u pacjenta zauważyli, że sześć dni wcześniej matka i siostra chłopca skarżyły się na kaszel, trudności z oddychaniem i wysoką gorączkę. Niemniej jednak, z powodu obciążenia, jakie teraz przeżywa włoska służba zdrowia, nie przeprowadzono dalszych niezbędnych badań w tej rodzinie. Potwierdzenia zakażenia COVID-19 w tej rodzinie nie ma, a przypuszczenia lekarzy opierają się na informacjach z wywiadu i domysłach.

Nowe nietypowe objawy koronawirusa u dzieci Lekarze ostrzegają rodziców

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci, które występują również u dorosłych

Eksperci ostrzegają, że ten nietypowy objaw, wcześniej nie kojarzony z koronawirusem, pojawia się po raz pierwszy u dzieci i nastolatków. Nie oznacza to jednak, że jest to objaw charakterystyczny tylko dla najmłodszych – według danych ze szpitala we Włoszech, jeden na pięciu pacjentów z koronawirusem ma podobne objawy. Hiszpańska Rada Podologów (lekarzy specjalizujących się w chorobach stóp) opublikowała oświadczenie na temat tego odkrycia, jednakże wciąż brakuje wystarczających danych, aby objaw ten został wpisany na oficjalną listę objawów koronawirusa. Trwają badania w tej dziedzinie, a hiszpańscy podolodzy i dermatolodzy zbierają dokumentację medyczną na temat przypadków osób z koronawirusem i charakterystycznych plam na stopach. Trudnością w tej sprawie jest fakt, że dotychczas nie zawsze szukano tego objawu u chorych, a plamy zanikają wraz z ustąpieniem choroby, nie pozostawiając śladów na skórze.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie szło mu w grze więc popchnął 2-latkę Dziecko zmarło Jest wyrok w sprawie opiekunów Lilianny

Czy zasinienia na TwoICH STOPACH mogą być objawem koronawirusa? https://t.co/cIOulWrYFZ

— Daily Mail Online (@MailOnline) April 14, 2020

Nowe objawy koronawirusa – wciąż mamy wiele pytań

Nowe nietypowe objawy koronawirusa u dzieci Lekarze ostrzegają rodziców

Zmiany na skórze stóp to nie pierwszy nietypowy objaw koronawirusa. Na początku epidemii uważano, że głównymi objawami zakażenia są uporczywy kaszel i wysoka gorączka, które utrzymują się pomimo przyjmowania leków przeciwgorączkowych. Jednak w miarę rozwoju pandemii i pojawiania się nowych ognisk zapalnych, zauważono, że wielu pacjentów z koronawirusem cierpi również (lub głównie) na ostre biegunki i bóle mięśni. Uznano również utratę węchu i smaku za nietypowe objawy koronawirusa. W Chinach, które są ogniskiem choroby, zauważono również, że wiele osób z potwierdzonym COVID-19 doświadczało bólów głowy i zawrotów głowy.

Specjaliści informują, że zmiany skórne w wyniku infekcji wirusowej nie są niczym niezwykłym, wystarczy wspomnieć ospę wietrzną czy opryszczkę. Jedna z teorii na temat związku plam na stopach z koronawirusem mówi, że mogą one być spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych w skórze, co jest reakcją układu krwionośnego i nerwowego na infekcję.

Nasza wiedza na temat koronawirusa ciągle się zwiększa, ale wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że odkrycie hiszpańskich lekarzy dotyczące fioletowych plam na stopach nie jest ostatnim zaskoczeniem, jakie nas czeka.

Nowe nietypowe objawy koronawirusa u dzieci Lekarze ostrzegają rodziców

Koronawirus a dzieci

Dotychczasowe dane na temat zachorowań na koronawirusa wskazują, że dzieci najczęściej przechodzą tę chorobę bezobjawowo lub łagodnie. Jednak nie oznacza to, że rodzice mogą bagatelizować chorobę – dzieci również powinny przestrzegać zasad dystansu społecznego i nosić maseczki (z wyjątkiem dzieci poniżej 2. roku życia).

Wszelkie niepokojące objawy, takie jak kaszel czy gorączka, powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem prowadzącym dziecko.

  • Źródło: "Could bruises on your FEET be a sign of coronavirus?", DailyMail.co.uk, dostęp 17.04.2020

Dodaj komentarz