Ocet do prania – jak go użyć Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ocet do prania - jak go użyć Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Ocet jest używany w gospodarstwie domowym od wieków. Oprócz zastosowań spożywczych, można go również użyć do prania, zwłaszcza do usuwania uporczywych plam. Wystarczy nałożyć trochę octu bezpośrednio na plamę i normalnie wyprać. Octem można również pozbyć się toksyn z odzieży, dodając jedną miarkę do szufladki na proszek. Często wspomina się również, że ocet pomaga zachować kolor tkanin i ułatwia prasowanie.

Ocet można bezpiecznie używać w pralce automatycznej, ale należy zachować umiar, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia. Może być skuteczny w usuwaniu różnych plam, takich jak krew, pot, tusz, atrament, a nawet wino. W przypadku świeżej plamy zaleca się nałożenie octu jak najszybciej. Istnieje również procedura postępowania dla innych trudnych zabrudzeń – wystarczy spryskać lub nałożyć trochę octu na plamę, pozostawić na chwilę, a następnie normalnie wyprać.

Dodanie octu do prania ma też właściwości zmiękczające, ale nie działa w ten sposób, jak się powszechnie sądzi. Ocet neutralizuje resztki środków spierających plamy i zmiękcza wodę, dając efekt i wrażenie zmiękczania tkanin. Ocet sprawdzi się również przy praniu ręczników, ponieważ doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy. Najlepiej dodać jedną miarkę octu do szufladki na proszek i prać ręczniki w 60 stopniach.

Ilość octu dodawanego do prania powinna być niewielka, aby zachować zdrowy rozsądek. Octem zwykle dodaje się mniej niż jedną miarkę. Najczęściej polecanym octem do prania jest ocet biały, destylowany. Można go kupić w sklepach z chemią gospodarczą.

Nie ma jednoznacznych wskazań co do długości moczenia ubrań w occie przed praniem. Zbyt częste stosowanie octu może prowadzić do niszczenia ubrań. Najlepiej nanieść niewielką ilość octu bezpośrednio na zabrudzenie, odczekać maksymalnie 5-10 minut, a następnie uprać.

Odpowiadając na pytania rodziców: ocet dodany do prania pomaga usunąć trudne zabrudzenia, a także ułatwia prasowanie i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Biały ocet można kupić w sklepach z chemią gospodarczą. Ocet do prania można wlać bezpośrednio na plamę lub do szufladki na proszek do prania w pralce. Zbyt częste pranie z użyciem octu może uszkodzić pralkę, więc należy używać go umiarkowanie.

Przeczytaj więcej artykułów  Nadciśnienie w ciąży Rodzaje Objawy Leczenie i Skutki

Dodaj komentarz