Odra u dzieci Objawy Leczenie Powikłania

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Odra u dzieci Objawy Leczenie Powikłania

Czy możemy spodziewać się epidemii odry? Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w styczniu 2017 roku odra wystąpiła u 559 Europejczyków, a liczba chorych wciąż rośnie. Najwięcej przypadków odnotowano we Włoszech, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i na Ukrainie. Dlaczego to możliwe, skoro szczepionka przeciw odrze jest dostępna od dawna?

Immunizacja (częstość szczepień) na poziomie 95% populacji w danym kraju zapobiega rozprzestrzenianiu się odry. W ostatnich latach teorie antyszczepionkowe sprawiają, że coraz więcej osób nie szczepi swoich dzieci. W konsekwencji ochrona przed odrą staje się mniej skuteczna, co wynika z wzrostu liczby zachorowań z 13 w 2010 roku do 140 w okresie od lutego 2016 do stycznia 2017 roku.

Dlaczego odra jest niebezpieczna?

Odra to choroba typowa dla dzieci. Rzadko występuje u dorosłych, ale jeśli tak się stanie, to przebieg choroby jest cięższy i mogą wystąpić powikłania.

Chorobę odry wywołuje wirus odry, zidentyfikowano już 21 jego szczepów. Choroba przenosi się drogą kropelkową i szybko rozprzestrzenia w miejscach zwiększonego skupienia ludności. Jedna osoba może zarażać nawet 20-25 innych. Okres inkubacji choroby wynosi od tygodnia do dwunastu dni.

Chory na odre zakaża wirusem pięć dni przed pojawieniem się wysypki i trzy do czterech dni po jej wystąpieniu.

Najczęściej odra występuje u dzieci w wieku poniżej piątego roku życia, w tym u niemowląt.

Objawy odry u dzieci

Objawy odry bardzo przypominają zwykłe przeziębienie, dlatego łatwo jest pomieszać obie przypadłości. Pojawia się gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów. Dziecko może skarżyć się na ból gardła, katar i kaszel. Kaszel jest zwykle suchy, bez wydzieliny. Oczy dziecka mogą być zaczerwienione, a pojawia się także światłowstręt. Po kilku dniach pojawia się charakterystyczna wysypka, która jednoznacznie wskazuje, że dziecko ma odre. Plamki wysypki są duże, rozlane i tworzą nieregularne plamy. Najpierw pojawiają się za uszami i na szyi, a później obejmują tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po około dziesięciu dniach, pozostawiając niewielkie przebarwienia, które zanikają po miesiącu.

Przeczytaj więcej artykułów  Ponad 1100 zł na każde dziecko co miesiąc A to nie wszystkie dodatki dla rodziców Jak je otrzymać

Objawy odry można łatwo pomylić z zwykłym przeziębieniem dopóki nie pojawi się charakterystyczna wysypka.

Odra u dzieci Objawy Leczenie Powikłania

Leczenie odry

Ponieważ odra jest chorobą wirusową, leczenie jest jedynie objawowe i nie obejmuje antybiotykoterapii.

Aby złagodzić gorączkę, podaje się dziecku leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Lekarz pediatra z pewnością doradzi, które leki są najlepsze. W przypadku światłowstrętu, warto zaciemnić pomieszczenie, w którym przebywa dziecko. Maluch powinien pić dużo płynów i pozostać w łóżku przez kilka dni.

Jeśli wystąpi katar, który często towarzyszy odrze, można skorzystać z inhalacji z olejkiem miętowym lub eukaliptusowym. To ułatwi oddychanie i udrażni drogi oddechowe.

Powikłania odry

Dziecko podczas choroby powinno być pod stałą opieką lekarza. Rzadko, ale jednak, pojawiają się powikłania. Nieleczona odra może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli lub zapalenie ucha środkowego spowodowanego bakteryjnym zakażeniem. Poważniejsze powikłania odry to zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych.

Szczepienia przeciw odrze

Dziecko można – a nawet należy – zaszczepić przeciw odrze. Szczepienie na odrę jest obowiązkowe w Polsce. Przeciwciała wytworzone w wyniku szczepienia pomagają zwalczać chorobę.

Pierwsza dawka szczepienia przeciw odrze podawana jest po pierwszym roku życia. Drugie szczepienie odbywa się około dziesiątego roku życia.

Pierwsza dawka szczepienia przeciw odrze podawana jest po pierwszym roku życia. Drugie szczepienie odbywa się około dziesiątego roku życia.

Dodaj komentarz