Opieka na dziecko przedłużona do 26 lipca Nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego weszły już

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Opieka na dziecko przedłużona do 26 lipca Nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego weszły już

Od poniedziałku 13 lipca rodzice dzieci, które nie ukończyły 8 lat, będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez kolejne dwa tygodnie, czyli do niedzieli 26 lipca.

Oto najważniejsze informacje:

  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaskakująco zadecydowało o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 lipca.
  • Pozostałe zasady dotyczące świadczenia nie uległy zmianie.
  • Aby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Taką deklarację należy dostarczyć pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-owi.

Zmiana zdania w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ministerstwo zaskakuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymywać od 25 maja. Początkowo miało to trwać dwa tygodnie, ale termin wielokrotnie był wydłużany. Dwa tygodnie temu wydawało się, że to już koniec wsparcia dla rodziców. W czwartek 9 czerwca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła, że rząd nie planuje dalszych przedłużeń zasiłku.

"Jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem do lat 8, rozważaliśmy różne opcje. Jednak w obecnej sytuacji, gdy mamy już wakacje, szkoły działają w trybie wakacyjnym, dzieci są na wakacjach, a żłobki i przedszkola również mają wakacyjny rytm pracy, nie zamierzamy przedłużać opieki nad dziećmi do lat 8 od poniedziałku. Widzimy, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach"

– powiedziała Marlena Maląg w programie "Siódma – Dziewiąta" emitowanym w katolickich rozgłośniach.

Kilka godzin później na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawił się komunikat, który zaprzeczył wcześniejszym wypowiedziom minister. Okazało się, że zmieniła ona zdanie i dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do niedzieli 26 lipca. RMF FM doniósł, że resort zmienił stanowisko po telefonie ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Opieka na dziecko. Kto ma na to prawo? Jak go otrzymać?

  • W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innego miejsca, do którego uczęszcza dziecko z powodu COVID-19 lub gdy te placówki są otwarte w czasie pandemii, ale rodzic sprawuje osobiście opiekę nad dzieckiem
    lub
  • Gdy nie ma możliwości opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Przeczytaj więcej artykułów  Nadwaga u dzieci palący problem

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Taki dokument należy dostarczyć pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku samozatrudnienia – do ZUS-u. Można to zrobić w dowolnym momencie, ale należy się pospieszyć, ponieważ bez tego oświadczenia ZUS lub płatnik składek nie wypłacą zasiłku. Przy rozpatrywaniu wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie bierze się pod uwagę dochodów rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że nie przysługuje on, jeśli jeden z rodziców może zapewnić opiekę dziecku, np. jest bezrobotny lub przebywa na urlopie wychowawczym.

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatkowy-zasilek-opiekunczy/2595013

Dodaj komentarz