Po co stosować probiotyki dla dzieci

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Po co stosować probiotyki dla dzieci

Dodawanie dobrych bakterii do diety pomaga dbać o zdrowie jelit malucha. Wiedząc, że jelita są „drugim mózgiem” naszego organizmu, możemy zrozumieć, że wiele procesów w ciele wiąże się ze stanem jelit. Jeśli jelita są chore, mogą pojawić się problemy ogólnoustrojowe. Dowiedz się, dlaczego warto stosować probiotyki u najmłodszych.

Dlaczego warto stosować probiotyki?

Po co stosować probiotyki dla dzieci

Osoby z zespołem jelita drażliwego lub stanami zapalnymi jelit, które często mają biegunkę i zaparcia, są bardziej narażone na zaburzenia emocjonalne. Problem z jelitami może prowadzić do mniejszego wchłaniania składników odżywczych, co z kolei prowadzi do niedoborów żywieniowych. To powoduje wiele problemów w codziennym życiu, takich jak złe samopoczucie, obniżona odporność i zmęczenie. Oczywiście związane z tym mogą być również problemy z prawidłowym wypróżnianiem się.

Co wpływa na osłabienie mikroflory jelitowej?

Po co stosować probiotyki dla dzieci

Bakterie w przewodzie pokarmowym zaczynają się tworzyć już podczas porodu, kiedy dziecko ma kontakt z drogami rodniczymi matki. Wówczas dziecko zaczyna tworzyć tzw. mikrobiotę pionierską. Po porodzie bakterie stopniowo zasiedlają jelita dziecka i do około 2 roku życia osiągają względną dojrzałość, ale mikroflora jelitowa malucha zaczyna przypominać mikroflorę jelit dorosłego człowieka dopiero około 7 roku życia.

Główną funkcją bakterii w przewodzie pokarmowym jest ochrona przed toksynami i chorobotwórczymi bakteriami, z którymi codziennie się stykamy. Bakterie te są w stanie tego dokonać dzięki przywieraniu do śluzówki jelita lub obniżaniu pH do takiego poziomu, że kolonizacja przez inne bakterie jest niemożliwa. Niestety, niewłaściwa dieta, duża ilość cukru, niedobór błonnika, stres i antybiotyki mogą zaburzyć populację bakteryjną jelit. W takich przypadkach pomocne mogą być odpowiednie probiotyki dla dzieci.

Po co stosować probiotyki dla dzieci

Rodzaje dostępnych probiotyków

  • krople – polecane szczególnie przy podawaniu dzieciom probiotyków, gdy jeszcze są za małe, aby łyknąć tabletkę. Krople podaje się pod język. Najczęściej mają neutralny lub delikatnie słodki smak, który dzieci lubią.
  • kapsułki – praktyczna forma dla dziecka i dla mamy. Można je łatwo zabrać w podróż bez obaw o rozszczelnienie opakowania w torebce.
  • saszetki – można je rozpuszczać w wodzie lub podawać jak cukierki w postaci napoju, który dziecko powinno wypić.
  • tabletki do żucia – to forma, którą dzieci szczególnie lubią. Tabletki do żucia mają atrakcyjne smaki, takie jak truskawka, i przypominają rozpuszczalne gumy.
  • spray – praktyczny aplikator do rozpylania mgiełki, ułatwiający odpowiednie dawkowanie produktu i nie stanowiący zagrożenia nawet dla najmniejszych dzieci.
Po co stosować probiotyki dla dzieci

Czasami można także znaleźć produkty wegetariańskie, świetne dla rodzin, które nie jedzą żelatyny czy innych składników pochodzenia zwierzęcego. Niektóre preparaty probiotyczne nie zawierają glutenu, laktozy ani białek mleka. Możesz je znaleźć na stronie a-manada.pl.

Przeczytaj więcej artykułów  Prezent na Dzień Dziecka LAST MINUTE za który nic nie musisz płacić

Jaki probiotyk dla najmłodszych? Probiotyk w kroplach dla dzieci!

Po co stosować probiotyki dla dzieci
  • są najbezpieczniejsze – nie ma ryzyka zadławienia,
  • łatwe do dawkowania i dostosowywania,
  • szybko i skutecznie się wchłaniają,
  • są gotowe do przylegania do nabłonka jelit.

Jak wybrać probiotyk dla dzieci?

Po co stosować probiotyki dla dzieci

Warto wiedzieć, że poszczególne szczepy probiotyczne mają różne działanie. U niemowląt najczęściej spotykane bakterie w jelitach to Bifidobacterium i Lactobacillus, takie jak Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium infantis czy Bifidobacterium bifidum. Niektóre z nich działają lepiej przy zakażeniach rotawirusowych lub biegunce, podczas gdy inne są skuteczniejsze w przypadku IBS lub zaparć. Oprócz probiotyków można także wprowadzić do diety prebiotyki. Najlepsze są probiotyki, które są zarejestrowane jako leki.

Czym jest probiotyk jako lek dla dzieci? Probiotyki opisane jako leki podlegają bardziej rygorystycznym wymogom certyfikacji. Są odpowiednio przetestowane, więc rodzic, podając dziecku ten lek, może być pewny, że wewnątrz produktu znajduje się to samo, co zadeklarowano na opakowaniu. Przy zamawianiu produktu warto sprawdzić, czy powinien być przechowywany w lodówce.

Dodaj komentarz