Mieci zabijają czyli o wpajaniu dobrych nawyków

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mieci zabijają czyli o wpajaniu dobrych nawyków

Zwykła puszka porzucona w lesie to nie tylko brzydki odpad – to pułapka, która może zabić owady i małe ssaki, zanim się nią wypełni. Odpady są poważnym zagrożeniem dla polskich lasów i ich mieszkańców, o czym informuje nowa kampania edukacyjna firmy Helikon-Tex. To ważne, by pokazać te filmy dzieciom. Może dzięki temu wychowamy pokolenie, które będzie umiało odpowiednio postępować w lesie?

Polskie lasy i parki są zanieczyszczone – to smutna rzeczywistość, z którą niestety trudno dyskutować. W zeszłym roku z terenów leśnych zarządzanych przez RDLP w Radomiu usunięto aż 5 tysięcy metrów sześciennych śmieci, co daje 50 wagonów odpadów! Mimo apeli i kar za zaśmiecanie, ilość zanieczyszczeń stale rośnie. To problem nie tylko estetyczny – śmieci stanowią źródło zarazków i realne zagrożenie zarówno dla dzieci bawiących się w krzakach, jak i dla dzikich zwierząt.

Ten problem budzi sprzeciw i chęć działania – stąd pomysł na akcję edukacyjną NoTrashNoTrace (Bez śmieci – bez śladu) polskiej marki Helikon-Tex, której celem jest szerzenie wiedzy o odpowiedzialnym turystowaniu. Wraz z ambasadorami akcji – Adamem Wajrakiem, Pawłem Supernatem oraz Ośrodkiem Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Puchaczówka” – firma będzie zachęcać do spędzania czasu blisko natury, bez pozostawiania śladów i szkody dla mieszkańców lasu. Głównym celem akcji jest także finansowe wsparcie Puchaczówki.

„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje ma ich nieodpowiedzialne zachowanie dla dzikich zwierząt – na przykład puszki często oznaczają śmierć dla uwięzionych w nich jeży. Dlatego cieszymy się, że Helikon-Tex podjął ten trudny temat i nie traktuje go tylko jako elementu marketingowego – próbuje zmienić nasze podejście. Jeżeli będziemy tak świadomi, że dbanie o czystość „wstąpi w nasze nawyki”, to będzie to ogromny sukces dla nas wszystkich” – wyjaśnia Marcin Marzec z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Puchaczówka.

Przeczytaj więcej artykułów  Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres i ciąża

W ramach akcji Helikon-Tex będzie prowadził kampanię edukacyjną, informującą o zagrożeniach związanych ze śmieceniem w lesie – obejrzysz w niej cztery filmy-opowieści o lesie, które z pewnością warto obejrzeć razem z dziećmi. Na razie dostępne są dwa z nich – pierwszy to opowieść Adama Wajraka o lesie (i niestety o śmieciach w nim).

Drugi film przedstawia relację z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt – miejsca, gdzie Marcin i Aneta leczą dzikie zwierzęta poszkodowane przez człowieka i jego śmieci:

Helikon-Tex promuje również wielorazowy worek na śmieci Dirt Bag – z każdego sprzedanego worka 10 złotych trafia na rzecz Puchaczówki. Oczywiście, każdy może również wesprzeć ośrodek samodzielnie – wszystkie informacje na ten temat znajdziesz na stronie http://www.fundacjapuchaczowka.pl/.

Oficjalna strona akcji: Helikon-Tex.

Dodaj komentarz