Mierzyć siły na zamiary Jak rozumieć to powiedzenie Wielu Polaków używa go błędnie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mierzyć siły na zamiary Jak rozumieć to powiedzenie Wielu Polaków używa go błędnie

W języku polskim mamy wiele powiedzeń, przysłów i związków frazeologicznych, które zawierają uniwersalne prawdy życiowe. Niektóre z nich pochodzą z literatury, inne z języka ludowego, ale wiele z nich jest również inspirowanych mitologią grecką czy Biblią. Jednym z najbardziej znanych powiedzeń, które często jest używane w niewłaściwym kontekście, jest "mierzyć siły na zamiary". Ale jak powinno się rozumieć to powiedzenie?

Mierzyć siły na zamiary – co oznacza?

"Mierzyć siły na zamiary" to jedno z najbardziej popularnych powiedzeń używanych w Polsce. Często stosujemy je, aby radzić sobie nawzajem, ale niestety często robimy to niepoprawnie. Okazuje się, że znaczenie tego powiedzenia jest często mylone, dlatego używamy go w niewłaściwym kontekście.

Zrozumienie i odpowiednie interpretowanie tych słów może być ułatwione poprzez poznanie ich pochodzenia. Nie wszyscy wiedzą, że to powiedzenie pochodzi z utworu jednego z najwybitniejszych polskich poetów – Adama Mickiewicza. Autor umieścił je w cytowanym poniżej fragmencie:

Cyrkla, wagi i miary
Do martwych użyj brył:
Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił! Adam Mickiewicz, “Pieśń filaretów”

Na podstawie tego fragmentu możemy stwierdzić, że Polacy często używają tego powiedzenia w przeciwnym sensie niż intencja poety. Często używamy go jako "nie porywaj się z motyką na słońce", czyli nie podejmuj działań, które są zbyt ambitne i przekraczają Twoje możliwości. Jednak intencja Mickiewicza była zupełnie inna. W rzeczywistości "mierzyć siły na zamiary" oznacza, że powinno się dostosowywać swoje siły do celów – czyli powinniśmy stawiać sobie ambitne cele, tworzyć wielkie plany, a siły zawsze się znajdą. Przesłanie artysty jest jasne: mamy być dumni, ambitnie podchodzić do życia, pokonywać nasze ograniczenia i poszukiwać nowych możliwości.

W zrozumieniu tego powiedzenia może też pomóc film Pauliny Mikuły z kanału Mówiąc Inaczej.

Przeczytaj więcej artykułów  Plecak Vans

Mierzyć siły na zamiary – synonimy

Nie jest łatwo znaleźć dokładne synonimy dla tego powiedzenia. Jednak mniej więcej to samo przesłanie niesie za sobą powiedzenie "mierz wysoko" lub "dążyć do swoich celów". Nie są to jednak synonimy w 100%. Można również zamienić to powiedzenie na bardziej opisowe sformułowanie, na przykład "podchodź do życia ambitnie, wyznaczaj sobie nowe wyzwania, wierz w siebie".

Przeczytaj odpowiedzi na pytania czytelników o to powiedzenie

Mierzyć siły na zamiary – co to znaczy?
To znaczy, że powinno się dostosowywać swoje siły do celów, czyli stawiać sobie ambitne cele i robić wszystko, co możliwe, aby je zrealizować.

Co znaczy mierzyć siły na zamiary?
To znaczy podejmować nowe, nawet wymagające wyzwania, i dostosowywać swoje możliwości do tych celów – robić wszystko, co w twojej mocy, aby osiągnąć te cele.

Jak rozumiesz powiedzenie "mierzyć siły na zamiary"?
W potocznym rozumieniu jest to najczęściej tłumaczone jako "dostosuj swoje cele do swoich ograniczeń". Jednak tak naprawdę znaczenie jest dokładnie przeciwne – najpierw powinieneś stawiać sobie wielkie, ambitne cele, a potem pracować i poświęcać się, aby je zrealizować.

  • Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]
  • Epoki literackie po kolei. Wszystko, co trzeba wiedzieć, w pigułce!
  • Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat

Dodaj komentarz