Migrena w ciąży przyczyny leczenie domowe sposoby na migrenę

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Migrena w ciąży przyczyny leczenie domowe sposoby na migrenę

Migrena w ciąży jest częstym problemem, z którym borykają się przyszłe mamy, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które miały częste bóle głowy przed ciążą, doświadczają ich w okresie oczekiwania na dziecko – nagłe i silne migreny są zgłaszane przez kobiety, które wcześniej rzadko cierpiały z tego powodu.

Ważne informacje:

 • Większość ciężarnych ma mniej bólów głowy po pierwszym trymestrze.
 • Migrena w ciąży może być spowodowana wahaniem poziomu hormonów.
 • Przyczyny bólu głowy w ciąży to m.in. zatrzymywanie wody, podwyższone ciśnienie krwi, problemy z krążeniem, stres, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne takie jak dym papierosowy, hałas, silne zapachy.
 • Jeśli do bólu głowy w ciąży dochodzą omdlenia, krwawienia z nosa, drętwienie karku i kończyn oraz gwałtowne kołatanie serca, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Przyszłe mamy mogą stosować Paracetamol na ból głowy, ale należy skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakiejkolwiek terapii.

Przyczyny migreny w ciąży:

 • Zatrzymywanie wody w organizmie.
 • Podwyższone ciśnienie krwi.
 • Problemy z krążeniem związane z większą ilością krwi w organizmie.
 • Stres.
 • Wrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak dym papierosowy.
 • Hałas.
 • Silne zapachy.

U niektórych kobiet migrena w ciąży może być również spowodowana odwodnieniem i nieodpowiednią dietą, która nie dostarcza pewnych składników odżywczych.

Objawy: ból w skroniach i z tyłu głowy, mdłości

Jeśli ból w skroniach lub z tyłu głowy pojawia się sporadycznie i można go powiązać z konkretnymi czynnikami, takimi jak zmęczenie czy nadmiar bodźców, nie ma powodu do większego niepokoju. Jeśli jednak migrena w ciąży towarzyszy krwawieniu z nosa lub gwałtownym skokom ciśnienia, problem może być poważniejszy. W takich sytuacjach należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 • Omdlenia.
 • Gwałtowne kołatanie serca (przyspieszone bicie serca jest normalne w drugim trymestrze ciąży, ale nie powinno przeszkadzać w codziennym życiu).
 • Krwawienie z nosa.
 • Drętwienie karku i kończyn.
Przeczytaj więcej artykułów  Olej rycynowy na wypadające po ciąży włosy

Trwający długo ból, który nie ustępuje pomimo odpoczynku, snu i przyjęcia paracetamolu, wymaga konsultacji lekarskiej.

Leczenie: co robić w przypadku migreny w ciąży?

Należy zadbać o swój komfort, nie przemęczać się i unikać czynników, które mogą powodować ból głowy. Ważny jest odpoczynek, unikanie stresu i zachowanie zdrowych nawyków codziennych. Należy dbać nie tylko o zdrową dietę i dużą ilość płynów, ale także o prawidłową postawę i ruch. Organizm kobiety podczas ciąży jest poddawany różnym obciążeniom, dlatego prawidłowe wstawanie, siadanie i chodzenie są ważne dla zdrowego kręgosłupa i ogólnej postawy, co wpływa również na ból głowy.

Przyszłe mamy mogą stosować paracetamol na ból głowy, ale należy zasięgnąć porady lekarza przed zażyciem jakiejkolwiek terapii. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 grama, co oznacza, że można przyjąć nie więcej niż 8 tabletek po 500 mg.

Jeśli przyszła mama miała migrenę przed ciążą, warto skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie leki można przyjmować na migrenę w ciąży bez uszkodzenia płodu. Niektóre leki przeciwmigrenowe, takie jak tryptany i alkaloidy sporyszu, nie mogą być stosowane przez przyszłe mamy ze względu na ryzyko przenikania przez łożysko i wpływ na rozwój dziecka.

Domowe sposoby na migrenę w ciąży:

Domowe sposoby na migrenę w ciąży obejmują przede wszystkim odpoczynek. Kiedy pojawi się ból głowy, należy udać się do ciemnego miejsca i położyć się z nogami lekko uniesionymi ponad poziom serca, na przykład na kanapie, z nogami na podłokietniku. Należy unikać światła, wysokich temperatur i hałasu.

Ulgę przynosi picie słodkiego, ciepłego płynu, na przykład herbaty z miodem, cukrem trzcinowym lub ulubionym syropem owocowym. Część przyszłych mam czuje ulgę również położąc chłodny okład na karku lub czole. Można użyć żelowych kompresów dostępnych w drogeriach i aptekach, które po schłodzeniu lub podgrzaniu przyjmują temperaturę otoczenia i dają długotrwałe efekty.

Przeczytaj więcej artykułów  Ogórki małosolne bez chrzanu czym go zastąpić W tej wersji będą równie smaczne

Medycyna wschodu, takie jak wizualizacje, medytacja, ćwiczenia oddechowe, delikatna joga dla kobiet w ciąży, uciskanie i masaż skroni, karku i nosa, przynoszą bardzo dobre efekty na migrenę. Warto ćwiczyć te metody codziennie, aby w przypadku bólu szybko przyniosły ulgę. Są również doskonałe jako przygotowanie do porodu, zmniejszają stres i zwiększają świadomość ciała.

Jeśli ból głowy nie ustępuje pomimo zastosowania różnych środków, można wziąć tabletkę paracetamolu. Paracetamol jest ogólnie dobrze tolerowany przez kobiety w ciąży, nie zagraża dziecku i korzyści z jego stosowania przewyższają potencjalne negatywne skutki, chyba że lekarz zabroni go stosować z uwagi na indywidualne predyspozycje.

Zapobieganie bólom głowy w ciąży:

 • Unikanie hałasu.
 • Unikanie wysokich temperatur.
 • Unikanie intensywnych zapachów (wizyta w drogerii w czasie ciąży może powodować ból głowy u niektórych kobiet).
 • Unikanie mocnego światła.
 • Unikanie stresu.

Aby zapobiegać bólom głowy w ciąży, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, regularne spożywanie posiłków i higienę snu. Niestety, nie istnieje uniwersalny sposób na unikanie migreny. Choć można unikać czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i reakcji organizmu matki na ciążę.

Pytania przyszłych mam dotyczące migreny w ciąży:

Czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?

W większości przypadków bóle głowy w ciąży, w tym te związane z migreną, nie są niebezpieczne ani dla matki, ani dla dziecka. Paradoksalnie, mogą one wskazywać na to, że wszystko jest w porządku. W pierwszym trymestrze ciąży wzrost poziomu progesteronu i estrogenów, które często powodują ból głowy u przyszłych mam, jest pożądany. Oczywiście, jeśli ból jest bardzo silny i powoduje wyczerpanie kobiety w ciąży, nasila mdłości i zmniejsza apetyt, może wpływać na ogólną kondycję matki i dziecka. Jeśli doświadczasz chronicznych migren w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy oraz znaleźć ulgę w codziennym funkcjonowaniu.

Przeczytaj więcej artykułów  Obliczanie obwodu koła - Jak obliczyć obwód koła

Ile trwa migrena w ciąży?

Większość przyszłych mam ma mniej bólów głowy po pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre kobiety doświadczają ich przez całe oczekiwanie na dziecko. W takich przypadkach konieczne jest dokładne monitorowanie zdrowia pod kątem potencjalnych chorób, które mogą powodować migreny, oraz korzystanie z różnych metod zmniejszających ból: przyjmowanie dopuszczalnych środków przeciwbólowych pod nadzorem lekarza, unikanie nadmiernego wysiłku i stresu oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 • Headaches in Early Pregnancy, Stanford Children’s Health, dostęp 29.02.2020
 • Headache During Pregnancy: What You Need to Know, Healthline, dostęp 29.02.2020

Dodaj komentarz