Mit o Demeter i Korze – streszczenie i najważniejsze motywy Tak starożytni Grecy wyjaśniali

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mit o Demeter i Korze - streszczenie i najważniejsze motywy Tak starożytni Grecy wyjaśniali

Mitologia jest ważnym tematem w nauce języka polskiego, szczególnie na poziomie szkoły średniej. Na egzaminie maturalnym mogą pojawić się pytania dotyczące mitów, dlatego warto dobrze znać te historie. Jednym z najważniejszych mitów jest opowieść o Demeter i Korze – o miłości matki i… pór roku.

Streszczenie mitu o Demeter i Korze

Historia o Demeter i Korze jest jednym z najważniejszych mitów, które pojawiają się w różnych tekstach przez wieki. Jest to spowodowane pewnymi uniwersalnymi motywami i wątkami.

Streszczenie mitu o Demeter i Korze w 10 zdaniach:

Demeter, bogini płodności ziemi, rolnictwa i urodzaju, była siostrą Zeusa. Razem z córką cieszyły się spokojnym i szczęśliwym życiem. Demeter była bardzo opiekuńczą matką i często przestrzegała córkę, aby nie zerwała narcyzów, pięknych kwiatów ofiarowanych bogom podziemnym. Niestety Kora, zafascynowana urokiem rośliny, zignorowała matczyną radę i zerwała kwiat. W tym momencie ziemia otworzyła się pod nią, a sam Hades, bóg podziemi, porwał ją do swojego królestwa. Demeter, będąca w rozpaczy, intensywnie szukała córki, przemierzając każdy zakątek ziemi, ale bezskutecznie. Jej smutek, żal i tęsknota odbiły się na przyrodzie – wyschły źródła, zwiędły rośliny, ptaki przestały śpiewać. Kiedy matka dowiedziała się, że to Hades porwał córkę i ona teraz jest jego żoną, rzuciła klątwę na przyrodę – ziemia miała przestać rodzić owoce, dopóki Kora nie wróci do domu. Aby rozwiązać tę sytuację, Zeus osobiście udał się do Hadesu i nakazał mu uwolnić dziewczynę. Hades jednak podstępnie podał jej granat, który spowodował, że para była już związana na zawsze. Od tego czasu Kora spędza 3 miesiące w roku jako żona Hadesa, Persefona, a resztę czasu jest z matką na ziemi. Powrót Kory oznacza ogromną radość matki i nadejście wiosny, a gdy musi powrócić do Hadesa, nadchodzi jesień i zima.

Przeczytaj więcej artykułów  Pierścień antykoncepcyjny czym jest jak działa i jak go używać

Najważniejsze motywy w micie o Demeter i Korze

Kwestia pór roku w micie o Demeter i Korze jest raczej drugoplanowa. Bardziej istotny jest motyw silnej więzi między matką a córką oraz ogromnej, niekończącej się matczynej miłości. Historia opowiada także o tęsknocie i tragedii rodzica, który musi uporać się z utratą dziecka. Ten mit dotyka bardzo uniwersalnych motywów, które możemy znaleźć w wielu późniejszych utworach.

Czytelnicy pytają o mit o porach roku

Mit o Demeter i Korze opowiada o ogromnej miłości matki do córki, o tęsknocie i utracie, a jednocześnie wyjaśnia starożytnym Grekom, skąd pochodzą pory roku.

Dodaj komentarz