Mitologia Parandowskiego Poznaj najważniejsze wątki i postacie Które mity trzeba znać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mitologia Parandowskiego Poznaj najważniejsze wątki i postacie Które mity trzeba znać

"Mitologia" autorstwa Jana Parandowskiego to znany zbiór opowieści i mitów starożytnych Greków i Rzymian. Większość z tych historii poznajemy w szkole średniej, ale niektóre zaczynamy poznawać już w podstawówce. Ostatnio część pierwsza tej książki stała się obowiązkową lekturą na maturze z języka polskiego. Jakie są najważniejsze wątki i postacie, które powinniśmy znać? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć!

Mitologia Jana Parandowskiego – co powinniśmy wiedzieć?

"Mitologia" Jana Parandowskiego została po raz pierwszy wydana w 1924 roku i stała się jednym z klasyków w kanonie lektur szkolnych. Uczniowie poznają ją już w pierwszych klasach szkoły średniej, a znajomość wątków części pierwszej, dotyczących Grecji, jest wymagana na maturze z języka polskiego.

Jan Parandowski zebrał w swoim dziele najważniejsze mity greckie i rzymskie, dostosowując język do współczesnego czytelnika. Dzięki temu te starożytne historie stały się znacznie bardziej zrozumiałe i popularne.

"Mitologia" to zazwyczaj pierwsza lektura, z którą musimy się zmierzyć w szkole średniej. Nauczyciele przeprowadzają testy z poszczególnych mitów. Warto znać tę lekturę także dla zadań na maturze, a wątki mitologiczne mogą być również przydatne do prac pisemnych. Naprawdę warto poznać tę książkę!

Ważne mity greckie, które musisz znać

 1. Mit o stworzeniu świata
 2. Mit o Syzyfie
 3. Mit o Prometeuszu
 4. Mit o Dedalu i Ikarze
 5. Mit o Orfeuszu i Eurydyce
 6. Mit o Demeter i Korze
 7. Mit rodu Labdakidów
 8. Mit o Heraklesie
 9. Mit o Tezeuszu i Ariadnie
 10. Zeus – najważniejszy z bogów, panujący nad wszechświatem. Jego symbolem są pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą.
 11. Hera – żona i siostra Zeusa, bogini macierzyństwa i rodziny.
 12. Apollo – bóg sztuki i poezji. Jego atrybutami są lutnia, liść laurowy, łuk i strzały.
 13. Atena – bogini mądrości i sprawiedliwej wojny. Jej symbolem jest sowa, hełm, włócznia, tarcza i łuk.
 14. Hefajstos – bóg ognia i kowali. Jego atrybutami są młot i kowadło.
 15. Hades – brat Zeusa, bóg podziemi, śmierci i zmarłych. Jego atrybutami są berło i klucze.
 16. Demeter – siostra Zeusa, bogini płodności ziemi. Jej symbolem jest złoty sierp, kłos pszenicy, jagnię.
 17. Posejdon – brat Zeusa, władca mórz. Jego symbolem jest trójząb.
 18. Hermes – bóg podróżnych, pasterzy, kupców i złodziei. Jego atrybutami są kaduceusz, podróżny kapelusz ze skrzydłami, skrzydlate sandały.
 19. Ares – bóg wojny. Jego atrybutami są miecz, zbroja, tarcza.
 20. Afrodyta – bogini miłości i piękna. Jej symbolem są róża i gołębie.
 21. Dionizos – bóg płodności, dzikiej natury, wina. Jego atrybutami są rydwan zaprzężony w lwy, tyrs, gałąź winorośli, mitra, kozioł i byk.
Przeczytaj więcej artykułów  Post na fanpage u poznańskiego szpitala oburzył internautów Mają rację

Jan Parandowski Mitologia – część 1 Grecja: streszczenie

 • Mit o Dedalu i Ikarze opowiada historię wybitnego wynalazcy i budowniczego Dedala, który na zlecenie króla Minosa zbudował labirynt, w którym uwięziony był Minotaur. Po zakończeniu zadania król nie chciał ich wypuścić z wyspy. Dedal stworzył dla siebie i swojego syna Ikarusa skrzydła z piór i wosku, żeby mogli przekroczyć morze. Ostrzegł Ikarusa, żeby nie latał zbyt wysoko, ale syn nie posłuchał i zbliżył się do słońca. Wosk się roztopił i Ikarus spadł do morza i utonął. Dedal przeżył i dotarł do bezpiecznego miejsca. Ten mit przypomina nam, że nie powinniśmy przekraczać pewnych granic, a nasze pragnienia mogą być niebezpieczne.
 • Mit o Heraklesie opowiada historię niezwykłego herosa, znanego także jako Herkules. Był synem Zeusa i Alkmeny i dorastał jako niezwykle silny i odważny mężczyzna, dzięki temu, że napił się mleka bogini Hery. Otrzymał od bogów specjalne dary i został zlecony mu wykonanie dwunastu niezwykle trudnych zadań. Podczas jednego z nich zabił swoją żonę i dzieci, ogarnięty szałem i gniewem. W ramach pokuty musiał podjąć służbę u innego króla, który zlecił mu te trudne zadania. Te przygody Heraklesa są naprawdę fascynujące i pełne niebezpieczeństw.
 • Mit o Orfeuszu i Eurydyce to wzruszająca historia miłości i tragedii. Orfeusz był utalentowanym muzykiem, a Eurydyka była jego ukochaną. Niestety, ich miłość została wystawiona na próbę, gdy Eurydyka zginęła, ukąszona przez węża. Orfeusz postanowił zstąpić do krainy Hadesu, żeby spróbować odzyskać swoją ukochaną. Jego muzyka poruszyła serca bogów podziemi, którzy zgodzili się na warunek, że Orfeusz może zabrać Eurydykę z powrotem na ziemię, ale nie może na nią patrzeć, dopóki nie opuszczą krainy podziemnej. Orfeusz złamał warunek i stracił Eurydykę na zawsze. To tragiczne zakończenie pokazuje nam, że czasem musimy zaufać innym i wypuścić kogoś, kogo kochamy.
 • My opublikowaliśmy już szczegółowe streszczenie mitów o Syzyfie i Prometeuszu na naszej stronie internetowej.
Przeczytaj więcej artykułów  Odra w Pruszkowie Wśród chorych znajdują się także osoby zaszczepione W ich przypadku objawy są

Rodzice i uczniowie pytają o najważniejsze mity greckie

"Mitologia" Jan Parandowskiego – jakie są najważniejsze mity greckie?

Najważniejsze mity greckie to mit o stworzeniu świata, mit o Syzyfie, mit o Prometeuszu, mit o Dedalu i Ikarze, mit o Orfeuszu i Eurydyce, mit o Demeter i Korze, mit rodu Labdakidów, mit o Heraklesie, mit o Tezeuszu i Ariadnie.

Najważniejsze mity greckie to mit o stworzeniu świata, mit o Syzyfie, mit o Prometeuszu, mit o Dedalu i Ikarze, mit o Orfeuszu i Eurydyce, mit o Demeter i Korze, mit rodu Labdakidów, mit o Heraklesie, mit o Tezeuszu i Ariadnie.

Dodaj komentarz