Modlitwa na śniadanie wielkanocne Który fragment Ewangelii wybrać do oczytania

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Modlitwa na śniadanie wielkanocne Który fragment Ewangelii wybrać do oczytania

Śniadanie wielkanocne jest ważnym momentem świątecznym w czasie Wielkanocy. Chciałabym podzielić się z wami informacją na temat tego, jaką modlitwę odmówić na śniadanie wielkanocne i kto powinien to zrobić. Oraz jakie fragmenty Ewangelii warto przeczytać przy tej okazji.

Modlitwa na śniadanie wielkanocne 2024

  • chleb (pomyślność i dobrobyt),
  • pieprz i sól (symbole życia i prawdy),
  • jaja (płodność),
  • chrzan (zdrowie),
  • ser (przyjaźń),
  • wędlinę (dostatek).

Wiele rodzin odmawia modlitwę przed dzieleniem się życzeniami i jajkiem. To ważny element uroczystości. Często czyta się również fragmenty Ewangelii opowiadające o Zmartwychwstaniu Pańskim. Na zakończenie jeden ze stołujących się dziękuje Bogu za dar i prosi o błogosławieństwo dla przygotowanych darów i potraw.

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym 2024

Podobnie jak podczas kolacji wigilijnej, tak i podczas śniadania wielkanocnego rozpoczynamy od wspólnej modlitwy. Ze względu na wyjątkowe znaczenie tych świąt, ważne jest, aby modlitwa była pełna refleksji nad tajemnicą zmartwychwstania, a także momentem podziękowania i prośby o błogosławieństwo.

Poświęcamy chwilę na zastanowienie się nad światłem zmartwychwstałego Chrystusa i dziesiątkujemy jego obecność w naszych sercach. Następnie dziękujemy Bogu za wszystkie łaski. Możemy również wymienić kilka symbolicznych zdań, które przypominają nam o ofierze Chrystusa i zapraszają nas do świętowania w Panu.

W niektórych domach, po podstawowej modlitwie, tradycją jest pokropienie stołu wodą święconą. Następnie można przejść do właściwej modlitwy. Modlitwa wielkanocna nie ma jednej konkretnej formy. Warto jednak wspomnieć w niej o Zmartwychwstaniu. Większość modlących się dziękuje Bogu za łaskę i prosi o dalsze błogosławieństwo. Poniżej znajdują się kilka przykładów modlitw wielkanocnych:

Przeczytaj więcej artykułów  Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy

Boże, w tym Świętym Dniu wspominamy Chwalebne Zmartwychwstanie Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Błagamy Cię, abyś błogosławił nasze życie i dał zmarłym udział w Twojej Światłości.

Panie Boże, dzięki Twojemu Synowi zmartwychwstała śmierć i otworzyły się bramy wieczności. Spraw, abyśmy kiedyś zasiadali do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie.

Panie Boże, pobłogosław nasze życie, nasze przygotowane potrawy i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Amen.

Panie Jezu Chryste, pobłogosław nas i te dary, zasiądź między nami przy wielkanocnym stole, pozwól nam doświadczyć Twojej obecności podczas świątecznego posiłku. Niech nasz stół będzie miejscem pojednania i wzajemnej życzliwości. Amen.

Fragmenty Ewangelii na śniadanie wielkanocne

Wiele rodzin czyta krótki fragment Ewangelii przed śniadaniem wielkanocnym. Najczęściej wybiera się opisy związane z Zmartwychwstaniem Pańskim, aby było to odpowiednie do okazji.

Oto kilka fragmentów Ewangelii, które warto przeczytać na śniadaniu wielkanocnym:

"Tego samego dnia dwaj uczniowie byli w drodze do wsi Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali ze sobą o wszystkim, co się stało. Wtedy Jezus sam przybliżył się do nich i szedł razem z nimi. Jednak ich oczy były tak zamglone, że Go nie poznawali. On wtedy zapytał: "O czym rozmawiacie w drodze?". Zatrzymali się i wyglądali smutno. Jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział: "Czy jesteś jedynym, który nie słyszał, co się działo w Jerozolimie?". Jezus ich zapytał: "Co się stało?". Odpowiedzieli Mu: "To, co się stało z Jezusem z Nazaretu, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie przed Bogiem i całym ludem. Prześladowcy Go ukrzyżowali. Mamy nadzieję, że to On miał wyzwolić Izraela. Teraz minęło już trzeci dzień od tych wydarzeń. Kobiety w naszej grupie nas przerażiły. Powiedziały, że były wcześnie rano przy grobie i nie znalazły Jego ciała. Wróciły i opowiedziały nam o widzeniach aniołów, którzy mówili, że On żyje. Niektórzy z nas poszli do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety mówiły, ale Jezusa nie zobaczyli". Wtedy Jezus powiedział do nich: "Jakże wy jesteście głupi i nierozumni! Czy Wasze serca nie płonęły, kiedy rozmawiałem z Wami w czasie drogi i wyjaśniałem Wam Pisma?"… (Ewangelia wg św. Łukasza, 24, 13-35)

Przeczytaj więcej artykułów  Po tych oznakach rozpoznasz zepsuty bób Sprawdź jak uniknąć zatrucia

"Tylko dwa dni po szabacie Maria Magdalena i inna Maria przyszły obejrzeć grób. Nagle doszło do trzęsienia ziemi. Anioł Pana zstąpił z nieba, przesunął kamień i usiadł na nim. Jego wygląd był jak błyskawica, a ubranie – białe jak śnieg. Stróże z trwogi zadrżeli i zemdleli. Anioł zaś przemówił do niewiast: "Nie bójcie się! Wiem, że szukacie Jezusa, który był ukrzyżowany. Ale On zmartwychwstał, tak jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. Szybko idźcie do Jego uczniów i powiedzcie im, że zmartwychwstał. Idzie przed wami do Galilei, tam Go zobaczycie. Oto powiedziałem wam". Niewiasty odeszły z grobu w pośpiechu, przerażone, ale i pełne radości, i poszły zawiadomić Jego uczniów. Nagle Jezus spotkał ich i powiedział: "Witajcie!". One podszedł i objęły Go u nóg, oddając Mu pokłon… (Ewangelia wg św. Mateusza, 28, 1-10)

Życzenia na śniadanie wielkanocne

Po odmówieniu modlitwy oraz przeczytaniu fragmentu Ewangelii, często składamy sobie wzajemnie życzenia. Tradycyjnie życzymy sobie zdrowia, pomyślności na cały rok i spotkania się ponownie z rodziną w kolejnym roku wielkanocnym. Warto także życzyć bliskim szczęścia, sukcesów, radości i spełnienia marzeń w nadchodzących miesiącach.

Pytanie rodziców: Jaka powinna być modlitwa na wielkanocne śniadanie?

Modlitwa na wielkanocne śniadanie powinna zawierać podziękowanie Bogu za dar zmartwychwstania oraz za obecność darów na stole. Często prosimy także o błogosławieństwo i pomyślność na przyszły rok.

Pytanie rodziców: Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne powinna zaczynać się od podziękowania Bogu. Następnie możemy przeczytać fragment Ewangelii opowiadający o zmartwychwstaniu. Potem zaczynamy dzielić się życzeniami i pokarmami z koszyczka.

Pytanie rodziców: Co się mówi przed śniadaniem wielkanocnym?

Zaczynamy od krótkiej modlitwy dziękczynnej, a następnie możemy przeczytać fragment z Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o zmartwychwstaniu Jezusa.

Zaczynamy od krótkiej modlitwy dziękczynnej, a następnie możemy przeczytać fragment z Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o zmartwychwstaniu Jezusa.

Dodaj komentarz