Monitor oddechu jak działa czy warto jaki wybrać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Monitor oddechu jak działa czy warto jaki wybrać

Nie ma możliwości, żebyś przez cały czas pilnował swojego dziecka. Dlatego warto rozważyć zakup monitora oddechu. Urządzenie to sprawdzi dla ciebie, czy maluch prawidłowo oddycha. Czy warto go mieć? O tym opowiemy w naszym przewodniku.

Jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu ma podstawowe zadanie – kontrolować sen dziecka i zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej. Bezdech jest jednym z powodów zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), a może on wystąpić z różnych przyczyn. Czasami winę za ten syndrom ponosi niedojrzały mechanizm oddychania, innym razem problem pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Czujnik oddechu dla niemowląt jest najbardziej przydatny w pierwszym roku życia.

Monitor oddechu dla niemowląt występuje w dwóch typach: stacjonarnym i przenośnym.

1. Stacjonarny monitor bezdechu składa się z dwóch części. Czujniki umieszcza się pod materacem (na przykład w postaci płaskiej maty lub cienkich płytek), które rejestrują ważne sygnały. Sygnały te są przekazywane do odbiornika, który następnie przetwarza je i analizuje. Kiedy czujniki wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości (np. brak ruchu przez 15 sekund lub mniej niż 10 oddechów na minutę), odbiornik uruchamia alarm informujący rodziców o niebezpieczeństwie. Często to sprawia, że dziecko budzi się ze snu, czego efektem jest powrót do prawidłowego rytmu oddychania. Drugą część monitora można postawić na komodzie lub zawiesić w łóżeczku.

2. Przenośny monitor oddechu dla niemowląt można przypiąć jak najbliżej pępka dziecka, na przykład do śpioszków lub pieluszek. Można go używać do monitorowania oddechu malucha nawet gdy śpi poza łóżeczkiem. Taki monitor oddechu dla niemowląt składa się tylko z jednej części – czujnik od razu analizuje liczbę oddechów. Co ważne, nie trzeba go wyłączać, gdy wyjmujesz dziecko z łóżka, co w przypadku stacjonarnych monitorów może spowodować alarm. Na rynku są również dostępne nowoczesne monitory do noszenia na stopce dziecka, które są kompatybilne z aplikacją na smartfona.

Przeczytaj więcej artykułów  Niewydolność jajników a ciąża

Kiedy warto kupić monitor oddechu dla niemowląt?

  • Wczesne urodzenie
  • Dzieci z osłabionym sercem
  • Maluchy mające trudności z oddychaniem
  • Dzieci matek palących
  • Niemowlęta, w których rodzinie występowały problemy z oddychaniem, zwłaszcza bezdech

Jeśli lekarze mówią, że twoje dziecko może być zagrożone zespołem nagłej śmierci niemowląt z powyższych lub innych powodów, zdecydowanie powinieneś zainwestować w monitor oddechu.

Mata monitorująca oddech dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przenośne monitory oddechu dla niemowląt są dostępne w różnych cenach – kosztują od trzystu do ponad tysiąc złotych. Cena takiego urządzenia zależy od marki, zastosowanych technologii i dodatkowych funkcji.

Nowoczesne maty monitorujące oddech dla niemowląt mogą mieć w zestawie termometr; takie urządzenia mogą nawet puszczać kołysanki i pełnić rolę "elektronicznej niani" z podglądem wideo. Ważne jest, żeby nie kupować pierwszego lepszego modelu – to ważna inwestycja, która może uratować życie twojego dziecka, więc warto ją przemyśleć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty monitorującej oddech dziecka?

  • Źródło zakupu – kupuj monitory tylko w sprawdzonych, renomowanych sklepach, bezpośrednio od producentów lub od oficjalnych dystrybutorów
  • Sposób działania – niektóre modele mają czujniki i odbiornik połączone przewodowo, inne komunikują się bezprzewodowo. Bezprzewodowe rozwiązania są bezpieczniejsze, ponieważ nie ma ryzyka odłączenia kabli i wystąpienia fałszywego alarmu lub braku sygnału
  • Sposób zasilania – mata monitorująca oddech lub inny monitor na baterie powinien mieć awaryjne zasilanie w zestawie
  • Gwarancja – nie kupuj urządzeń na rynku wtórnym, chyba że zostaną sprawdzone przez autoryzowany serwis i otrzymają nową gwarancję
  • Atesty i certyfikaty – mata monitorująca oddech powinna mieć atest CE, co oznacza, że spełnia unijne normy

Kontrola snu – co warto wiedzieć?

1. Monitorowanie snu dziecka jest ważne nie tylko w nocy, ale również podczas krótkich drzemek w ciągu dnia. Dlatego monitory przenośne są najlepsze, ponieważ można je używać nie tylko w łóżeczku.

Przeczytaj więcej artykułów  Najbliższa niedziela handlowa Czy 26 czerwca sklepy będą otwarte

2. Jeśli zauważysz, że dziecko przestało oddychać, natychmiast udziel mu pomocy. Zacznij od 5 oddechów ratunkowych, a następnie wykonaj masaż serca (30 uciśnięć klatki piersiowej, po czym 2 oddechy ratunkowe). Poproś kogoś o wezwanie karetki, a jeśli nie ma nikogo w pobliżu, wykonaj reanimację przez minutę, zadzwoń po pomoc i wróć do reanimacji.

3. Za większą sumę pieniędzy można zastanowić się nad zakupem monitora, który posiada funkcję "elektronicznej niani". Dzięki przesyłaniu dźwięków z pokoju dziecka do pokoju rodziców, kontrola oddechu dziecka jest możliwa nawet na odległość. Chcesz spokojnie spać w swojej sypialni i jednocześnie czuć się bezpiecznie? Nowoczesna technologia sprawia, że jest to możliwe!

4. Jeśli chcesz ustawić monitor oddechu w łóżeczku, upewnij się, że nie ma w nim żadnych poruszających się zabawek. Zakłócą one monitorowanie snu, ponieważ czujnik oddechu nie będzie w stanie wykryć ruchów dziecka, co może prowadzić do niebezpiecznych zakłóceń. Lepiej nie ryzykować!

Dodaj komentarz