Motyw podróży w literaturze W jakich lekturach odnajdziemy przykłady wędrowców

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podróżowanie jest często wykorzystywanym motywem w literaturze, filmach, serialach czy komiksach.

Motyw podróży w literaturze W jakich lekturach odnajdziemy przykłady wędrowców

Dla bohatera jest to czas pełen przygód i możliwość poznania samego siebie, dlatego motyw podróży stał się tak popularny.
Już w starożytności można znaleźć przykłady tego motywu, które nadal cieszą się popularnością. Motyw podróży pojawia się w mitologii, na przykład w wyprawie po złote runo, a także w epopejach jak "Odyseja" Homera.
Współcześnie również spotkamy się z bohaterami, którzy wędrują w poszukiwaniu czegoś, na przykład Mały Książę czy Wiktor Ruben z "Panien z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza.

Motyw podróży jest często obecny w lekturach szkolnych i pełni istotną rolę w pisaniu wypracowań czy rozprawek. Dlatego warto znać kilka przykładów.
W "Małym Księciu" Antoine de Saint-Exupéry główny bohater podróżuje przez różne planety, ale ostatecznie odkrywa, że prawdziwa przyjaźń to odpowiedzialność za drugą osobę. W mitologii mamy historię matki, która przemierza świat w poszukiwaniu zaginionej córki w mitologii.
W "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza bohaterowie muszą pokonać niebezpieczne rejony Afryki, a w "Osmdziesiąt dni dookoła świata" Jules’a Verne’a mister Fogg zakłada się, że okrąży ziemię w 80 dni.

Motyw podróży pojawia się również w "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, gdzie główny bohater podczas podróży z trzema Duchami odkrywa, jak zmienił się na gorsze i jakie konsekwencje to przyniesie. W "Latarniku" Henryka Sienkiewicza bohater przemierza cały świat, ale nie może znaleźć miejsca dla siebie.
Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" opowiada o podróży sentymentalnej do "kraju lat dziecinnych". "Odyseja" Homera opisuje przygody Odyseusza, który wraca do domu po wielu latach wojny.

Motyw podróży możemy również spotkać w "Boskiej komedii" Dante Alighieri’ego, gdzie bohater podróżuje przez Piekło, Czyściec i Niebo, oraz w wielu innych lekturach, jak "Kordian" Słowackiego, "Sonety krymskie" Mickiewicza czy "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Znajomość tych dzieł może pomóc w pisaniu rozprawek i wypracowań.

Przeczytaj więcej artykułów  Przepełnione żłobki W jednym z województw nawet 18 aplikacji na jedno miejsce

Dodaj komentarz