Motoryka duża i mała – Umiejętności motoryczne od A do Z

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Motoryka duża i mała - Umiejętności motoryczne od A do Z

Motoryka duża i mała są dwoma podstawowymi rodzajami umiejętności ruchowych człowieka. Motoryka mała dotyczy sprawności dłoni i palców, natomiast motoryka duża obejmuje całe ciało. Jak możemy wspierać rozwój obu tych umiejętności? Czego możemy oczekiwać od naszych dzieci w różnym wieku? Jak możemy wykryć ewentualne zaburzenia w tym zakresie?

Motoryka duża dotyczy zręczności i sprawności ruchowej całego ciała. Uczymy się jej od najmłodszych lat. Motoryka duża to szeroko rozumiana aktywność ruchowa, która rozwija układ nerwowy, koordynację ruchową i koncentrację. Motoryka duża ma również duży wpływ na rozwój motoryki małej.

Przykłady motoryki dużej to: bieganie, skakanie, jazda na rowerze, pływanie, pokonywanie przeszkód, gry zespołowe i wiele innych. Aby wspierać rozwój motoryki dużej, możemy korzystać z różnych zabawek i ćwiczeń. Ważne jest, aby dzieci miały możliwość swobodnego wyrażania swojej ekspresji ruchowej i manualnej.

Motoryka mała dotyczy ruchów dłoni i palców. Bardzo ważne jest wykształcenie tej umiejętności, ponieważ ma ona wpływ na pisanie, czytanie, koncentrację i wiele innych czynności. Ważne jest również, aby wspierać rozwój motoryki małej za pomocą różnych zabawek i ćwiczeń. Przykłady motoryki małej to: pisanie, malowanie, rysowanie, kolorowanie, lepienie, układanie klocków i wiele innych.

Grafomotoryka jest umiejętnością pisania i rysowania. Dla prawidłowego rozwoju grafomotoryki ważne jest ćwiczenie motoryki dużej. Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego ruchu i zabawy. Kredek i wystarczającej przestrzeni do ruchu nie powinno im brakować.

W wieku przedszkolnym dzieci powinny być w stanie samodzielnie chodzić i biegać, wchodzić po schodach, korzystać ze sztućców, manipulować przedmiotami oraz rzucać, kopać piłkę.

W wieku szkolnym dzieci powinny być w stanie wykonywać prostsze czynności ruchowe, samodzielnie się ubierać i wykonywać płynne i rytmiczne ruchy.

Na koniec, warto pamiętać, że w okresie dojrzewania mogą wystąpić pewne zakłócenia w koordynacji ruchowej. Jednak z czasem wszystko powróci do normy i pełnej sprawności.

Przeczytaj więcej artykułów  Przeterminowane drożdże Jak rozpoznać zepsute drożdże

Rodzice często mają pytania dotyczące motoryki dużej i małej. Motoryka mała dotyczy sprawności dłoni i palców, a jej rozwój można wspierać za pomocą różnych ćwiczeń. Motoryka mała opiera się na sprawności dłoni i palców, którą również można ćwiczyć przy pomocy różnych działań. Przykłady ćwiczeń to malowanie, układanie klocków, korzystanie z nożyczek, lepienie z plasteliny, kolorowanie i wiele innych.

Dodaj komentarz