Mrożenie ciasta francuskiego – Czy ciasto francuskie można mrozić

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mrożenie ciasta francuskiego - Czy ciasto francuskie można mrozić

Odpowiedź brzmi tak! Ciasto francuskie o warstwowej strukturze z cienkimi listkami jest niezwykle popularne do różnych wypieków. Może być używane do deserów, ale także do dań obiadowych czy kolacji. Jednak czy można je zamrozić i czy smakuje tak samo dobrze po rozmrożeniu?

Odpowiedzi na twoje pytania o mrożenie ciasta francuskiego:

  • Najlepiej zamrozić ciasto francuskie w stanie surowym.
  • Aby je zamrozić, wystarczy zapakować je w szczelne pudełko lub specjalną folię.
  • Pięknie ukształtowane, surowe ciasto francuskie może być pieczone bez rozmrażania.
  • Po zamrożeniu i rozmrożeniu ciasto francuskie nie nadaje się do ponownego zamrażania.

Ciasto francuskie do zamrożenia

Ciasto francuskie, znane również jako ciasto płatkowe, zostało wynalezione w połowie XVII wieku nad Loarą. I tak, można je zamrozić! Jeśli zrobimy za dużo ciasta i nie chcemy go zmarnować, po prostu zamrażamy je przed upieczeniem. Może też być zamrożone po upieczeniu, ale lepsze rezultaty osiągnie się przy użyciu pierwszej metody.

Jak zamrozić ciasto francuskie

Ciasto francuskie zamrożone smakuje tak samo wyśmienicie jak świeżo upieczone. Wystarczy je zapakować w szczelne pudełko lub owinąć w specjalną folię. Warto wiedzieć, że nie trzeba go rozmrażać – surowe ciasto francuskie można upiec bez wcześniejszego rozmrażania. Ale wiele osób decyduje się je rozmrozić, wystarczy położyć arkusze na stole i pozostawić na 8-10 minut w temperaturze pokojowej.

Należy jednak uważać, ponieważ ciasto francuskie nie lubi ciepła – jeśli osiągnie temperaturę pokojową, zacznie się kleić. Jeśli tak się stanie, można je na chwilę umieścić w lodówce, aby się schłodziło. Ale pamiętaj, nie można go ponownie zamrozić! Możesz też rozmrozić ciasto francuskie w lodówce, układając arkusze na oddzielnych talerzach, przykrywając folią i pozostawiając na około godzinę.

Przeczytaj więcej artykułów  Paracetamol w ciąży

Ciastka z zamrożonego ciasta francuskiego

Z zamrożonego ciasta francuskiego można przygotować pyszne przekąski, takie jak ciastka ze szpinakiem mrożonym, napoleonka czy rogaliki. Można wykorzystać różne owoce lub dżem, zawijając je w pokrojone kawałki ciasta lub układając na jednym kawałku, przykrywając drugim i dociskając boki. Wystarczy je piec przez 15-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza – posypać je cukrem pudrem i gotowe!

Pytania rodziców: czy można zamrozić ciasto francuskie?

Tak, można zamrozić ciasto francuskie, zarówno przed upieczeniem, jak i po upieczeniu. Większość osób jednak preferuje pierwszą metodę.

Jak rozmrozić zamrożone ciasto francuskie?

Aby rozmrozić zamrożone ciasto francuskie, wystarczy zostawić je na 8-10 minut w temperaturze pokojowej lub przenieść je z zamrażalnika do lodówki i pozostawić tam na około 1 godzinę. Ciasto powinno być rozmrożone, ale w dotyku chłodne. Jeśli staje się zbyt ciepłe, zaczyna się kleić – wtedy trzeba je na krótką chwilę schłodzić w lodówce.

Jak piec zamrożone ciasto francuskie?

Po rozmrożeniu ciasto francuskie wystarczy umieścić je w piekarniku przez 15-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza – wtedy będzie gotowe! Można też pominąć proces rozmrażania i od razu po wyjęciu ciasta z zamrażalnika przygotować z niego przekąski czy dania, a następnie umieścić w rozgrzanym piekarniku. Zaleca się piec takie ciasto w 210 stopniach Celsjusza przez 12-30 minut, w zależności od nadzienia lub braku tego nadzienia.

Więc tak, można zamrozić ciasto francuskie i cieszyć się nim później!

Dodaj komentarz