Na karmienie piersią mogą wpływać nawet dźwięki Ten jeden szczególnie pobudza laktację

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Na karmienie piersią mogą wpływać nawet dźwięki Ten jeden szczególnie pobudza laktację

Karmienie piersią to skomplikowany proces, który zależy od wielu czynników. Według amerykańskich naukowców z NYU Grossman School of Medicine, zmysły kobiety, a konkretnie słuch, mają wpływ na karmienie. Badania wykazały, że płacz dziecka może stymulować produkcję oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu z piersi.

Czy płacz dziecka może aktywować laktację?

Naukowcy z NYU Grossman School of Medicine postanowili przeprowadzić unikalne badania na myszach dotyczące laktacji. Wyniki opublikowali 20 września w czasopiśmie naukowym "Nature". Okazało się, że dźwięki płaczu potomstwa przechodzą do specjalnego obszaru mózgu odpowiedzialnego za zachowania macierzyńskie. Następnie ten ośrodek przesyła sygnały do komórek mózgowych, które wydzielają oksytocynę w rejonie podwzgórza.

Oksytocyna to hormon, który powoduje skurcze macicy podczas porodu i odpowiada również za wydzielanie pokarmu z piersi. Zwykle neurony podwzgórza produkujące oksytocynę są blokowane przez białko zapobiegające wypływowi pokarmu. Badania jednak pokazały, że już 30 sekund płaczu dziecka może sprawić, że sygnały przesyłane do podwzgórza stają się intensywniejsze i osłabiają "hamujące" białka. Dzięki temu organizm matki może przygotować się do karmienia jeszcze przed rozpoczęciem ssania przez dziecko.

Podobne obserwacje i badania zostały przeprowadzone wcześniej. Naukowcy od dawna zauważali związek między płaczem dziecka a produkcją pokarmu u ludzi i ssaków. Jednak mechanizm tego procesu pozostawał nieznany.

Zaskakujące badania amerykańskich naukowców

Badania potwierdzają, że zwiększony poziom oksytocyny w odpowiedzi na płacz dziecka występuje tylko u samic myszy, które urodziły. Nie zaobserwowano wzrostu u samic, które nie były matkami. W badaniu wykorzystano kilkadziesiąt samic myszy, a naukowcy starannie śledzili drogę sygnałów dźwiękowych przez różne obszary mózgu.

Co ważne, obserwacje i eksperymenty wykazały, że przepływ sygnałów do komórek mózgowych ma wpływ nie tylko na karmienie potomstwa, ale również na zapewnienie mu odpowiedniego poziomu uwagi i opieki. Odkrycia te mogą być pomocne w rozwiązaniu problemów laktacyjnych dla matek w przyszłości.

  • Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia (butelką lub piersią)?
  • Jak długo przysługuje przerwa na karmienie piersią? Co powinien zawierać wniosek?
  • Guzek w piersiach podczas karmienia. Co oznacza i czy jest niebezpieczny?
Przeczytaj więcej artykułów  Piękne życzenia noworoczne 2024 Krótkie i śmieszne życzenia sylwestrowe na Messegnera i WhatsApp

Dodaj komentarz