Plecak na kółkach Plusy i minusy plecaków z kółkami

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Plecak na kółkach Plusy i minusy plecaków z kółkami

Plecak na kółkach: Zalety i wady plecaków z kółkami

Droga do szkoły może być uciążliwa dla dziecka, które musi nosić ciężki plecak. Nie tylko obciąża to układ kostny rozwijającego się dziecka, ale również prowadzi do wad postawy. Czy plecak szkolny na kółkach jest lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno plecaki na kółkach, jak i tradycyjne tornistry mają swoje zwolenników – wśród uczniów, rodziców i lekarzy ortopedów. Zgodnie z zaleceniami, ciężar plecaka dziecka do 13. roku życia nie powinien przekraczać 10% jego wagi. Jednak w praktyce wiemy, że dzieci nadal muszą codziennie taszczyć ze sobą podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, piórniki i wiele innych rzeczy. Ta ogromna waga z pewnością jest łatwiejsza do pociągnięcia na kółkach niż do noszenia na plecach. Ale czy jest to zdrowe? Niestety, wykręcanie górnej części ciała podczas marszu z plecakiem na kółkach również ma negatywny wpływ na kręgosłup naszego dziecka. Dlatego przygotowując naszego ucznia do nowego roku szkolnego, musimy być świadomi, że tego rodzaju plecak nie jest "lekarstwem na wszystkie problemy". Podobnie jak tradycyjny plecak, ma swoje zalety i wady.

Plusy plecaka szkolnego na kółkach:

– Dziecku łatwiej ciągnąć ciężki plecak niż go nosić.

– Niektóre modele umożliwiają prowadzenie plecaka z przodu, co jest najzdrowsze dla dziecięcego kręgosłupa.

– Plecak na kółkach może być również noszony na ramionach.

– Modele renomowanych firm mają lepiej wyprofilowane stelaże, które równomiernie rozkładają ciężar plecaka, czyniąc go mniej odczuwalnym (gdy jest używany jak zwykły tornister).

– Jeśli dziecko jeździ do szkoły komunikacją miejską, łatwiej mu będzie zmieścić się w tłumie pasażerów.

Minusy plecaka szkolnego na kółkach:

– Jest cięższy od zwykłych plecaków.

Przeczytaj więcej artykułów  Placki z cukinii będą chrupiące i nie rozwalą się na patelni Wystarczy pamiętać o dwóch zasadach

– Jeśli dziecko ma lekcje na różnych piętrach, może mieć problem z wciąganiem plecaka po schodach (w takiej sytuacji powinno się go założyć na plecy… czego wielu uczniów oczywiście nie robi).

– W dni, kiedy pada deszcz lub śnieg, plecak i tak trzeba nosić tradycyjnym sposobem, żeby się nie pobrudził.

– Ma wyższą cenę.

Oprócz plecaka na kółkach warto mieć także mniejszy plecaczek. Będzie idealny na wycieczki szkolne i dni, kiedy jest mało lekcji. Zobacz więcej propozycji >>>

Jak wybrać najlepszy plecak z kółkami?

Najczęściej polecane plecaki na kółkach to JanSport, CoolPack i Nikidom Roller. Rodzice są zadowoleni z ich jakości, dzieci z modnego wyglądu – zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znajdą coś dla siebie.

Kiedy kupujemy plecak szkolny na kółkach, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka szczegółów, które mogą zadecydować o tym, czy będzie to zakup na dłuższy czas.

Rączka plecaka powinna być teleskopowa, z przynajmniej dwoma stopniami regulacji i wytrzymała – ze względu na liczne upadki na ziemię. Materiał, z którego jest wykonany plecak na kółkach, powinien być wodoodporny, a dolna część plecaka powinna być wzmocniona osłonami z tworzywa, aby zapobiec przecieraniu materiału i ułatwić czyszczenie.

Warto również zwrócić uwagę na koła. Plecaki na dużych, szeroko rozstawionych kołach z kauczuku lub poliuretanu są bardziej stabilne, szczególnie na nierównych chodnikach lub innych trudnych nawierzchniach.

Plecak na kółkach powinien mieć wygodny stelaż, szerokie szelki, fajne wzornictwo, odblaskowe elementy oraz odpowiednią liczbę komór i kieszeni, aby sprostać potrzebom naszego dziecka.

Dodaj komentarz