Nauczyciele nie chcą przyjmować wychowawstwa Nie za 300 zł To dodatkowa praca nie tylko z

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Radni miasta Kartuzy postanowili dokładnie przyjrzeć się zasadom wynagradzania nauczycieli i przyznawania im dodatków. Propozycja pojawiła się po tym, jak na jaw wyszedł poważny problem tamtejszych placówek. Nauczyciele nie chcą bowiem przyjmować funkcji wychowawcy za proponowane obecnie stawki. Ich zdaniem liczba obowiązków jest nieadekwatna do wynagrodzenia.

Nauczyciele nie chcą przyjmować wychowawstwa Nie za 300 zł To dodatkowa praca nie tylko z

Nauczyciele nie chcą być wychowawcami

Radni kartuskiej komisji oświaty rozpoczęli dyskusję dotyczącą sposobu finansowania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i innych placówkach prowadzonych przez gminę. Członkowie komisji zapowiedzieli, że konieczne może okazać się zmodyfikowanie obowiązujących regulaminów i waloryzacja stawek dodatków dla nauczycieli.

Dorota Zarach, przewodnicząca komisji oświaty, podkreśla, że większość kwot jest zupełnie nieadekwatna do aktualnej sytuacji gospodarczej oraz do zakresu obowiązków wiążących się z daną funkcją, np. wychowawstwem. Nauczyciele, którzy są jednocześnie wychowawcami, otrzymują jedynie 300 zł brutto więcej miesięcznie. Tymczasem wiadomo, że praca w roli wychowawcy oznacza zdecydowanie więcej obowiązków, stresu i “papierkowej roboty”.

Nauczyciele bardzo często nie chcą już brać wychowawstw w klasach. Dyrektorzy bardzo często muszą namawiać i przekonywać, bo w tej chwili za te 300 zł brutto nie chcą podejmować dodatkowego wyzwania. Wiemy jaka jest w tej chwili młodzież. Ale to nie jest dodatkowa praca z dziećmi, z uczniami, ale również z rodzicami. radna Wioletta Stoltmann, cytat za expresskaszubski.pl

Zastępczyni burmistrza Kartuz Sylwia Biankowska poinformowała, że przed rozpoczęciem prac nad przyszłorocznym budżetem gminy odbędzie się specjalne spotkanie z nauczycielami w sprawie ewentualnych podwyżek dodatków.

Będzie podwyżka dodatku za wychowawstwo?

W sierpniu 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że dodatek za wychowawstwo zostanie podniesiony aż o 100 proc, czyli z 300 do 600 zł brutto. Zmiana ta wymaga jednak nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, ponieważ wysokość tego dodatku reguluje artykuł 34 tegoż dokumentu.

  • Ile wynoszą zarobki nauczycieli? Wiceminister twierdzi, że prawie 7000 zł na rękę. Skąd więc tak ogromne braki kadrowe?
  • Program “Aktywna mama” 2023. To dodatkowe 1500 zł miesięcznie na dziecko, ale jest haczyk.
  • Co z 500 plus po wyborach? Słowa Hołowni i Tuska budzą wątpliwości rodziców. Czy rodziny stracą świadczenie?
Przeczytaj więcej artykułów  Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok O tym trzeba pamiętać przed złożeniem deklaracji

Dodaj komentarz