Nauka strzelania w szkole od września Minister Czarnek złożył podpis na specjalnym rozporządzeniu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nauka strzelania w szkole od września Minister Czarnek złożył podpis na specjalnym rozporządzeniu

W ostatnich tygodniach pojawiały się plotki na temat zmian w programie nauczania. Teraz stały się one rzeczywistością. Minister edukacji, Przemysław Czarnek, podpisał rozporządzenie wprowadzające nowe tematy, które uczniowie będą poznawać w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Jedną z nowości jest nauka strzelania, która rozpocznie się już we wrześniu. Ale to nie koniec zmian.

Nauka strzelania w szkole od września. Decyzja ministra

Informacje na temat wprowadzenia zajęć ze strzelania do szkół pojawiały się od kilku tygodni. Teraz pogłoski zostały potwierdzone. Minister Przemysław Czarnek podpisał specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Lekcje strzelectwa będą odbywały się w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa (wcześniej przysposobienie obronne), który obecnie jest uczyć się w szkołach podstawowych klasy ósmej oraz w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum, szkoły branżowej).

Podczas tych zajęć uczniowie będą zapoznawać się z budową i obsługą broni kulowej, pneumatycznej, a także replik broni strzeleckiej. W niektórych szkołach wprowadzenie nowych elementów programu rozpocznie się już we wrześniu tego roku.

Wzrastające zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju wymaga wprowadzenia do celów kształcenia i treści programu edukacja dla bezpieczeństwa zagadnień związanych z obronnością państwa, zdobywaniem umiejętności strzeleckich oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wynikającymi z działań wojennych oraz podstawami ratownictwa taktycznego. uzasadnienie rozporządzenia, cytat z serwisu Onet.pl

Zgodnie z rozporządzeniem, zajęcia związane ze strzelaniem będą obowiązkowe od nadchodzącego roku szkolnego w tych szkołach, które mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych lub laserowych. Jeśli szkoła nie ma takich możliwości, przyznawany jest okres przejściowy trwający dwa lata – 2022/2023 i 2023/2024. W tym czasie szkoła powinna prowadzić program zgodnie z dostępnymi możliwościami. Nowy program we wszystkich szkołach zostanie w pełni wprowadzony od roku szkolnego 2024/2025.

Jakie inne nowości czekają uczniów od września?

Nauka strzelania w szkole to jednak nie jedyna nowość, która czeka na uczniów w programie edukacji dla bezpieczeństwa. W nowym rozporządzeniu znajdują się również zapisy dotyczące m.in. "identyfikacji wyzwań dla bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego, znaczenia cyberzagrożeń w aspekcie cywilnym, przygotowania do działań ratowniczych w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń (wypadków masowych i katastrof)".

  • Według Kaczyńskiego nauczyciele otrzymają podwyżki: "Jeśli teraz dodamy nowe pieniądze, inflacja wzrośnie".
  • Sporny podręcznik do HiT został zatwierdzony. "To indoktrynacja polskiej młodzieży".
  • Brak podręczników szkolnych jest możliwy? Wszystko przez problemy z dostępnością papieru.
Przeczytaj więcej artykułów  Nowy rok szkolny przyniesie duże zmiany Na co powinni przygotować się uczniowie

Dodaj komentarz