Nie lekceważ tych objawów To może być udar słoneczny

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nie lekceważ tych objawów To może być udar słoneczny

Nie ignoruj tych objawów! To może być udar słoneczny!

Udar słoneczny może wystąpić w każdym wieku, ale osoby starsze i dzieci są szczególnie narażone na ten problem. Udar cieplny może być jeszcze bardziej niebezpieczny u dzieci. Ważne jest szybkie zareagowanie i udzielenie natychmiastowej pomocy osobie, u której pojawiły się objawy udaru. Jak je rozpoznać?

Udar słoneczny u dzieci

Udar słoneczny to rodzaj udaru cieplnego. To stan, w którym organizm przegrzewa się. Może to się zdarzyć w wyniku przebywania w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze, podczas upalnego dnia na zewnątrz, gorącej kąpieli, intensywnego wysiłku fizycznego lub długotrwałego wystawienia na promienie słoneczne, co prowadzi do udaru słonecznego.

Ten stan polega na nagromadzeniu zbyt dużej ilości ciepła w organizmie. Powoduje to zakłócenie pracy systemu termoregulacji. System ten przestaje utrzymywać procesy chłodzące w normie, w tym wydzielanie potu, której organizm używa, aby schłodzić się w krytycznych sytuacjach. Z uwagi na brak możliwości oddawania ciepła, ciało nagrzewa się jeszcze bardziej.

Objawy udaru słonecznego

– Skóra jest gorąca – najpierw staje się zaczerwieniona, a następnie bardzo gorąca, jak w przypadku gorączki.

– Temperatura ciała szybko rośnie i może przekraczać 40 stopni. Dziecko jest gorące, ma bardzo gorące dłonie i stopy.

– Udar słoneczny często wiąże się z nudnościami i wymiotami.

– Dziecko skarży się na silny ból głowy, mogą pojawić się również zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

– Może pojawić się bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia orientacji i krótkotrwałe omdlenia.

– Problemy z oddychaniem.

– Przyspieszone tętno, które może wynosić nawet 180 uderzeń na minutę.

– Drgawki.

Objawy udaru słonecznego po jakimś czasie?

Objawy mogą nie pojawić się natychmiast po przebywaniu na słońcu. Zazwyczaj pojawiają się po około 3-4 godzinach od zakończenia ekspozycji na ciepło, ale czasem mogą występować nawet po około 10 godzinach.

Przeczytaj więcej artykułów  Mopy parowe - jak za ich pomocą zadbać o czystą i świeżą podłogę

Leczenie udaru słonecznego u dzieci

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, które mogą wskazywać na udar słoneczny u dziecka, pierwsza pomoc jest kluczowa. Nie trać czasu i działaj natychmiast. Przenieś dziecko do zacienionego, chłodnego miejsca. Wezwij pomoc medyczną i staraj się ochłodzić dziecko. Zdejmij mu ubranie, ponieważ hamuje ono oddawanie ciepła z organizmu. Jeśli twarz dziecka jest mocno zaczerwieniona, usadź je w pozycji półsiedzącej. Jeśli jest blady, trzymaj głowę poniżej tułowia. W przypadku bladości należy również masować stopy i dłonie, ponieważ możliwe problemy z krążeniem.

Aby ochłodzić dziecko, użyj zimnych okładów na głowie i szyi. Możesz również zanurzyć swoje dłonie i stopy dziecka w zimnej wodzie. Jeśli dziecko jest bardzo gorące i ma temperaturę zbliżającą się do 40 stopni, owiń je w prześcieradło nasączone zimną wodą lub umieść je w wanience z letnią (nie zimną!) wodą. Nie pozostawiaj dziecka samego ani na chwilę!

Należy pamiętać, że ochładzanie powinno być stopniowe. Zbyt gwałtowne stosowanie zimnych okładów może spowodować wstrząs termiczny i zakłócenia krążenia.

Powikłania udaru słonecznego

Szybka reakcja na przegrzanie organizmu jest kluczowa. Wysoka temperatura może uszkodzić wiele narządów, a mózg jest najbardziej narażony na jej działanie. Istnieje duże ryzyko niedotlenienia tkanek mózgowych, co prowadzi do ich szybkiego obumierania.

Wysoka temperatura ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek. W skrajnych przypadkach może spowodować ich uszkodzenie, co zagraża życiu.

Nie lekceważ tych objawów! Udziel szybkiej pomocy w przypadku udaru słonecznego.

Dodaj komentarz