Nie mogła nazwać syna wymarzonym imieniem Urzędnicy się nie zgodzili Byłam zszokowana

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nie mogła nazwać syna wymarzonym imieniem Urzędnicy się nie zgodzili Byłam zszokowana

Kiedy wybieramy imię dla naszego dziecka, łączą się z tym ogromne emocje. Wielu z nas wierzy, że imię ma wpływ na charakter i kształtuje nasze życie od samego początku. Dlatego autorka tego listu do redakcji musiała zmienić imię swojego syna. Ale nie była to kwestia łamania reguł nazewnictwa dzieci w Polsce.

Władysław czy Franciszek? Bogna czy Róża? Rodzice spędzają wiele czasu na wyborze imienia dla swojego dziecka. Często jest to związane z rodziną, czyli nadawanie imienia po babci lub dziadku, a czasem decydujemy się na nowoczesne imię, jak Naomi, Mia lub Leo. W Polsce obowiązują pewne zasady odnośnie nadawania imion dzieciom.

Imię dla dziecka zgodne ze standardami. Kilka zasad

  • Można zgłosić maksymalnie dwa imiona
  • Imię/imiona nie mogą być ośmieszające ani nieprzyzwoite
  • Może to być imię zagraniczne, nie wskazujące na płeć, ale zazwyczaj imię jest przypisane do konkretnej płci

Jeśli któraś z tych zasad zostanie złamana, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia. Nasza czytelniczka Joanna spotkała się z taką sytuacją i opowiedziała nam o tym w liście do redakcji.

„Chciałam, żeby mój syn miał takie imię, bo czułam, że pasuje do niego. Kiedy dowiedziałam się, że to będzie chłopiec, wiedziałam jak go nazwać. Ale gdy poszłam do urzędu, byłam zszokowana. Nie spodziewałam się takiej sytuacji. Byłam pewna, że imię, którego używałam przez całą ciążę, będzie zaakceptowane.”

Czy więc imię Bastian, które autorka chciała nadać swojemu synowi, narusza któreś z tych zasad?

Imię Bastian uznawane za zdrobnienie. Trzeba być ostrożnym

Trudno powiedzieć, czy kierownik urzędu stanu cywilnego miał rację, odmawiając przyjęcia oświadczenia. Według Rady Języka Polskiego z 2001 roku, imię Bastian może być traktowane jako zdrobnienie od imienia Sebastian, mimo że występuje w kilku językach europejskich. Jednak nie powinno być odrzucone.

Przeczytaj więcej artykułów  Modlitwa o szczęśliwą operację Te słowa warto zapamiętać gdy czekasz na ważny zabieg

„Zrobiłam to, co uważałam za właściwe w tej sytuacji. Nie chciałam się kłócić. Przyzwyczailiśmy się już do Bastianka i nie chciałam niczego zmieniać. Synka nazwaliśmy Sebastian, ale dla nas nadal jest Bastkiem, Bastiankiem.”

Dodaj komentarz