Niskie FT4 w ciąży Zaburzenia poziomu hormonów tarczycy

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Niskie FT4 w ciąży Zaburzenia poziomu hormonów tarczycy

Niski poziom hormonu FT4 w ciąży: Problemy z hormonami tarczycy

Ciąża to czas, w którym w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne. W związku z tym różne problemy związane z tarczycą, które normalnie mogłyby być niepokojące, stają się czymś normalnym w okresie ciąży. Jednym z często występujących problemów u kobiet w ciąży są choroby tarczycy oraz nieprawidłowe poziomy hormonów produkowanych przez ten narząd.

Ponieważ ciąża jest wyjątkowym okresem, diagnoza i leczenie chorób tarczycy u kobiet w ciąży przebiega inaczej niż u innych osób. Podczas ciąży trzeba pamiętać, że choroby dotyczą nie tylko kobiety, ale również jej nienarodzonego dziecka. Dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy sugerujące choroby tarczycy, jak najszybciej poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego ciążę i wykonaj badanie poziomu hormonów tarczycy.

Najlepiej jest przeprowadzić badanie na temat chorób tarczycy jeszcze przed zajściem w ciążę. Będziesz wtedy odpowiednio przygotowana, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, a być może również dodatkowe badania.

Na badania poziomu hormonów tarczycy powinny udać się kobiety, u których w rodzinie występowały choroby tarczycy oraz te, które obserwują u siebie objawy sugerujące niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Jeśli w przeszłości miałaś problemy z tarczycą, na przykład usuwano cię guzki lub przeszłaś operację tarczycy, również powinnaś poddać się badaniom, aby upewnić się, że schorzenie nie powróciło. Badanie tarczycy przed zajściem w ciążę jest również wskazane w przypadku, gdy kobieta doświadczyła wcześniej poronienia, a przyczyna poronienia nie została wyjaśniona.

Choroby tarczycy a ciąża

Choroby tarczycy bardzo często powodują problemy z płodnością i zajściem w ciążę, a po zajściu w ciążę mogą przyczynić się do wielu powikłań i nieprawidłowości. Dlatego przed planowanym poczęciem dziecka należy zbadać poziom hormonów tarczycy, skonsultować wynik z lekarzem i w razie potrzeby podjąć leczenie. Jeśli już jesteś w ciąży, pamiętaj o regularnych badaniach. Twoje ciało przechodzi wiele zmian, dlatego ważne jest monitorowanie zdrowia. Zmiany w organizmie mają również wpływ na funkcjonowanie tarczycy. W trzecim trymestrze ciąży metabolizm tarczycy może wzrosnąć o nawet 30%, co skutkuje zmianą poziomu hormonów tarczycy.

Przeczytaj więcej artykułów  Nadzienie do pączków

U kobiet w ciąży bardzo często poziom hormonów tarczycy jest zaburzony, ale nie zawsze oznacza to chorobę tarczycy. Jedną z przyczyn takich zaburzeń jest produkcja hormonów, które działają podobnie jak hormon TSH, co może prowadzić do nieprawidłowego wyniku badania, ale niekoniecznie oznacza chorobę tarczycy. Niski poziom FT3 często wynika z niedoboru jodu, który jest częstym przypadkiem u kobiet w ciąży.

Jeśli wynik badania jest niepokojący, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ w okresie ciąży nie obowiązują standardowe normy poziomu hormonów tarczycy, a diagnoza jest trudna. Nie próbuj diagnozować samej na podstawie informacji znalezionych w internecie. Wyniki musi ocenić specjalista, który zaleci dodatkowe badania, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również odpowiednie leczenie.

Jak często badać poziom hormonów tarczycy w ciąży?

Częstotliwość badań zależy od stanu zdrowia kobiety, obecności wcześniejszych zaburzeń hormonów tarczycy i innych czynników. Zazwyczaj na początku ciąży przeprowadza się badanie poziomu hormonu TSH, który reguluje produkcję hormonów T3 i T4. Ponieważ poziom TSH często jest obniżony w pierwszym trymestrze ciąży, warto zbadać również poziomy hormonów FT3 i FT4.

Badanie poziomu FT4 powinno się przeprowadzić, jeśli występują objawy sugerujące chorobę tarczycy. Objawy takie jak utrata wagi, problemy ze snem, przyspieszony puls, drażliwość, częste biegunki, kołatanie serca, wysoka temperatura ciała, wilgotna skóra, uczucie zmęczenia i nadmierna potliwość mogą wskazywać na nadczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy często objawia się utratą apetytu, zaparciami, obniżeniem tętna, uczuciem zimna, nieuzasadnionym przyrostem wagi, trudnościami w koncentracji, ciągłym zmęczeniem, osłabieniem, sennością i suchą skórą. Jeśli doświadczasz tych objawów, powinnaś skonsultować się z lekarzem w celu zbadania poziomu hormonów tarczycy. Jeśli miałaś wcześniej problemy z tarczycą, takie jak wole tarczycowe, choroby przysadki lub autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, również powinnaś zbadać poziom hormonów tarczycy. Jeśli wykryto nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy przed zajściem w ciążę, ważne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy w czasie ciąży.

Przeczytaj więcej artykułów  Potówki Sprawdzone sposoby na potówki nie tylko u niemowlaka

Jakie choroby tarczycy występują u kobiet w ciąży i jak je leczyć?

Nadczynność tarczycy często występuje u kobiet w ciąży. Objawy tej choroby często są mylone z typowymi objawami ciąży i mogą zostać źle zinterpretowane. Niemniej jednak, nie można lekceważyć nadczynności tarczycy. Powinna być ona jak najszybciej zdiagnozowana i leczona, ponieważ może wiązać się z ryzykiem powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Innym ważnym schorzeniem tarczycy jest niedoczynność tego gruczołu. Niedoczynność tarczycy występująca przed ciążą może prowadzić do bezpłodności, a jeśli dochodzi do ciąży, nieleczona niedoczynność może skutkować przedwczesnym porodem, poronieniem lub porodem martwego płodu.

Niski poziom FT4 we wczesnej ciąży

Jeśli choroby tarczycy zostały zdiagnozowane przed ciążą, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Nie przerywaj przyjmowania leków na niedoczynność tarczycy, a czasami zaleca się nawet zwiększenie dawki. Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, ważne jest ustalenie, czy występowała już wcześniej, czy dopiero pojawiła się w ciąży. Jeśli nadczynność tarczycy została wykryta po zajściu w ciążę, należy sprawdzić, czy jest ona spowodowana hormonem HCG wydzielanym przez łożysko. Jeśli u kobiety w ciąży stwierdza się rzeczywistą nadczynność tarczycy, konieczne jest rozpoczęcie leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia płodu lub poronienia. Leczenie często musi być modyfikowane w trakcie ciąży, a po porodzie należy nadal kontrolować poziom hormonów tarczycy. Ważne jest również sprawdzenie poziomu hormonów u dziecka, ponieważ może ono odziedziczyć przeciwciała od matki, które mogą prowadzić do nadczynności tarczycy.

Często u kobiet w ciąży występuje niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem jodu. W takim przypadku wystarczy wprowadzić do diety produkty zawierające jod, takie jak tłuste ryby (łosoś, halibut, makrela, śledź), woda mineralna z dodatkiem jodu oraz sól jodowana. Dobrym pomysłem jest również zażywanie suplementów składników odżywczych specjalnie przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Takie suplementy zwykle zawierają odpowiednią dawkę jodu i inne substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Zaleca się dodatkową suplementację jodu dla wszystkich kobiet w ciąży, nie tylko dla tych, które cierpią na niedoczynność tarczycy. Suplementacja jodu jest niewskazana jedynie dla przyszłych mam z nadczynnością tarczycy.

Przeczytaj więcej artykułów  Najmniejsze państwa świata Pierwsza dziesiątka może zaskoczyć

Czym jest FT4 i jaka jest jego rola?

FT4, czyli tyroksyna, to hormon produkowany przez tarczycę. Produkcją tego hormonu zajmują się podwzgórze i przysadka mózgowa. Jeśli poziom FT4 jest zbyt niski, wzrasta poziom TSH, co pozwala na wstępną diagnozę chorób tarczycy. Normalny poziom tyroksyny u zdrowej osoby mieści się między 10 a 25 pmol/l, ale w ciąży poziom ten często różni się od ogólnie przyjętych norm. U kobiet w ciąży uznaje się za prawidłowy poziom tyroksyny od 0,7 do 2,2 ng/100ml. Poziom trójjodotyroniny powinien być między 2,0 a 4,0 pg/ml.

Jeśli poziom hormonów FT3 i FT4 jest obniżony, a jednocześnie masz podwyższony poziom cholesterolu, może to wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli natomiast poziom FT4 jest zbyt wysoki, przy niskim (lub nieoznacznym) poziomie TSH i obniżonym poziomie cholesterolu, można podejrzewać nadczynność tarczycy.

Dlaczego zdrowa tarczyca jest ważna dla całego organizmu?

Tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem, ponieważ jej hormony (FT4 i FT3) wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Te hormony kontrolują przemianę materii we wszystkich tkankach i narządach naszego ciała. FT4 i FT3 mają szczególny wpływ na pracę serca, układu pokarmowego, nerwowego i mięśni. Produkcją hormonów tarczycy kieruje przysadka mózgowa, która wydziela hormon TSH. Gdy poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski, poziom TSH wzrasta, a gdy poziom FT3 i FT4 jest zbyt wysoki, poziom TSH spada. Diagnoza chorób tarczycy zwykle rozpoczyna się od pomiaru poziomu TSH.

Hormony tarczycy są również niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Kontrolują one wzrost tkanek, stymulują rozwój układu nerwowego i mineralizację kości. Zaburzenia poziomu hormonów tarczycy u przyszłych matek mają negatywny wpływ na zdrowie dziecka i mogą prowadzić do upośledzenia umysłowego, wad kostnych, wad sercowo-naczyniowych i poronienia.

Dodaj komentarz