Nowe urlopy 2023 Korzystne zmiany w Kodeksie Pracy mają wkrótce wejść w życie Kto zyska dodatkowe

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowe urlopy 2023 Korzystne zmiany w Kodeksie Pracy mają wkrótce wejść w życie Kto zyska dodatkowe

Wygląda na to, że wkrótce czeka nas rewolucja w Kodeksie pracy. Przygotowuje się wiele zmian w urlopach na rok 2023, które prawdopodobnie wejdą w życie niedługo. Rząd właśnie przyjął projekt przepisów, które mają dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw. Będą kilka nowości dla pracowników – bardziej korzystne zasady dotyczące urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a także dodatkowe dni wolne na opiekę. Od kiedy będą obowiązywać nowe urlopy na rok 2023?

Od kiedy będą dostępne nowe urlopy w 2023 roku?

Na jednym z ostatnich posiedzeń Rada Ministrów przyjęła projekt zmian, które mogą całkowicie zmienić Kodeks pracy. Nowe przepisy wynikają z konieczności wprowadzenia unijnych dyrektyw dotyczących przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz dyrektywy rodzicielskiej. Ze względu na te zmiany pracownicy mogą spodziewać się nowych rodzajów urlopów. Nowe dni wolne na rok 2023, które mają pojawić się w przepisach, to specjalny 5-dniowy urlop opiekuńczy oraz 2 dni urlopu z powodu "siły wyższej". Jak będą działać te urlopy?

Dodatkowy urlop na rok 2023

Nowe przepisy wprowadzają zupełnie nowy rodzaj urlopu, czyli zwolnienie od pracy z powodu "siły wyższej". Pracownik będzie mógł skorzystać z dwóch dni (lub 16 godzin) wolnego w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji rodzinnych, które wymagają pilnej obecności. Przykłady takich sytuacji to wypadek członka rodziny, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, choroba itp. Podczas trwania tego urlopu pracownik będzie otrzymywał 50% swojej pensji, która będzie obliczana tak samo jak pensja za urlop wypoczynkowy.

Urlop opiekuńczy na rok 2023

Na 2023 rok planowane są również zmiany dotyczące urlopu opiekuńczego. Zgodnie z unijną dyrektywą, każdy pracownik będzie miał prawo do 5 dni wolnego na opiekę, nie tylko rodzice. Będzie można skorzystać z tego urlopu w przypadku konieczności opieki nad najbliższymi członkami rodziny (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub osobą zamieszkującą razem z pracownikiem. W przypadku, gdy osoba ta wymaga opieki ze względu na zły stan zdrowia. Niestety, według planów, ten urlop będzie bezpłatny, mimo że unijne wytyczne zalecały zachowanie wynagrodzenia za ten okres. Aby skorzystać z 5-dniowego urlopu opiekuńczego na dziecko lub innego członka rodziny, trzeba będzie złożyć wniosek nie krócej niż 1 dzień przed jego rozpoczęciem.

Przeczytaj więcej artykułów  Prezent na Dzień Nauczyciela Jakie upominki przygotować w ramach podziękowania dla nauczyciela

Urlop rodzicielski i macierzyński na rok 2023

Także dla świeżo upieczonych rodziców szykują się dobre zmiany. Na podstawie projektu, urlop rodzicielski będzie przedłużony do 41 tygodni (43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej). Obaj rodzice będą mieli zagwarantowane prawo do urlopu w określonym wymiarze – ojciec będzie miał prawo do 9 tygodni urlopu, które nie będą mogły być przeniesione na matkę. Zasiłek macierzyński będzie wynosił 70% wynagrodzenia przez cały okres urlopu rodzicielskiego.

Czytelnicy pytają: od kiedy będą obowiązywać nowe urlopy na rok 2023?

Urlop "siła wyższa" – od kiedy będzie obowiązywał?

Na razie Rada Ministrów tylko przyjęła projekt tych zmian, ale wszystko wskazuje na to, że ten urlop wejdzie w życie w ciągu kilku miesięcy.

2 dni opieki nad dzieckiem – dla kogo będą dostępne?

Obecnie, tylko rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Kto zyska dodatkowe dni urlopu w 2023 roku?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Dodaj komentarz