Nowe przepisy już obowiązują Kwarantanna na korzystniejszych zasadach O tym jednak trzeba pamiętać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowe przepisy już obowiązują Kwarantanna na korzystniejszych zasadach O tym jednak trzeba pamiętać

W ostatnim czasie nowy wariant koronawirusa Omikron wywołuje coraz większą ilość zakażeń. Statystyki rosną, wpływając nie tylko na sytuację w szpitalach, ale także na liczbę osób objętych kwarantanną. Od 25 stycznia obowiązują nowe zasady, które zmniejszają nieco uciążliwość tego obowiązku. Co dokładnie zawierają nowe przepisy dotyczące kwarantanny?

Najważniejsze informacje, które warto znać:

 • Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, okres kwarantanny dla osób skierowanych na test lub mających kontakt z zakażonym zostaje skrócony z 10 do 7 dni.
 • Kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby niezaszczepione po kontakcie z chorym, a także wszystkich domowników osoby zakażonej, bez względu na szczepienie.
 • W przypadku choroby członka rodziny, pozostali domownicy zostają skierowani na kwarantannę, która trwa przez 17 dni (10 dni izolacji chorego oraz 7 dni po zakończeniu). Zwolnieni z tego obowiązku mogą być tylko w pełni zaszczepieni po uzyskaniu negatywnego wyniku.

Zasady kwarantanny

Już od niemal dwóch lat pandemia skutecznie dezorganizuje i utrudnia nasze życie. Obecnie, ze względu na nową, bardziej zakaźną wersję wirusa, sytuacja jest szczególnie trudna i uciążliwa. Wariant Omikron pobija rekordy zachorowań, co skutkuje wzrostem liczby osób objętych kwarantanną.

Aktualnie na obowiązkową kwarantannę kierowane są osoby, u których potwierdzono zakażenie, osoby niezaszczepione po kontakcie z zakażoną osobą, przyjeżdżający zza granicy oraz wszyscy domownicy osoby chorej, niezależnie od ich szczepienia.

 • Osoby, które przekraczają granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem i zamieszkują z osobą zakażoną (izolowaną).
 • Osoby, które zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Natomiast osoby, które miały kontakt z zakażonym, ale są w pełni zaszczepione (także dzieci), nie podlegają obowiązkowej kwarantannie. Poniżej znajdują się informacje z oficjalnej strony rządowej (gov.pl).

 • Osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie.
 • Osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna osoby zaszczepionej zostanie zdjęta dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu).
 • Ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały COVID-19 nie później niż 6 miesięcy od pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 (jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna ozdrowieńca zostanie zdjęta dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu).
Przeczytaj więcej artykułów  Paracetamol w ciąży

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny

21 stycznia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zmiany w zasadach kwarantanny. Ze względu na słabszą transmisję wariantu Omikron obowiązkowa kwarantanna została skrócona z 10 do 7 dni. Nowe przepisy są obowiązujące od 25 stycznia.

Warto jednak pamiętać, że według oficjalnych informacji izolacja domowa osób z potwierdzonym zakażeniem nadal trwa 10 dni.

Izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, chyba że zostanie ona skierowana do izolatorium lub zostanie poddana hospitalizacji. gov.pl

Kwarantanna dla dzieci – nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny to dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy już są zmęczeni ciągłymi kwarantannami dzieci. Od teraz dzieci będą musiały pozostawać w domu krócej, chyba że pojawią się objawy zakażenia. Wówczas należy natychmiast zgłosić się na test, a jeśli wynik będzie pozytywny, dziecko zostanie umieszczone w izolacji na 10 dni, a domownicy na kwarantannie przez okres izolacji chorego oraz dodatkowe 7 dni po jej zakończeniu. Zwolnione z tego obowiązku mogą być tylko osoby w pełni zaszczepione po uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Kwarantanna dla dzieci – rodzice

Warto również zapamiętać, że kwarantanna dla dzieci nie oznacza obowiązek kwarantanny dla innych członków rodziny. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i rodzeństwo i wszystkie osoby zamieszkujące z osobą objętą kwarantanną mogą normalnie wychodzić i wykonywać swoje obowiązki.

 • https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna2
 • https://www.gov.pl/web/koronawirus/mam-koronawirusa-i-jestem-w-izolacji-domowej

Dodaj komentarz