Noworodek na wadze

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Kiedy moje dziecko przyszło na świat, byłem bardzo zestresowany. Nie wiedziałem, ile może spaść waga mojego noworodka w ciągu pierwszych kilku dni życia. Powiedziano mi jednak, że jest to normalne i nazywa się to fizjologicznym spadkiem masy ciała. Dzieję się tak, ponieważ dziecko przechodzi z zacisza brzucha matki do świata zewnętrznego, co jest dla niego dużym stresorem. Na początku jego ciało miało więcej wody niż człowiek już na świecie, ale w ciągu pierwszych dni ta woda odparowuje. Dodatkowo, problemy z laktacją matki mogą przyczynić się do spadku wagi dziecka.

Spadek wagi u noworodka

Niezbyt łatwo jest naszym maluchom przystosować się do życia na zewnątrz. Ich jelita nie są jeszcze gotowe na dużo pokarmu, dlatego spadek wagi jest normalny. Lekarze mówią, że największy spadek wagi następuje około trzeciego dnia po porodzie i wynosi zazwyczaj od 5 do 7% wagi urodzeniowej. Dlatego ważne jest, aby od razu po porodzie zważyć dziecko i potem codziennie kontrolować jego wagę.

Ile może spaść waga noworodka?

Maksymalna utrata wagi noworodka to około 10%. Jeżeli dziecko traci więcej, może być konieczne dokarmianie go mlekiem modyfikowanym lub znalezienie innego powodu utraty masy ciała. Ważne jest, aby uniknąć odwodnienia, które może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych.

Czy konieczne jest dokarmianie?

Niekiedy laktacja matki jest słaba, zwłaszcza gdy dziecko jest dostarczane przez cesarskie cięcie. W takich przypadkach konieczne jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Jednak wiele matek, które są świadome swoich praw, nie chce tego robić. Istnieje wiele alternatyw, takich jak konsultacja z doradcą laktacyjnym, spożywanie suplementów lub stymulacja laktacji. Często dokarmianie jest jednak zbędne i może zaburzać odruch ssania u dziecka, co prowadzi do większych problemów z wagą. Dlatego zaleca się przystawianie dziecka do piersi już w pierwszych godzinach po porodzie.

Przeczytaj więcej artykułów  Nauka angielskiego online czy tradycyjnie Jak myślą rodzice w Polsce i na świecie

Spadek wagi u noworodka to normalny proces, dlatego nie ma się czym martwić. Ważne jest jednak, aby rodzice wiedzieli, ile może spaść waga ich dziecka, aby nie panikować bez potrzeby.

Dodaj komentarz