Noworodek podkurcza nóżki Sprawdź co to może oznaczać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Noworodek podkurcza nóżki Sprawdź co to może oznaczać

Kiedy noworodek skurcza nóżki, natychmiast przychodzi rodzicom do głowy, że dzieje się coś złego. Chciałbym cię poinformować, że istnieje kilka dolegliwości, które mogą powodować skurcze nóżek u niemowląt, oraz podpowiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Skurcze nóżek u niemowlaka

Przyjście na świat dziecka to niesamowite wydarzenie i ogromna zmiana w życiu rodziców. Na początku często czują, że tak wielkiego szczęścia nie da się zepsuć. Niestety, problemy zdrowotne mogą pojawić się znacznie wcześniej, niż by się spodziewali.

W pierwszym miesiącu życia niektórzy rodzice zauważają u swoich niemowląt pewne niepokojące objawy, które można opisać jako skurcze nóżek. Na początku może to być jedyna odmienność od normy, ponieważ poza skurczami nóżek dziecko zachowuje się normalnie. Później jednak może pojawić się przeraźliwy płacz, wzdęcia i zaczerwienienie twarzy, co jednoznacznie kojarzy się z chorobą.

Dlaczego noworodek skurcza nóżki?

Gdy dziecko skurcza nóżki i nie wykazuje żadnych innych oznak niepokoju, łatwo przeoczyć ten fakt. Jednak może to być początek kolki jelitowej. Ta dolegliwość dotyczy od 10 do 40% niemowląt i zazwyczaj pojawia się w trzecim tygodniu życia. Nie jest to samodzielna choroba, ale może przysporzyć dużo cierpienia i stresu dla małego człowieka. Na szczęście objawy ustępują najpóźniej w szóstym miesiącu życia dziecka.

  • trwa co najmniej 3 godziny,
  • powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu,
  • nie ustępuje po 3 tygodniach.

Typowy atak zazwyczaj zaczyna się popołudniu. Dziecko zaczerwienia się, na twarzy pojawia się wyraz bólu. Maluch raz prostuje, raz skręca nóżki, pojawia się większa ilość gazów jelitowych. Czasami można usłyszeć dźwięki w brzuszku. W najbardziej nasilonych przypadkach występują również wymioty i oddawanie odbarwionych stolców z śluzem.

Przeczytaj więcej artykułów  Po jakim czasie działa czopek

Bardzo charakterystyczne dla kolki jelitowej jest to, że bezpośrednio po ataku dziecko całkowicie się uspokaja i zasypia, jakby nic się nie stało. Pomiędzy atakami maluch jest radosny, rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze. W efekcie uważa się, że choć same ataki mogą być dramatyczne, nie powodują żadnych długotrwałych negatywnych skutków.

Niemowlę skurcza nóżki podczas snu

Co zrobić, jeśli zauważysz, że dziecko skurcza nóżki podczas snu, ale nie płacze? Jeśli ten objaw nie ma żadnych konsekwencji, nie musisz się martwić – po prostu zwróć uwagę na to przy następnej wizycie kontrolnej u lekarza.

Zdarza się, że skurcze nóżek mogą być sygnałem nadciągającej kolki. Prawdziwe objawy mogą pojawić się później, a ich nasilenie nie musi być tak duże jak w najtrudniejszych przypadkach. Wszystko to jest bardzo indywidualne.

Czy skurcze nóżek są normalne u noworodka?

Kolka jelitowa jest powszechnym problemem u noworodków i nie powinna niepokoić rodziców. Aby złagodzić objawy, zaleca się pozostawienie dziecka w pozycji leżącej oraz podawanie herbatki z mięty, werbenu lub kopru włoskiego (choć koper może nasilać kolki u niektórych niemowląt). W poważniejszych przypadkach lekarz może przepisać leki rozkurczowe lub uspokajające.

Zdarza się, że skurcze nóżek są objawem obniżonego napięcia mięśniowego. W takim przypadku konieczna jest rehabilitacja, którą należy rozpocząć przed 6. miesiącem życia – tuż po odkryciu przyczyny skurczów nóżek u naszego noworodka.

Zdarza się, że skurcze nóżek są objawem obniżonego napięcia mięśniowego. W takim przypadku konieczna jest rehabilitacja, którą należy rozpocząć przed 6. miesiącem życia – tuż po odkryciu przyczyny skurczów nóżek u naszego noworodka.

Dodaj komentarz