Nowy bon turystyczny Nawet 1900 zł dofinansowania na wakacje Wielki powrót wczasów pod gruszą

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowy bon turystyczny Nawet 1900 zł dofinansowania na wakacje Wielki powrót wczasów pod gruszą

Parlament właśnie podjął decyzję o odblokowaniu zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. To oznacza, że pracownicy będą ponownie mogli skorzystać z dofinansowania na wakacyjne wyjazdy, czyli tak zwanych wczasów pod gruszą. Może to być rządowy gest wobec braku bonu turystycznego, który wygasł kilka miesięcy temu.

Powrót wczasów pod gruszą

Rząd postanowił przywrócić zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, czyli ZFŚS. Nowe przepisy jeszcze nie są oficjalnie obowiązujące, ale zostały już przyjęte przez Sejm i Senat. Pozostaje tylko podpisanie ich przez prezydenta.

Zgodnie z nowymi przepisami, środki z ZFŚS mają zostać odblokowane od 1 lipca 2023 roku. Pracownicy będą mogli otrzymać dofinansowanie na wakacje dla swoich dzieci. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dotyczy firm, które zatrudniają co najmniej 50 osób na pełen etat na dzień 1 stycznia. Mniejsze firmy (od 20 pracowników) mogą również utworzyć taki fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Prawdopodobnie decyzja o odblokowaniu ZFŚS jest związana z brakiem bonu turystycznego. Dofinansowanie to cieszyło się dużą popularnością w ostatnich latach, dlatego wielu rodziców pytało, czy zostanie przywrócone. Rząd prawdopodobnie powstrzymał się przed podjęciem tej decyzji ze względu na trudną sytuację budżetową.

Wysokość dofinansowania z ZFŚS

  1. Zakładowy fundusz tworzy się poprzez odpisywanie corocznej kwoty, która jest uzależniona od średniej liczby zatrudnionych.
  2. Wysokość tej corocznej kwoty na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% średniej miesięcznej pensji w kraju w poprzednim roku lub w drugim półroczu poprzedniego roku, jeśli średnia pensja w tym okresie była wyższa.

W 2019 roku wynosiło to 1662,97 zł na pracownika. W tym roku powinno to wzrosnąć do 1914,34 zł. Dofinansowanie będą mogli otrzymać pracownicy, którzy korzystają z 14 dni urlopu wypoczynkowego.

  • Kiedy będą wypłacane emerytury 14? Pieniądze mają być dostępne w tych terminach
  • Od 635 do 3494 zł miesięcznie! Ustawa została przyjęta przez Sejm. Kiedy będzie wypłacane nowe świadczenie?
  • Dodatki dla rodzin w 2023 roku. 500 plus to tylko początek listy. Rodzice mogą ubiegać się o te świadczenia
Przeczytaj więcej artykułów  ORLEN Paczka szybka i wygodna dostawa dla zabieganych rodziców

Dodaj komentarz