O czym warto pomyśleć jeszcze przed pierwszym dzwonkiem

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

O czym warto pomyśleć jeszcze przed pierwszym dzwonkiem

Nowy rok szkolny to dla mnie jako rodzica bardzo stresujący czas. Oprócz kosztów związanych z nowymi podręcznikami i wyprawką, muszę podjąć wiele decyzji, takich jak nauka języków obcych, zajęcia pozalekcyjne czy ubezpieczenie dziecka. Dlatego warto dobrze zaplanować nadchodzący czas, aby być spokojnym i pewnym, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

O czym warto jeszcze pomyśleć przed końcem wakacji, aby zaoszczędzić sobie stresu związanego z wrześniowym szaleństwem? Oto kilka porad, które mogą pomóc każdemu zatroskanemu rodzicowi.

1. Nie przesadzaj z zajęciami dodatkowymi

Oferta zajęć pozalekcyjnych dla dzieci jest coraz większa. Coraz więcej z nich odbywa się w szkole, co jest bardzo wygodne dla rodziców. Dzieci mają szansę rozwijać swoje pasje tuż po lekcjach, a dla nas, rodziców, to oszczędność czasu. Jednak ważne jest, aby zajęcia te były dla naszych dzieci przyjemnością, a nie sposobem na rozwiązanie problemu braku czasu. Zapisanie dziecka na wiele zajęć może je zniechęcić do nauki. Lepiej jest wybrać jedną aktywność, która sprawi mu największą frajdę i z pasją się nią zajmować. Warto porozmawiać z dziećmi i dowiedzieć się, na jakie zajęcia chciałyby chodzić. Ważne jest znalezienie równowagi między zabawą a nauką.

2. Zacznij odkładać na przyszłość

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dobry moment do przemyślenia planów na przyszłość naszego dziecka. Według raportu „Dojrzałość finansowa Polaków” 48 proc. rodziców odkłada pieniądze dla swoich dzieci. Połowa z nich zaczęła to robić, kiedy ich dziecko poszło do szkoły. Blisko 40 proc. rodziców, którzy jeszcze tego nie robili, zamierza zacząć odkładać w ciągu najbliższego roku. Warto zacząć budować oszczędności, które pomogą zabezpieczyć przyszłość dziecka na wypadek niespodziewanych wydatków, takich jak zakup mieszkania czy studiowanie. Wystarczy regularnie odkładać niewielkie kwoty.

Przeczytaj więcej artykułów  Miłe życzenia wielkanocne które wywołają uśmiech na twarzy Zaskocz bliskich wyjątkowymi ciepłymi

3. Nie kupuj pochopnie wyprawki

Planowanie zakupów, takich jak wyprawka szkolna, może nam pomóc w oszczędzaniu. Warto zrobić listę niezbędnych zakupów i sprawdzić, co dziecko już posiada. Może okazać się, że niektóre zeszyty z poprzedniego roku mogą jeszcze posłużyć, a nowe kolorowe długopisy nie są konieczne. Podręczniki można szukać na kiermaszach i w antykwariatach, gdzie często można znaleźć tanie egzemplarze w dobrym stanie. Warto też skorzystać z portali aukcyjnych, aby zrobić zakupy z wyprzedzeniem. Przemyślane zakupy pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze.

4. Pomyśl o zdrowiu

Teraz, po wakacjach, warto zastanowić się nad badaniami i profilaktyką. Nasze dzieci powinny wykonywać badania raz w roku. Warto zlecić badania krwi i umówić wizyty u dentysty i okulisty. Nasze dziecko może potrzebować okularów. Ważne jest również, aby pomyśleć o ubezpieczeniu dziecka. Szkoły oferują ubezpieczenia na wypadek nieszczęśliwych wypadków, ale można także znaleźć polisy, które zapewniają ochronę w szerszym zakresie. Ważne jest, aby wybrać polisę, która obejmuje opiekę medyczną na podstawie dokumentacji medycznej, a nie dopiero po zakończeniu leczenia.

5. Naciesz się wolnym czasem

To jest ostatnia szansa, aby nacieszyć się czasem ze swoim dzieckiem przed rozpoczęciem roku szkolnego. Może masz możliwość wyjazdu z rodziną na weekend. To czas, który jest bezcenny i w którym możecie wspólnie robić rzeczy, takie jak spływ kajakowy lub wyjście do kina. Warto również włączać dzieci w sprawy domowe. Mimo natłoku obowiązków, ważne jest, aby znaleźć czas na rozmowy. Należy także pytać dzieci o ich zdanie przy podejmowaniu ważnych decyzji, dotyczących na przykład większych wydatków. Warto włączyć je w proces planowania, zwłaszcza że wiele naszych planów zależy od ich przerw w nauce, takich jak ferie zimowe. Również szczere rozmowy na temat początku roku szkolnego są kluczem do spokojnego semestru.

Przeczytaj więcej artykułów  Ostuda ciążowa Jak leczyć przebarwienia na twarzy podczas ciąży

Więc oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed pierwszym dzwonkiem. Przygotowanie się na nowy rok szkolny jest ważne, ale nie zapominaj o cieszeniu się czasem z dzieckiem. Gratuluję i życzę spokojnego semestru!

Dodaj komentarz