O ile wzrosną emerytury w 2024 Seniorzy mogą już świętować Świadczenia pójdą mocno w górę

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

O ile wzrosną emerytury w 2024 Seniorzy mogą już świętować Świadczenia pójdą mocno w górę

W 2024 roku możemy się spodziewać znacznego wzrostu emerytur. Projekt ustawy budżetowej sugeruje, że wskaźnik waloryzacji będzie wynosił dwucyfrową liczbę. Oznacza to, że emerytury i renty zostaną podwyższone, a minimalne świadczenie może wzrosnąć o około 200 złotych.

Obecne przepisy mówią, że wskaźnik waloryzacji jest ustalany co roku na podstawie inflacji z ostatnich dwunastu miesięcy i średniego wzrostu płac. Wszystkie emerytury i renty są waloryzowane od 1 marca.

Rada Ministrów niedawno przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Zgodnie z tym dokumentem, wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,3%. Oznacza to, że od 1 marca nastąpi podwyżka emerytur i rent o 12,3%. To już drugi rok z rzędu, kiedy emerytury rosną dwucyfrowo.

Koszt waloryzacji w 2024 roku, przy prognozowanym wskaźniku, szacowany jest na około 43,6 miliarda złotych. To obejmuje również wzrost dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych, czyli tzw. 13 i 14 emerytur.

Jeśli podwyżki emerytur i rent w przyszłym roku będą wynosiły ponad 12%, minimalne świadczenie wzrośnie o 195,37 złotych brutto. Dla osób otrzymujących średnią emeryturę, kwota podwyżki wyniesie ponad 400 złotych.

Warto również wspomnieć, że w tym roku rząd wprowadził waloryzację jako kwoto-procentowy środek. Dzięki temu, niezależnie od wysokości świadczenia, minimalny wzrost wynosi 250 złotych brutto.

Więcej informacji na temat emerytur:

– Emerytury pomostowe po nowemu. Więcej osób uprawnionych do świadczenia.

– Kiedy wypłacana będzie 14. emerytura? Otrzymamy większy dodatek!

– Emerytura z OFE po 65. roku życia. Seniorki mogą otrzymać wyższe świadczenie. Jakie są warunki?

Przeczytaj więcej artykułów  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 w szkole Oto najlepsze pomysły na świętowanie z

Dodaj komentarz