O tyle wzrośnie najniższa emerytura w 2024 Szykuje się kolejna dwucyfrowa podwyżka seniorzy

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

O tyle wzrośnie najniższa emerytura w 2024 Szykuje się kolejna dwucyfrowa podwyżka seniorzy

Nasi rządzący właśnie rozpoczęli planowanie i pracę nad budżetem na przyszły rok. Zgodnie z przedstawionym projektem Długoterminowego Planu Finansowego Państwa na lata 2023-2026, w 2024 roku możemy się spodziewać kolejnej dużych podwyżek dla emerytów i rencistów. Minimalna kwota świadczenia może wzrosnąć o prawie 200 złote.

Wielbiciel Mateusza Morawieckiego? Sprawdź go na Twitterze @MorawieckiM

Podwyżka emerytur w 2024. Plan rządu

Ta wysoka inflacja już od dłuższego czasu ma negatywny wpływ na wszystkich. Wzrost cen szczególnie odbija się na emeryturach i rentach, które są na poziomie minimalnym. Według przepisów, wysoki wskaźnik inflacji powinien skutkować większym podwyższeniem emerytur i rent. Niestety, na te podwyżki będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.

W ostatnich dniach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło specjalny projekt rozporządzenia dotyczący wysokości świadczeń w 2024 roku. Z dokumentu wynika, że emerytury i renty wzrosną tylko o tyle, ile wyniesie inflacja – czyli tylko o jej absolutne minimum. Jak to możliwe?

Według przepisów obowiązujących przy ustalaniu wskaźnika inflacji, trzeba uwzględnić poziom inflacji i średni wzrost płac. Rząd już wie, że nie będzie wzrostu płac, co oznacza, że świadczenia zostaną podniesione tylko o inflację – prawdopodobnie o 12,3%.

Koszt podwyżek będzie wynosił około 43,6 mld zł w 2024 roku (z uwzględnieniem podwyżek dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych, znanych jako tzw. 13. i 14. emerytura). fragment rozporządzenia

Ile wyniesie minimalna emerytura w 2024 roku?

Po ostatniej podwyżce w marcu najniższa emerytura wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Według naszych obliczeń, od 1 marca 2024 minimalna kwota świadczenia wzrośnie o prawie 200 złotych i wyniesie 1738,82 zł brutto.

Duża podwyżka tego świadczenia będzie miała pozytywny wpływ na finanse emerytów i rencistów, zwłaszcza że 13. i 14. emerytura będą równe najniższej emeryturze.

  • Emerytura dla osób urodzonych między 1948 a 1969 r. Jedna rzecz może spowodować odrzucenie wniosku przez ZUS
  • Możesz otrzymać dodatek w wysokości nawet 200 zł do swojej emerytury! Wystarczy jeden wniosek
  • Te emerytki mają szansę na dodatkowe kilkaset złotych w emeryturze. Wystarczy złożyć wniosek w ZUS
Przeczytaj więcej artykułów  Nosidełka turystyczne nie tylko na górskie wędrówki z dzieckiem

Dodaj komentarz