Objawy zagnieżdżania się zarodka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Objawy zagnieżdżania się zarodka

Zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy to pierwszy objaw ciąży tuż po zapłodnieniu, który można zauważyć. Nie wszystkie przyszłe mamy obserwują ten proces, ale niektóre z nich, zwłaszcza te starające się o dziecko, wiedzą, że właśnie to się dzieje i że zarodek rozpoczyna swój rozwój przez kilka miesięcy.

Najważniejsze w tym artykule:

  • Zagnieżdżenie się zarodka to inna nazwa dla implementacji zarodka w ścianie macicy.
  • Często dochodzi do tego procesu między 6. a 7. dniem po zapłodnieniu.
  • Blastocysta wprowadza się w błonę śluzową macicy, która jest otoczona siecią naczyń krwionośnych, dostarczających płodowi odpowiednie składniki odżywcze.
  • Podczas zagnieżdżania zarodka może pojawić się niewielkie plamienie, które może być towarzyszone niewielkimi skurczami macicy.
  • Plamienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka wynika z uszkodzenia naczynia krwionośnego przez zarodek.

Implementacja zarodka

Chociaż pierwszym dniem ciąży jest zazwyczaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki, wielu rodziców (a czasem nawet naukowców) uważa, że jej początek jest związany z implementacją zarodka. Czym dokładnie jest zagnieżdżanie się zarodka? Zacznijmy od początku!

  • Trofektoderma – z niej powstaje łożysko;
  • Węzeł zarodkowy – z niego rozwija się płód.

Pod wpływem hormonów wytwarzanych przez jajniki śluzówka macicy przeistacza się w doczesną, czyli grubszą i bardziej luźną błonę śluzową, gotową do przyjęcia komórki jajowej. Po zapłodnieniu doczesna dzieli się na trzy części, z których jedna tworzy maciczną część łożyska. Zwykle implantacja zarodka ma miejsce w górnej tylnej ścianie trzonu macicy. Blastocysta wnika pod warstwę komórek nabłonka śluzówki macicy. Śluzówka otacza zarodek rozbudowaną siecią naczyń krwionośnych. Od tej chwili zdobywa dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Przeczytaj więcej artykułów  Przerwa na karmienie piersią Jak długo przysługuje Co musi zawierać wniosek

Znaki zagnieżdżenia zarodka

Zagnieżdżenie zarodka może objawiać się niewielkim krwawieniem lub plamieniem. Zagnieżdżający się zarodek uszkadza naczynie krwionośne, co skutkuje zazwyczaj bardzo małym krwawieniem. Ponieważ zagnieżdżenie zarodka często pokrywa się z oczekiwanym terminem miesiączki, często jest mylone z nią. Jednak trwa krócej niż zwykła miesiączka i jest mniej obfite. Ponadto, w przeciwieństwie do okresu, plamienie z implatnacji nie towarzyszą bóle brzucha ani skrzepy, a krew jest ciemniejsza, bardziej brązowa niż czerwona. Plamieniu może towarzyszyć łagodne skurcze macicy. Nie są one jednak długotrwałe i przyszłe matki najczęściej opisują je jako uczucie kłucia w podbrzuszu.

Znaki ciąży po implantacji zarodka

Zazwyczaj po zagnieżdżeniu zarodka zaczynają się pojawiać pierwsze wyraźne sygnały o ciąży. Zagnieżdżony zarodek powoduje zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Wzrasta poziom beta-HCG, pojawiają się mdłości, zmęczenie i ogólne rozdrażnienie. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta reaguje na ciążę inaczej. Niekoniecznie musisz obserwować plamienie zagnieżdżającego się zarodka. Szacuje się, że tylko 25% wszystkich ciężarnych doświadcza tego objawu. Jakie inne znaki można zauważyć po zagnieżdżeniu zarodka?

Ból brzucha

U niektórych kobiet zagnieżdżenie zarodka może powodować kłujący ból w podbrzuszu. Niektóre przyszłe mamy odczuwają ból brzucha spowodowany szybkim wzrostem macicy. Choć ból brzucha i delikatne skurcze mogą towarzyszyć wielu ciążom, nie należy ich ignorować, a jeśli się nasilają, warto skonsultować się z lekarzem.

Śluz na początku ciąży

Pod wpływem zwiększonej produkcji estrogenów i zwiększonego przepływu krwi w narządach rodnych, tuż po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy. Śluz chroni przed przedostaniem się drobnoustrojów. Wydzielina ma białawy lub żółtawy kolor. Tuż po zagnieżdżeniu zarodka może być w niej widoczna krew.

Podwyższona temperatura w ciąży

Pod wpływem progesteronu, większego przepływu krwi i zwiększonego metabolizmu, temperatura ciała w ciąży jest trochę wyższa niż zwykle. Podwyższona temperatura utrzymuje się od momentu owulacji do końca pierwszego trymestru.

Przeczytaj więcej artykułów  Przedszkolanka obcięła dziewczynce włosy Matka pięciolatki była zszokowana

Brak okresu

Jeśli zauważysz brak okresu lub opóźnienie, pierwszą możliwością, o której warto pomyśleć, jest ciąża. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, możesz wykonać test ciążowy lub skonsultować się z lekarzem w celu badania poziomu hormonu beta-HCG we krwi. Wynik testu da jednoznaczną odpowiedź na pytanie "Czy jestem w ciąży?". Test ciążowy powinno się wykonać, gdy miesiączka się spóźnia również z innego powodu: brak miesiączki może być sygnałem pewnych nieprawidłowości w organizmie kobiety. Mogą one wynikać z diety, intensywnych treningów lub stresu, ale brak miesiączki może również wynikać z choroby. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem w przypadku opóźnienia miesiączki i negatywnego testu ciążowego.

Najczęściej zadawane pytania o zagnieżdżanie zarodka

Jakie są objawy zagnieżdżania zarodka w macicy?

Jednym z objawów, które niektóre mamy obserwują, jest niewielkie plamienie implantacyjne. Zagnieżdżenie zarodka w rozpulchnionej i przekrwionej błonie śluzowej macicy może powodować niewielkie plamienia, którym nie towarzyszy ból brzucha, a jedynie uczucie kłucia w podbrzuszu.

Kiedy zagnieżdża się zarodek?

Implantacja zarodka zazwyczaj ma miejsce między 6. a 12. dniem od zapłodnienia, ale najczęściej dochodzi do niej między 6. a 7. dniem.

Jakie są objawy ciąży w tym czasie, od zapłodnienia do zagnieżdżenia?

Do pierwszych objawów ciąży, które można zauważyć tuż po zapłodnieniu, należy podwyższona temperatura ciała. Po owulacji temperatura nie spada, tylko utrzymuje się na podobnym poziomie, jak podczas owulacji.

Czy zagnieżdżanie zarodka boli?

Zagnieżdżanie zarodka nie powoduje bólu. Mogą towarzyszyć mu jedynie niewielkie skurcze macicy, które są odczuwane jako kłucie w podbrzuszu.

Jak długo trwa zagnieżdżanie zarodka?

Zagnieżdżanie zarodka zwykle występuje w czasie oczekiwanej miesiączki. Sam proces trwa tylko kilka godzin. Dlatego też plamienie implantacyjne, które mogą doświadczyć niektóre mamy, nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni.

  • "Immunologia ciąży" Grażyna Korczak-Kowalska, Zakład Immunologii Wydziału Biologii UW
  • "Embriologia" Hieronim Bartel, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010, wyd. 4

Dodaj komentarz