Objawy owulacji

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Objawy owulacji

Owulacja – to moment, na który czekasz, gdy staramy się o dziecko. To w tym czasie, gdy uwolnione jest jajeczko, zaczyna się życie naszego maluszka. Jakie są objawy zbliżającej się owulacji i samego jajeczkowania? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Czym jest owulacja?

Kobiecy układ rozrodczy składa się między innymi z dwóch jajników. W jajnikach znajduje się około 1,5 miliona pęcherzyków jajnikowych, zwanych także pęcherzykami Graafa. To w tych pęcherzykach znajdują się komórki jajowe. Co miesiąc, przez cały okres płodności kobiety, jeden z jajników uwolni dojrzałe jajeczko, które podróżuje do macicy przez jajowody. Moment, kiedy jajeczko jest uwolnione z jajnika i pęcherzyka Graafa, nazywamy owulacją. Występuje to przeciętnie co 28 dni, ale długość cyklu może być różna u różnych kobiet.

Owulacja następuje dzięki precyzyjnej pracy układu hormonalnego, który w odpowiednim czasie daje sygnał do rozpoczęcia całego procesu przedowulacyjnego. Hormon FSH, wydzielany przez przysadkę mózgową, powoduje dojrzewanie komórki jajowej. Ten hormon stymuluje także produkcję estrogenów. Poziom hormonu LH również wzrasta. Wydzielanie FSH i LH powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie dojrzałego jajeczka.

Owulacja to moment uwolnienia jajeczka z jajnika i pęcherzyka Graafa.

Jajeczkowanie: objawy

Określenie dnia owulacji jest ważne dla kobiet, które planują zajść w ciążę, jak również dla tych, które chcą jej uniknąć i stosują kalendarzyk antykoncepcyjny. Dni płodne, w których odbycie stosunku ma szansę zakończyć się zapłodnieniem jajeczka, to pięć dni przed i pięć dni po owulacji. Owulacja u ludzi jest trudna do zauważenia i nie ma wyraźnych objawów, ale dzięki uważnemu obserwowaniu swojego ciała oraz śledzeniu wysyłanych przez nie sygnałów, wiele kobiet jest w stanie wychwycić ten moment.

Przeczytaj więcej artykułów  O ile wzrosną emerytury w 2024 Seniorzy mogą już świętować Świadczenia pójdą mocno w górę

Cały organizm kobiety przygotowuje się na możliwość zapłodnienia. Gotowość do tego jest sygnalizowana przez wzrost libido, wrażliwość piersi i ogólnie zwiększoną czułość na dotyk. Kobieta wygląda w tym okresie promiennie, jej cera staje się lepsza, włosy lepiej się układają. Ponadto istnieją trzy niezawodne objawy wskazujące, że nadchodzi owulacja.

Objawy owulacji: śluz pochwy

W całym cyklu menstruacyjnym kobiece drogi rodne wydzielają śluz, którego rodzaj pozwala niemal dokładnie określić fazę cyklu. Ten, który towarzyszy dniom płodnym, nazywa się śluzem estrogennym. Wydzielany jest pod wpływem wzrostu poziomu estrogenów w okresie zbliżania się do fazy owulacyjnej. Ten śluz jest bardzo elastyczny, przejrzysty i lepki. Przypomina białko z jajka. Powoduje uczucie wilgoci w pochwie i pozostawia ślady na bieliźnie. Ten śluz jest przyjazny dla plemników, ułatwia im dotarcie do jajeczka i dostarcza niezbędne składniki odżywcze, które pozwalają im przeżyć jak najdłużej w drogach rodnych kobiety. Kiedy zauważysz pojawienie się takiego śluzu, to pewny znak zbliżającej się owulacji.

Objawy owulacji: temperatura

Podczas cyklu menstruacyjnego, gdy zbliża się owulacja, wzrasta poziom hormonu progesteronu. To powoduje wzrost temperatury ciała kobiety. Kilka dni przed owulacją temperatura stopniowo rośnie i w dniu owulacji może być nawet o pół stopnia wyższa niż zwykle.

Aby mierzyć temperaturę, warto użyć precyzyjnych termometrów owulacyjnych, które pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany. Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed wstawaniem z łóżka. Przed pomiarem powinna być co najmniej 3 godziny snu. Termometr zawsze umieszczaj w tym samym miejscu. Najlepiej mierzyć temperaturę w ustach lub w pochwie. Zapisuj wszystkie wyniki.

Po kilku miesiącach obserwacji reakcji swojego organizmu na cykl menstruacyjny, będziesz w stanie bezbłędnie rozpoznać moment, gdy temperatura zbliża się do swojego maksimum. To jest czas owulacji.

Przeczytaj więcej artykułów  Podchwytliwe zagadki z odpowiedziami - ćwiczą czujność i koncentrację

Symptomy owulacji: ból podbrzusza

Wiele kobiet twierdzi, że w dniu owulacji jest w stanie dokładnie określić, że to właśnie czas jajeczkowania. Odczuwają wtedy charakterystyczny delikatny ból objęcia dolnego brzucha lub delikatne kłucie lub pieczenie po jednej stronie brzucha. Jednak nie dotyczy to wszystkich kobiet, szacuje się, że tylko 20% jest w stanie w ten sposób wyczuć zbliżającą się owulację.

[Zdjęcie główne: materiały prasowe]

[Zdjęcie główne: materiały prasowe]

Dodaj komentarz