Obniżenie brzucha w ciąży Ile przed porodem opada brzuch

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obniżenie brzucha w ciąży Ile przed porodem opada brzuch

Obniżenie brzucha to naturalne zjawisko, które występuje pod koniec ciąży u większości kobiet. Nie ma powodów do niepokoju, ponieważ dawniej było to nawet oczekiwane. Kilka dziesięcioleci temu nie było tak częstych badań w ciąży ani takiej profesjonalnej opieki medycznej. Czasem kobieta widziała lekarza tylko 2 lub 3 razy przez całą ciążę, głównie akuszerka oceniała wiek ciąży i termin porodu na podstawie obniżonego brzucha.

Kiedy opada brzuch przed porodem?

Obniżenie brzucha przed porodem jest łatwe do zauważenia. Jeśli kobieta ciężarna spojrzy na swój brzuch i zobaczy, że nagle nie wyrasta tak wysoko, oznacza to, że nastąpiło obniżenie. To zjawisko oznacza, że poród zbliża się nieuchronnie. Obecnie termin porodu jest obliczany bardzo precyzyjnie i tylko za pomocą metod medycznych, ale obniżenie brzucha w ciąży sygnalizuje, że za cztery tygodnie przyszła mama będzie mogła przytulić swoje dziecko. To także ostateczny sygnał, aby przygotować torbę do szpitala i wyprawkę dla noworodka. Czasami brzuch opada w ostatnich dniach przed porodem i kobieta może nie mieć czasu na spakowanie się do szpitala.

Obniżenie brzucha a poród

Wiedząc, że obniżenie brzucha w ciąży to normalne zjawisko, należy zastanowić się, kiedy to się dzieje. Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. U niektórych kobiet obniżenie brzucha następuje około 4 tygodni przed porodem, u innych około 2 tygodni, a u części w ogóle. Żeby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, trzeba wiedzieć, co to znaczy obniżenie brzucha w ciąży.

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży, macica zaczyna się rozrastać i unosić wyżej, w okolicach pępka. W połowie ciąży, około 20. tygodnia, górna część macicy znajduje się już na wysokości pępka i przyrasta około 1 cm na tydzień. W około 30. tygodniu, górna część brzucha ciążowego znajduje się tuż pod piersiami kobiety. Dziecko w tym okresie porusza się bezradnie w wodach płodowych.

Przeczytaj więcej artykułów  Na czym polega związek kohabilitacyjny i czym się różni od konkubinatu

Kiedy opada brzuch w ciąży? Ile przed porodem obniża się brzuch w ciąży?

Pod koniec ciąży macica i dziecko zaczynają się przygotowywać do porodu. Proces rozpoczyna dziecko – w okresie od 32. do 36. tygodnia ciąży obraca się główką w dół, aby wpasować ją do kanału rodowego matki. Wraz z obróceniem dziecka zmienia się sylwetka matki – główka dziecka i macica obniżają się, a wraz z nimi brzuch matki. Dno macicy obniża się zwykle około 36. lub 37. tygodnia ciąży.

Ponieważ to zjawisko zależy mainly od dziecka, nie zawsze obserwuje się obniżony brzuch przed porodem u wszystkich ciężarnych. Czasami dziecko nie obraca się główką w dół (co może być przyczyną cesarskiego cięcia) i wtedy sylwetka matki się nie zmienia. Jest to nazywane ułożeniem miednicowym dziecka. Obniżenie brzucha w ciąży często również nie występuje u kobiet spodziewających się bliźniaków. Czy obniżenie brzucha wystąpi, zależy również od tego, w której to ciąży kobieta jest. Jeśli to jej kolejna ciąża, obniżenie brzucha często występuje dopiero w ostatnim tygodniu lub wcale się nie pojawia.

Obniżony brzuch a komfort matki

Obniżony brzuch pod koniec ciąży to nie tylko sygnał nadchodzącego porodu. To zjawisko wpływa również na poczucie komfortu i ogólne samopoczucie ciężarnej kobiety. Wraz z obniżeniem macicy i dziecka, kobieta może odczuwać ucisk na pęcherz, co powoduje częstsze wizyty w toalecie. Niestety, może się zdarzyć, że obniżony brzuch przed porodem powoduje problemy z nietrzymaniem moczu.

Kobiety, u których brzuch w ciąży opada niżej, mogą również odczuwać kłucie w pachwinach i silny ucisk w dolnej części brzucha. Nie wszystkie konsekwencje obniżenia brzucha w ciąży są jednak uciążliwe – po obniżeniu macicy i dziecka przyszłej mamie zwykle łatwiej oddychać, co wpływa pozytywnie na jakość snu. Ponadto, brzuch nie uciska żołądka, co powoduje zmniejszenie zgagi oraz problemów trawiennych.

Dodaj komentarz