Od czego się robi zakalec Zapewne popełniasz 1 z 6 błędów

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od czego się robi zakalec Zapewne popełniasz 1 z 6 błędów

Nie znam osoby, która nie miała kiedyś problemu z niedopieczonym ciastem. Niecierpliwe upiekanie ciasta to koszmar każdej pani domu, zwłaszcza gdy spodziewa się gości. Czy da się to uniknąć? Wymieniamy sześć błędów, które mogą spowodować powstanie zakalca.

Co to jest zakalec? To takie ciasto, które nie jest wystarczająco wypieczone i jest wilgotne w środku lub od spodu. Niektórzy wywalają je od razu, inni traktują jako przysmak. Warto pamiętać, że zakalec jest ciężkostrawny i nie powinno się go jeść w dużych ilościach. Ale oczywiście, jeśli spodziewamy się gości, chcielibyśmy uniknąć tego kulinarne wpadki. Czy to możliwe?

Jak uniknąć robienia zakalca? Błędy, których należy unikać

  1. Nakładanie składników o różnej temperaturze – dla wielu osób może to brzmieć jak banał, ale nie bez powodu w przepisach pojawiają się informacje o "temperaturze pokojowej", szczególnie dla takich składników jak masło, śmietana czy jajka. Różne temperatury mogą sprawić, że ciasto upiecze się nierównomiernie.
  2. Niekorzystanie z przepisów – jeśli nie trzymamy się przepisu, bardzo łatwo o pomyłkę. Nawet najmniejsza zmiana w przepisie i proporcjach może sprawić, że otrzymamy zakalec.
  3. Brak przesiewania składników suchych – przesiewanie mąki, cukru pudru czy innych suchych składników sprawia, że pozbywamy się grudek i dodajemy do masy powietrze, co sprawia, że ciasto jest puszyste.
  4. Niewłaściwe przygotowanie dodatków – częstym powodem niedopieczenia ciasta są owoce lub masy budyniowe. Owoce, które są zbyt soczyste lub zbyt płynne masy hamują proces wyrośnięcia spodu.
  5. Nieprawidłowe mieszanie ciasta – to nie jest mit. Ciasto powinno się mieszać delikatnie, cały czas w jednym kierunku. Dlaczego? To sprzyja wiązaniu białek i powoduje, że masa jest puszysta i jednolita.
  6. Ostatnia przeszkoda, czyli piekarnik – po pierwsze, zawsze wkładamy ciasto do nagrzanego piekarnika, a po drugie, nie otwieramy drzwiczek podczas pieczenia.
Przeczytaj więcej artykułów  Nakładam na zwilżoną gąbkę i pocieram kubki Osad z kawy i herbaty od razu znika

Czy zakalec można naprawić? Jak uratować niedopieczone ciasto?

Teoretycznie jeśli tylko spód jest niedopieczony, możemy spróbować go podpiec jeszcze przez chwilę, przykrywając wierzch folią aluminiową. Musimy jednak uważać, aby ciasto nie wyschło. Możemy też odkroić upieczoną część i użyć jej do przygotowania tarty lub cake popsów.

Teoretycznie jeśli tylko spód jest niedopieczony, możemy spróbować go podpiec jeszcze chwilę, przykrywając wierzch folią aluminiową. Musimy jednak uważać, aby ciasto nie wyschło. Możemy też odkroić upieczoną część i użyć jej do przygotowania tarty lub cake popsów.

Dodaj komentarz