Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek Zasady są bardzo rygorystyczne

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek Zasady są bardzo rygorystyczne

Post jest praktykowany w wielu religiach i kulturach na całym świecie. W tradycji chrześcijańskiej ma on przede wszystkim na celu duchowe oczyszczenie, uwolnienie od doczesnych trosk i zbliżenie do Boga. Nie chodzi tylko o powstrzymanie się od niektórych produktów – najważniejsze jest głębsze przesłanie – uwolnienie od grzechu i pokuta. Od kiedy obowiązuje post w piątek? Od kiedy obowiązuje surowy post? Czy popielec jest obowiązkowy? Czy dzieci muszą pościć? Od którego roku życia obowiązuje surowy post?

Od kiedy obowiązuje post w piątek?

Post jest bardzo ważnym elementem wiary dla wszystkich katolików. Dosłownie oznacza on powstrzymanie się od pewnych jedzenia i zmniejszenie liczby posiłków w ciągu dnia. W rzeczywistości jednak najważniejsze jest duchowe oczyszczenie, refleksja i pokuta w tym okresie. Wierni powinni powstrzymywać się przede wszystkim od wszystkiego, co jest szkodliwe, czyli od złych zachowań i grzechu. Dzięki temu osoba wierząca ma szansę zbliżyć się do Boga.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, okres postu obowiązuje w każdy piątek oraz w Środę Popielcową. Istnieją dwa rodzaje postu – surowy post i wstrzemięźliwość od mięsa.

Surowy post obowiązuje tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zgodnie z zasadami każdy katolik może w ciągu dnia spożyć tylko jeden pełnowartościowy posiłek i ewentualnie dwa mniejsze. Surowy post obowiązuje wszystkich katolików do ukończenia 60 roku życia.

Wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy każdego piątku w roku oraz Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku. Każdy katolik powinien w te dni powstrzymać się od spożywania mięsa. Nie ma tu górnej granicy wieku.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowy przedmiot w szkole od września 2024 Tak i to nie koniec ważnych zmian dla uczniów

Wstrzemięźliwość od mięsa nie obowiązuje, jeśli w piątek przypada uroczystość, na przykład Boże Narodzenie.

Od jakiego wieku obowiązuje post?

Surowy post (obowiązujący w Środę Popielcową i Wielki Piątek) dotyczy wszystkich katolików od ukończenia 18. roku życia do ukończenia 60 lat. Wstrzemięźliwość od mięsa w każdy piątek dotyczy wszystkich powyżej 14. roku życia.

Od których lat obowiązuje post w Środę Popielcową?

W Środę Popielcową wszyscy katolicy powinni powstrzymać się od jedzenia mięsa i potraw mięsnych, jeśli ukończyli 14 lat. Surowy post w Środę Popielcową dotyczy wszystkich w wieku od 18 do 60 lat.

Kto nie musi pościć w piątki?

Osoby, które z różnych powodów nie mogą wybierać posiłków i muszą jeść to, co im podadzą, na przykład pacjenci w szpitalu lub mieszkańcy domów opieki, są zwolnione z piątkowego postu.

W jakie dni obowiązuje surowy post?

Surowy post obowiązuje tylko w dwa wyjątkowe dni w roku – w Środę Popielcową, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, oraz w Wielki Piątek, tuż przed Wielkanocą.

Czytelnicy pytają, komu obowiązuje post w piątek

Od jakiego wieku obowiązuje surowy post?

Surowy post obowiązuje od 18. roku życia.

Od którego roku życia obowiązuje post?

Surowy post – od 18. roku życia, a wstrzemięźliwość od mięsa powinni stosować katolicy od 14 lat.

Surowy post od ilu lat?

Od 18. roku życia.

Do którego roku życia obowiązuje post?

Surowy post – do 60. roku życia, a wstrzemięźliwość od mięsa w piątki – dożywotnio.

Surowy post – do 60. roku życia, a wstrzemięźliwość od mięsa w piątki – dożywotnio.

Dodaj komentarz