Pies wyje sam w domu – jak oduczyć psa wycia

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pies wyje sam w domu - jak oduczyć psa wycia

Wielu właścicieli psów zastanawia się, co zrobić, gdy pies wyje sam w domu. Nie zawsze możliwe jest zabranie go ze sobą do pracy lub szkoły, a rezygnacja z posiadania czworonoga nie wchodzi w grę. Wiele psów stresuje się i niepokoi, gdy zostają same w domu – często uważają, że ich właściciel nie wróci. Powody wycia mogą być różne. Dowiedz się, jak z nimi postępować, aby pies przestał wyć, gdy jest sam!

Powody wycia psa, który został sam w domu

Gdy pies wyje podczas nieobecności człowieka, może przeszkadzać sąsiadom. Jednak przede wszystkim jest to dla samego zwierzęcia męczące. Pies wyje, gdy jest zdenerwowany i zmartwiony. Dlaczego? Przyczyn może być wiele – najczęściej pies po prostu boi się, że został opuszczony i jego właściciel już nie wróci. Jest to szczególnie prawdziwe dla zwierząt z przeszłością ze schroniska, które już zostały porzucone.

Pies może również wyć w domu, gdy nudzi mu się. Psy są zwierzętami stadnymi, a wycie jest częścią ich naturalnego zachowania. Pies może także wyć z tęsknoty za właścicielem – chce się bawić i chce, aby ktoś go pogłaskał. W ten sposób woła o uwagę. Bez względu na przyczynę, wycie może przeszkadzać sąsiadom i być nieprzyjemne zarówno dla psa, jak i dla nas.

Szczenię piszczy, gdy zostaje samo

Gdy pies wyje i piszczy, gdy zostaje sam w domu, może to być spowodowane stresem wynikającym z przystosowania do nowego miejsca. Szczenięta często piszczą z tęsknoty za matką i rodzeństwem – jest to zupełnie normalne. Po pewnym czasie jednak powinny przyzwyczaić się do nowego domu i przestać piszczeć. Pierwszego dnia warto pozwolić im samodzielnie odkrywać nowe miejsce i sprawić, żeby czuły się w nim bezpiecznie.

Przeczytaj więcej artykułów  Na jaki okres 500 plus 2023 Rodzice powinni uważać co zaznaczają we wniosku

Warto pamiętać, że zbyt duże głaskanie i rozpieszczanie może pogorszyć sytuację. Szczególnie trudno jest, gdy w domu są dzieci – trzeba im wytłumaczyć, że szczeniak potrzebuje spokoju. Jeśli skupimy się zbytnio na uspokajaniu psa, może się to odbić na jego zachowaniu, gdy go zostawiamy na chwilę – będzie mocno tęsknił, szczekał i wył. Przystosowanie szczeniaka do nowego miejsca i nowego życia to ważny etap, który wymaga czasu i cierpliwości.

Jak przestać psu wycie, gdy zostaje sam?

Jeśli pies szczeka sam w domu, co wtedy robić? Jeśli to szczeniak, najlepiej uzbroić się w cierpliwość – po pewnym czasie maluch dobrze pozna otoczenie i nauczy się, że po kilku godzinach samotności zawsze wraca właściciel. To uspokoi go i sprawi, że przestanie piszczeć. Ważne jest również sposób wychodzenia z domu – nie powinno się robić dużego zamieszania, jakbyśmy mieli nigdy nie wrócić. Lepiej wychodzić naturalnie i spokojnie – pies dostaje w ten sposób przekaz, że nic strasznego się nie dzieje.

Możemy też stopniowo przyzwyczajać psa do samotności – najpierw zostawmy go na krótką chwilę, na godzinę na przykład. Później stopniowo wydłużajmy czas, w którym jest sam. Możemy się również zamykać w innym pokoju na jakiś czas, aby pies nie miał do nas dostępu. Gdy uda mu się spokojnie znosić samotność, nagradzajmy go – będzie wiedział, że robi to, co powinien.

Inną metodą może być dawanie psu specjalnej zabawki tylko wtedy, gdy wychodzimy z domu, lub zostawienie go z włączonym radiem lub telewizorem, by słyszał ludzki głos.

Rodzice pytają, co robić, gdy pies wyje sam w domu:

Co robić, gdy pies szczeka, gdy wychodzę z domu?

Gdy pies wyje sam w domu, warto wychodzić ze spokojem, jak gdybyśmy wychodzili na krótką chwilę. Nie ma potrzeby tulić go, głaskać i żegnać się czule – to tylko skłoni psa do niepokoju. Wychodzimy spokojnie i wracamy tak samo spokojnie po pewnym czasie. Możemy zostawić włączone radio lub telewizor, gdy wychodzimy. Stopniowo uczmy psa, że samotność nie jest straszna i że każdy jej czasem potrzebuje. To także ważne, aby pies stopniowo przyzwyczajał się do zostawania samemu w domu coraz dłużej.

Przeczytaj więcej artykułów  Niepłodne dni Kiedy są dni niepłodne Ile trwają Jakie objawy im towarzyszą

Co robić, gdy pies wyje pod nieobecność właściciela?

Gdy pies wyje sam w domu, wychodzimy ze spokojem, jak gdyby nic się nie działo – bo przecież nic się nie dzieje. Nie tulimy, nie głaszczemy i nie żegnamy się z psem, gdy wychodzimy. Możemy zostawić włączone radio lub telewizor. Stopniowo uczmy psa, że samotność nie jest straszna – na przykład, zamykając się w innym pokoju i nagradzając go, gdy był spokojny przez ten czas.

Dlaczego pies szczeka, gdy wychodzę z domu?

Pies może szczekać z tęsknoty. Istnieje coś takiego jak lęk separacyjny, który sprawia, że jest on po prostu przerażony, gdy zostaje sam w domu.

Pies może szczekać z tęsknoty. Istnieje coś takiego jak lęk separacyjny, który sprawia, że jest on po prostu przerażony, gdy zostaje sam w domu.

Dodaj komentarz