Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze od stycznia Potrzebny

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze od stycznia Potrzebny

Zmiana ustawy, która podnosi świadczenie 500 plus o 300 zł, została przyjęta przez Sejm jeszcze w poprzedniej kadencji, a nowe przepisy będą obowiązywać od stycznia. Jednakże nie wszyscy rodzice od razu dostaną więcej pieniędzy. Czy konieczne będzie złożenie nowego wniosku? Kiedy zmienia się 500 plus na 800 plus?

Kiedy zmienia się 500 plus na 800 plus?

Przepisy, które podwyższają 500 plus, zostały już przyjęte i mają wejść w życie od stycznia 2024 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice będą otrzymywać nie 500, a aż 800 złotych miesięcznie na każde dziecko poniżej 18 roku życia. Ta podwyżka jest spowodowana m.in. wysokim poziomem inflacji z ostatnich miesięcy. Ekonomiści obliczyli, że realna wartość 500 plus spadła o około 200 złotych od wprowadzenia tego świadczenia.

Zmiana ma wejść w życie od stycznia, ale nie wszyscy rodzice od razu dostaną więcej pieniędzy. ZUS informuje, że wszystkie wypłaty zwiększonego zasiłku mają nastąpić najpóźniej do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem za styczeń.

Jakie będą terminy wypłat 500 i 800 plus po podwyżce?

Wielu rodziców zastanawia się, czy muszą złożyć nowy wniosek, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej wysokości. Jednak ZUS informuje, że nie będzie to konieczne. Każdy rodzic, który już otrzymuje dodatek na obecny okres świadczeniowy (od czerwca do 31 maja 2024 roku), automatycznie otrzyma wyższe wypłaty w nowym roku, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Sprawdź też:

  • 800 plus tylko dla pracujących? Opinie przyszłych koalicjantów są podzielone. Niektórzy rodzice mogą stracić świadczenie
  • Dodatki dla rodzin w 2023 roku. 500 plus to tylko początek listy. Rodzice mogą ubiegać się o inne świadczenia
  • Harmonogram wypłat 500 plus w 2023 roku. Obowiązuje dziesięć terminów, ale niektórzy dostaną pieniądze wcześniej w październiku
Przeczytaj więcej artykułów  Przechowywanie imbiru - jak przechowywać imbir

Dodaj komentarz