Od kiedy energetyki od 18 lat Już wkrótce sprzedawcy będą prosić o okazanie dowodu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy energetyki od 18 lat Już wkrótce sprzedawcy będą prosić o okazanie dowodu

W życie wkrótce wejdą nowe przepisy zakazujące sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Dotyczyć to będzie napojów zawierających kofeinę lub taurynę. Od teraz sprzedawcy będą mogli prosić o okazanie dowodu potwierdzającego wiek klienta. Nie wszyscy jednak zgadzają się z wprowadzeniem tych zmian. Kiedy właściwie wprowadzono zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 roku życia? Jak doszło do takiej decyzji?

Kiedy wprowadzono zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 roku życia?

Kilka miesięcy temu Sejm zdecydował o zmianie ustawy dotyczącej zdrowia publicznego. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku i zabraniają sprzedaży napojów energetycznych zawierających taurynę i kofeinę (czyli popularnych energetyków) osobom poniżej 18 roku życia. Zgodnie z treścią ustawy, zakaz obejmie napoje, w których "składzie znajduje się kofeina w ilości przekraczającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Napoje zawierające taurynę lub kofeinę będą musiały być jasno oznaczone przez producentów jako "napój energetyzujący" lub "napój energetyczny".

Od 1 stycznia, aby kupić tego rodzaju napoje, będzie trzeba okazać sprzedawcy dowód potwierdzający pełnoletniość. Przedsiębiorcy, którzy sprzedają napoje osobie poniżej 18 roku życia, będą narażeni na grzywnę w wysokości nawet 2000 zł.

Dlaczego energetyki są niezdrowe?

Napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę, inozytol i przede wszystkim ogromne ilości cukru. Spożywanie ich regularnie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla organizmu, zwłaszcza u najmłodszych. Tego rodzaju napoje mogą zaburzać absorpcję wapnia i negatywnie wpływać na rozwój układu kostnego. Duże spożycie cukru może również zakłócać równowagę hormonalno-cukrową, sprzyjając wystąpieniu cukrzycy i zaburzeń metabolicznych w przyszłości.

Regularne dostarczanie organizmowi dużych ilości kofeiny lub tauryny może prowadzić do zmian nastroju, drażliwości, problemów z koncentracją oraz wzrostu ciśnienia.

  • Czy dzieci mogą jeść grzyby? Jeśli poda się je za wcześnie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia
  • Znęcanie się psychiczne w szkole. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak walczyć z przemocą rówieśniczą?
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci. Jakie są objawy i leczenie?
Przeczytaj więcej artykułów  Ołena Zełenska wspiera walczących i męża Słońce już widać przez dym z ostrzału Kim jest pierwsza

Dodaj komentarz