Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok O tym trzeba pamiętać przed złożeniem deklaracji

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok O tym trzeba pamiętać przed złożeniem deklaracji

Rozpoczęcie roku to okres intensywnej pracy dla działów księgowych i firm w całej Polsce. Zgodnie z przepisami, każdy Polak musi złożyć deklarację podatkową za poprzedni rok do końca kwietnia. Możemy to zrobić tradycyjnie lub za pośrednictwem internetu. Ważne jest, aby w deklaracji uwzględnić dostępne ulgi, które mogą obniżyć nasz podatek. Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok? Jakie ulgi są dostępne w PIT 2023?

Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok?

Zgodnie z przepisami, każdy podatnik ma obowiązek złożyć deklarację podatkową za poprzedni rok do 30 kwietnia. Pracownicy powinni otrzymać PIT od swojego pracodawcy wcześniej, który ma czas do końca lutego na jego przekazanie. PIT może zostać przesłany listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (w tym przypadku decyduje data stempla pocztowego, więc może dotrzeć już na początku marca). PIT można również odebrać osobiście od pracodawcy.

Każdy pracownik powinien sprawdzić, czy otrzymał PIT w terminie. Jeśli tak się nie stało, istnieje prawdopodobieństwo, że dokument nie został wysłany przez pracodawcę do urzędu skarbowego, co może uniemożliwić terminowe rozliczenie. Co ważne, pracodawca powinien przesłać PIT do urzędu skarbowego do końca stycznia.

Od kilku lat większość podatników rozlicza się za pomocą usługi Twój e-PIT. W tym roku również będzie można złożyć deklarację w ten sposób – usługa będzie dostępna od 15 lutego. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje formularze podatkowe: PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Aby złożyć deklarację podatkową przez internet, należy zalogować się na platformie podatki.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub Bankowości Elektronicznej. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili na złożenie deklaracji drogą elektroniczną, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych ulg. Należy również poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie, czy wszystko jest poprawnie wpisane w deklaracji.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie starczyło ci słoików na przetwory Przechowaj cukinię w innej formie Wytrzyma nawet 10 miesięcy

PIT rodzinny. Kto ma prawo do ulgi na dziecko?

  • małoletnich,
  • pobierających zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, niezależnie od wieku,
  • uczących się lub studiujących do ukończenia 25. roku życia, jeśli ich dochody w poprzednim roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od 2022 r. jest to 1588,44 zł), czyli 19 061,28 zł brutto.
  • 112 000 zł – jeśli osoba pozostaje przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (dochody małżonków są łączone),
  • 112 000 zł – jeśli osoba samotnie wychowuje dziecko,
  • 56 000 zł – jeśli osoba nie pozostawała w związku małżeńskim.

Rodzice/opiekunowie wychowujący co najmniej czworo dzieci mogą skorzystać z wyjątkowej ulgi podatkowej. Przysługuje każdemu z rodziców zwolnienie z opodatkowania przychodów w wysokości rocznej równowartości 85 528 zł, co daje łącznie aż 171 056 zł zwolnionych z opodatkowania. Ważne jest, że ulga 4+ nie wyklucza skorzystania z ulgi prorodzinnej.

  • Program Aktywny Rodzic 2024 – aż 1500 zł miesięcznie dla rodzin! Minister podaje konkretny termin
  • Matka samotnie wychowująca dziecko a PIT. Tyle można zaoszczędzić na preferencyjnym rozliczeniu
  • Ulga na internecie – kto może ją odliczyć? W sumie można zdobyć aż 1520 zł

Dodaj komentarz