Od kiedy wniosek o 500 plus 2023 Spóźnienie może kosztować rodziców utratę środków

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy wniosek o 500 plus 2023 Spóźnienie może kosztować rodziców utratę środków

Już niedługo rozpocznie się nowy okres, w którym będą wypłacane świadczenia 500 plus. Aby otrzymać te świadczenia, rodzice muszą złożyć odpowiednie wnioski w określonym terminie. Jeśli nie dostosują się do tych terminów, mogą wystąpić opóźnienia w wypłatach, a nawet ryzyko utraty części środków. Kiedy zatem należy złożyć wniosek o 500 plus w 2023 roku?

Kiedy złożyć wniosek o 500 plus w 2023 roku?

Zgodnie z przepisami, rodzice nie muszą spełniać żadnych specjalnych warunków, aby otrzymać 500 plus. To świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od sytuacji finansowej rodziny czy dochodów rodziców. Ważne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku, ponieważ środki nie są przyznawane automatycznie. Od momentu, gdy program został przekazany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), wnioski należy składać elektronicznie, za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Po złożeniu wniosku i jego rozpatrzeniu przez urzędników ZUS, świadczenie jest przyznawane na okres świadczeniowy trwający 12 miesięcy. Okres ten rozpoczyna się 1 czerwca i kończy 31 maja. Oznacza to, że w pierwszych miesiącach roku rozpoczyna się proces składania wniosków na kolejny okres. Rodzice, którzy złożyli wniosek w ciągu roku, będą otrzymywać wypłaty do końca tego okresu.

To samo dotyczy również tegorocznego okresu. Obecnie obowiązujące świadczenia będą wypłacane do końca maja 2023 roku. Aby utrzymać kontynuację wypłat, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku. Prawdopodobnie będzie to możliwe już od 1 lutego. Ważne jest, aby rodzice dopełnili formalności do 30 kwietnia, wtedy środki będą wypłacane bez przerw, a nowy okres świadczeniowy powinien rozpocząć się nie później niż do 30 czerwca.

Jeśli termin 30 kwietnia zostanie przekroczony, może nastąpić przerwa w wypłatach, nawet przez kilka miesięcy. Dlatego nie warto zwlekać i trzeba pilnować dat. Rodzice, którzy nie złożą wniosku lub zrobią to w lipcu lub później, będą musieli liczyć się z utratą środków.

Przeczytaj więcej artykułów  Plamy po domestosie na ubraniach Jak sobie z nimi radzić

Kiedy będą wypłacane świadczenia? Sprawdź harmonogram wypłat 500+

Rodzice, którzy już otrzymują świadczenia 500 plus, będą musieli złożyć nowy wniosek dopiero od 1 lutego. Natomiast rodzice nowo narodzonych dzieci mogą składać wnioski w dowolnym momencie. Po przyznaniu świadczenia, ZUS automatycznie przypisze rodzicom stałą datę wypłat, która będzie obowiązywać przez cały okres świadczeniowy. Może to być: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dzień miesiąca.

  • Świadczenia na dzieci w 2023 roku. Jakie jeszcze wnioski można złożyć oprócz 500 plus?
  • Karta Dużej Rodziny – lista partnerów na 2023 rok. Gdzie można skorzystać z zniżek?
  • 500 plus dla dziecka niepełnosprawnego w 2023 roku. Kto ma do tego prawo i jak złożyć wniosek? Różne osoby mogą otrzymywać różne kwoty

Dodaj komentarz