Pisanie życzeń Jak napisać życzenia świąteczne

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pisanie życzeń Jak napisać życzenia świąteczne

Pisanie życzeń – Jak napisać życzenia świąteczne?

Jak napisać życzenia świąteczne? To pytanie, które pojawia się w naszych głowach, kiedy na kartkach kalendarza zaczyna widnieć napis „grudzień”. 24, 25 oraz 26 dzień ostatniego miesiąca roku to czas szczególny. Dla wielu najpiękniejszy w roku. Boże Narodzenie jest symbolem nowego życia, początku i nadziei. Jest ważny nawet dla tych, którzy do wiary i religii podchodzą sceptycznie. Nowy Rok natomiast to znak planów, spełnionych marzeń i szampańskiej zabawy. Nasi bliscy zasługują na to, aby w tym czasie otrzymać piękne życzenia, które nie tylko sprawią im radość i ogrzeją serca, ale również będą motywować do działania, więc otrzymają moc spełniania się. Jak napisać piękne i profesjonalne życzenia świąteczne? Podpowiadamy i inspirujemy!

Pisanie życzeń – zasady pisania życzeń

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej przypada na dwudziesty piąty dzień grudnia. Zgodnie z obrzędem religijnym świętuje się również dzień go poprzedzający oraz po nim następujący. Święta mają upamiętniać narodziny boskiego syna, Jezusa Chrystusa. Dwudziesty czwarty grudnia to czas oczekiwania i wielkiej nadziei. W końcu to Chrystus wybawił Chrześcijan z grzechu i dał im szansę na wieczne życie w Niebie u boku swojego ojca, Boga. W Wigilię odbywa się uroczysta kolacja w gronie najbliższych osób, podczas której łamie się opłatkiem, składa życzenia i obdarowuje prezentami. Zaraz po świętach następuje Sylwester oraz Nowy Rok, a więc czas zwieńczający rok poprzedni i rozpoczynający kolejny.

Święta to doskonały czas, aby pokazać innym osobom, że się o nich myśli, pamięta i życzy im jak najlepiej. Właśnie temu służą kartki świąteczne i wiadomości z życzeniami. Składamy je nie tylko osobiście, ale również na piśmie. Wysyłamy maile, sms-y, tradycyjne kartki i listy. Robią to zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. To miły gest, który zawsze poprawia humor odbiorcy. Sprawdź, jak się pisze życzenia świąteczne i popraw komuś dzień w tym szczególnym czasie!

Przeczytaj więcej artykułów  Obostrzenia przedłużone Szkoły przedszkola i żłobki zamknięte co najmniej do 18 kwietnia

Jak poprawnie napisać życzenia bożonarodzeniowe? Okazuje się, że chociaż życzenia są jedną z krótszych form literackich to ich napisanie często wiąże się z kilkoma błędami. Pierwszym i najliczniej powtarzanym jest stosowanie zapisu: „Z okazji Świąt Bożego Narodzenia…” Tymczasem w tym przypadku słowo „świąt” powinno się zapisać małą literą. Słowo to nie stanowi integralnej części nazwy, co oznacza, że wyraz ten można pominąć, a pomimo to nazwa ciągle będzie zrozumiała. Piszmy więc: „Z okazji świąt Bożego Narodzenia”. Również sformułowanie: „Wesołych świąt!” nie powinno być napisane za wykorzystaniem dwóch wielkich liter, chyba, że słowo „Święta” będzie dla nas synonimem Bożego Narodzenia. Wówczas wielka litera jest dopuszczalna.

Błędy pojawiają się również w słowie „wigilia”. Piszemy je za wykorzystaniem wielkiej litery, kiedy mamy na myśli nazwę dnia poprzedzającego Boże Narodzenie. Mała litera powinna się pojawić, gdy mówimy o wieczerzy lub dniu poprzedzającym jakikolwiek inny dzień roku.

Podobnie ma się sprawa ze słowem „gwiazdka”. Kiedy mówimy o niej w rozumieniu Bożego Narodzenia, to możemy użyć wielkiej litery. Kiedy natomiast chodzi nam o świąteczny zwyczaj, to powinniśmy wykorzystać małą literę.

Zgodnie z zasadami ortografii wyraz: „sylwester” powinien zostać zapisany małą literą, gdyż jest to nazwa uroczystości. Niektórzy językoznawcy tłumaczą jednak błąd zapisu: „Sylwester” twierdząc, że jest to dzień świąteczny.

Jak napisać życzenia świąteczne, aby sprawiły przyjemność i motywowały do działania?

Internet pełen jest pomysłów i inspiracji do stworzenia życzeń świątecznych. Znajdziemy w nim nawet gotowe kartki okolicznościowe, w których należy jedynie się podpisać. Podobnie ma się sytuacja na pocztówkach drukowanych. Większość z nich posiada wewnątrz już nadrukowane życzenia. To duże ułatwienie dla nadawcy, ale jednocześnie zdecydowanie mniejsza przyjemność z czytania dla odbiorcy. Standardowe życzenia najczęściej są sztampowe i wielokrotnie powielane, przez co oczytane i powszechnie znane. Zatem, jak napisać życzenia świąteczne, aby sprawiły odbiorcy prawdziwą przyjemność?

Przeczytaj więcej artykułów  Odpadający tynk nieszczelne okna zepsuty sprzęt Szkoła specjalna w Gdańsku popada w ruinę W

Jak napisać życzenia na Boże Narodzenie? Przede wszystkim najbardziej pożądanymi życzeniami są takie, które płyną prosto z serca i są personalizowane pod konkretnego odbiorcę. Wymagają one od nadawcy nieco pracy, jego kreatywności i weny pisarskiej, ale zapewniamy, że warto się postarać!

Aby napisać idealne życzenia, pomyśl, co odbiorca lubi robić w wolnym czasie, jakie są jego marzenia, do czego dąży, jakie ma cele i hobby. Może pamiętasz jego młodzieńcze pragnienia, które ciągle nie doszły do skutku?

Co ciekawe Twoje życzenia wcale nie muszą być napisane prozą! Nawet jeśli nie jesteś dobry w rymowaniu, to możesz skorzystać z bezpłatnych internetowych narzędzi do tworzenia rymów.

Przykładowe życzenia świąteczne

Poniżej prezentujemy przykładowe życzenia świąteczne podzielone na najczęściej spotykane kategorie.

Tradycyjne życzenia na Boże Narodzenie:

"Spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych osób. Aby czas ten przebiegał w miłości, radości i ciepłej, rodzinnej atmosferze. Niech nowy rok przyniesie wiele wytrwałości w realizacji planów i postanowień. Niech będzie pełen radosnych chwil i wytchnienia w problemach."

Śmieszne życzenia:

"Jest renifer i bałwanki,

A za oknem suną sanki.

Śnieżki z nieba już spadają

I życzenia Ci składają.

Aby wesołe było życie,

By Ci się wiodło znakomicie,

By Święta były wyjątkowe,

A prezenty odlotowe!"

Życzenia świąteczne SMS:

"Niech tegoroczny śnieg spadł z nieba wraz ze szczęściem i radością. Niech pierwsza gwiazdka rozświetli Ci drogę ku sukcesom w nadchodzącym roku. Życzę Ci wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku oraz rodzinnych Świąt!"

"Aby te święta były wyjątkowymi. Abyś już nigdy nie musiał czuć się samotny. Aby wokół Ciebie było wiele miłości. Niech marzenia się spełniają!"

Wierszyk jako życzenia świąteczne:

"Bardzo dawnym jest zwyczajem,

Że gdy w Wigilię gwiazdka wstaje,

A nowy rok cyfrę zmienia,

Przeczytaj więcej artykułów  Najfajniesze zabawki drewniane w 2018 roku

Wszyscy wszystkim ślą życzenia.

I ja też w tej okoliczności,

Życzę Ci samych szczęśliwości,

Aby w życiu się darzyło,

Z roku na rok lepiej było!"

Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, jak napisać życzenia świąteczne, to mamy nadzieję, że nasz artykuł przypadł Ci do gustu.

Dodaj komentarz