Odparzenia pieluszkowe czy alergia Sprawdź co dolega niemowlęciu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Odparzenia pieluszkowe czy alergia Sprawdź co dolega niemowlęciu

Odparzenia pieluszkowe to problem, z którym wiele dzieci spotyka się w okresie dzieciństwa. Wynikają one z kontaktu delikatnej skóry dziecka z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, z którymi nie radzi sobie. Co dokładnie oznacza pojęcie odparzenia skóry spowodowane przez pieluchy, jak się one prezentują i jak sobie z nimi radzić, dowiesz się z tego artykułu.

Depositphotos

Odparzenie skóry spowodowane przez pieluchy

Odparzenie skóry spowodowane przez pieluchy to podrażnienie, które niestety dotyka wielu niemowląt, zwłaszcza noworodków. Zapalenie to wynika, jak sama nazwa wskazuje, z długotrwałego kontaktu skóry dziecka z pieluchą. Odparzenia pieluszkowe są najczęstszym problemem, z jakim borykają się niemowlaki i noworodki. Jednym z powodów ich występowania jest fakt, że skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Dopiero po urodzeniu nabiera ona odporności, ponieważ w łonie matki dziecko nie miało kontaktu z szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji i opieki.

Jedną z sytuacji, w której skóra w okolicach pupy dziecka jest narażona na niekorzystne warunki, jest długie noszenie pieluchy przez niemowlę. W tym czasie dostęp powietrza do tych wrażliwych miejsc jest ograniczony lub wręcz niemożliwy, przez co dziecko się pocą. Dodatkowo, jeśli rodzice nie zmieniają pieluchy w odpowiednim momencie, w pieluszce dziecka może zalegać mocz lub kał, które powodują wilgoć i rozwój bakterii. Brak dostępu do powietrza, wilgoć i bakterie w połączeniu z delikatną skórą, która jeszcze nie potrafi się bronić przed tymi czynnikami, tworzą idealne warunki do rozwoju odparzeń skóry spowodowanych przez pieluchy.

Jak rozpoznać odparzenia pieluszkowe?

Rodzice małych dzieci, zwłaszcza tych, które nie mają jeszcze starszych rodzeństwa, często zastanawiają się, jak rozpoznać odparzenia pieluszkowe. Okazuje się, że jest to dość trudne, ponieważ często przyjmują one postać wysypki, która może być również objawem reakcji alergicznej. W większości przypadków odparzenia pieluszkowe prezentują się jako duże zaczerwienienia – pupa lub pachwiny dziecka stają się rumiane i przypominają oparzenia spowodowane wysoką temperaturą.

Przeczytaj więcej artykułów  Podlewasz trawę a ona schnie Dowiedz się czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem

Często zaczerwienieniu towarzyszą małe krostki, wysypka lub nawet większe pęcherze, które są bardzo bolesne dla dziecka. Ważne jest, aby rodzice uważnie obserwowali ciało niemowlaka – odparzenia pieluszkowe można zniwelować już na wczesnym etapie. Lekkie zaczerwienienie wokół pupy lub narządów rodnych to dopiero początek tego zapalenia.

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

Najczęściej odparzenia pieluszkowe można leczyć domowymi sposobami poprzez odpowiednią pielęgnację skóry dziecka w miejscach wrażliwych i ukrytych pod pieluchą. Jednak czasami, w zależności od przyczyny tych odparzeń, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Mogą wystąpić sytuacje, gdy silne zmiany skórne oraz alergia na substancje zawarte w pieluchach lub pampersach wymagają preparatów sterydowych.

Jeśli odparzenia pieluszkowe są spowodowane drożdżakami, konieczne jest stosowanie preparatów przeciwdrożdżakowych. To samo dotyczy bakterii – jeśli to one spowodowały zapalenie, stosuje się preparaty antybakteryjne. Czasami, w przypadkach bardzo silnych odparzeń, konieczne jest leczenie antybiotykami, lekami przeciwhistaminowymi lub preparatami, które uszczelniają naczynia krwionośne.

Na koniec chciałbym podkreślić, jak ważne jest dbanie o skórę dziecka, szczególnie w okolicy pupy, aby uniknąć odparzeń pieluszkowych. Regularna zmiana pieluchy, czystość i odpowiednia pielęgnacja są kluczowe dla zdrowej skóry dziecka.

Dodaj komentarz