Odpieluchowanie zgodnie z pedagogiką Montessori

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Odpieluchowanie zgodnie z pedagogiką Montessori

Odpieluchowanie to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka (ale także rodziców) w pierwszych latach jego życia. Istnieje wiele różnych metod pozbycia się pieluchy. Jedną z nich jest odpieluchowanie zgodne z pedagogiką Montessori. Na czym polega ta metoda i jak to zrobić?

Czym jest pedagogika Montessori?

Pedagogika Marii Montessori dotyczy każdego aspektu obcowania z dzieckiem – od pierwszych dni życia, poprzez zabawę, edukację, kontakt z naturą, rozpoznawanie emocji aż do religii. Dziecko jest w centrum zainteresowania: patrzymy na świat oczami dziecka i staramy się wspierać jego rozwój. Zabawa i nauka przenikają się nawzajem – naszym zadaniem jest podążanie za dzieckiem, stymulowanie jego zainteresowań i proponowanie mu rozwiązań, które wspomogą jego rozwój. Dzieci czerpią radość ze swoich czynności, co daje im satysfakcję i prowadzi do nauki (chodzenie, czytanie, nazywanie emocji, korzystanie z nocnika).

Maria Montessori promowała naturalne wychowanie, uwzględniające naturalne predyspozycje dziecka, jego reakcje i gotowość do osiągnięcia kolejnego etapu.

Metoda Montessori a odpieluchowanie

Jak powyższe założenia mają zastosowanie w kontekście odpieluchowania? Po pierwsze, nauka korzystania z nocnika powinna rozpocząć się tylko wtedy, gdy dziecko jest gotowe. Zgodnie z pedagogiką Montessori nie ma miejscu dla zmuszania dziecka do siusiania lub kupiania na nocniku. W pedagogice Montessori kładzie się duży nacisk na indywidualne predyspozycje dziecka i szacunek dla jego własności. Dlatego też nie "trenujemy" dzieci do czystości, ale wspieramy je w rozwijaniu umiejętności dbania o swoje potrzeby fizjologiczne.

W praktyce może to oznaczać, że dziecko zdecyduje się na porzucenie pieluchy około drugich urodzin, ale może to również nastąpić znacznie później. Niektórzy rodzice nie zgadzają się z tym i chcą pozbyć się pieluchy wcześniej, pod presją otoczenia. Należy jednak pamiętać, że żadna instytucja zdrowia nie zaleca odpieluchowania przed 18. miesiącem życia. Amerykańska Akademia Pediatryczna sugeruje, aby zacząć rozmawiać o odpieluchowaniu około 2 roku życia, a Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne nie podaje żadnej konkretnej daty, ale zaleca skoncentrowanie się na wykazywaniu wszystkich oznak gotowości fizjologicznej. Te oznaki bardzo rzadko pojawiają się przed 20. miesiącem życia.

Przeczytaj więcej artykułów  Noworodek podkurcza nóżki Sprawdź co to może oznaczać

Jakie są konsekwencje wcześniejszego odpieluchowania?

Według wielu fizjoterapeutów uroginekologicznych, wcześniejsze odpieluchowanie może prowadzić do problemów z mięśniami dna miednicy. Te nawyki mogą prowadzić do problemów nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Wypróżnianie powinno odbywać się z rozluźnieniem, a wcześniejsze wysadzanie dziecka na nocnik i wymuszanie czystości może powodować trwałe fizyczne i psychiczne konsekwencje, takie jak napięcie mięśni. Inne skutki wcześniejszego odpieluchowania to problemy z kontrolą moczu, w pełnym opróżnieniem pęcherza moczowego, a nawet w skrajnych przypadkach, hemoroidy (związane z wysiłkiem w trakcie wypróżniania).

Oczywiście nie oznacza to, że każde dziecko, które pozbyło się pieluchy przed 18. miesiącem życia, będzie miało problemy zdrowotne. Jednak warto być świadomym możliwych konsekwencji i zapewnić dziecku jak największy komfort, aby wytworzyć prawidłowe nawyki. Jak podkreślają eksperci, możliwe jest to, gdy dziecko wykazuje gotowość do odpieluchowania.

Jak odpieluchować dziecko zgodnie z metodą Montessori?

  • Wspieraj dziecko w samodzielności – nocnik powinien być dostępny dla dziecka, ale jednocześnie w miejscu prywatnym (w łazience lub w rogu pokoju).
  • Sprzątajcie razem – ważne w pedagogice Montessori jest "pomóż mi to zrobić samemu". Jeśli dziecko ma "wypadek", zaangażuj je w sprzątanie. Pomóż mu wrzucić brudne ubrania do kosza na bieliznę/pralki, umyć się i ubrać, zachęcając do samodzielnego wykonania tych czynności.
  • Nie karz ani nie nagradzaj – korzystanie z nocnika powinno być naturalne i normalne. Nie powinno się robić zbyt dużego zamieszania wokół tego – ani tworzyć nadmiernej emocjonalnej atmosfery ani nadmiernej entuzjastycznej.
  • Używaj prostych komunikatów – jeśli dziecko sygnalizuje potrzebę fizjologiczną lub jeśli według Ciebie jest "czas" (na przykład zwykle dziecko robi kupkę godzinę po posiłku), powiedz "Teraz czas na nocnik". Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do tego, ale też nie pytać go, czy ma na to ochotę. Jeśli dziecko się sprzeciwia, spróbuj ponownie po upływie 10-15 minut. Pamiętaj, żeby nie robić wyrzutów dziecku, jeśli dojdzie do "wypadku".
  • Nie przeszkadzaj – ważne w pedagogice Montessori jest podążanie za dzieckiem i szanowanie jego koncentracji. Jeśli dziecko jest zajęte zabawą, nie przeszkadzaj mu, proponując nocnik. Poczekaj, aż przerwie zabawę.
Przeczytaj więcej artykułów  Nacięcia krocza przy porodzie siłami natury

Czy metoda Montessori jest dla każdego?

Na rynku istnieje wiele różnych metod wychowawczych, z których każdy rodzic może wybierać te, które najlepiej pasują do jego przekonań i do potrzeb jego rodziny. Pedagogika Montessori ma wielu zwolenników, ale nie zawsze możemy wprowadzić wszystkie elementy w naszym domu. W przypadku odpieluchowania, nie wszyscy rodzice są gotowi na długie oczekiwanie na moment pozbycia się pieluchy, a czasami istnieje rzeczywista konieczność związana z posyłaniem dziecka do żłobka lub przedszkola ze względu na pracę obojga rodziców. Dlatego warto zwrócić uwagę, że istnieje wiele możliwości odpieluchowania – zapoznanie się z nimi pomoże w wyborze metody, która będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom.

Dodaj komentarz