Opuchnięte nogi po porodzie jak sobie z nimi radzić

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Opuchnięte nogi po porodzie jak sobie z nimi radzić

Mnóstwo kobiet zmaga się z opuchniętymi nogami po porodzie. Jest to spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Istnieje wiele sposobów, zarówno naturalnych, jak i medycznych, na złagodzenie tego problemu. Ale które z nich są najbardziej skuteczne? Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

Obrzęki nóg po porodzie – dlaczego się pojawiają?

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi przez wiele zmian, które wpływają na jego funkcje. Poza widocznymi oznakami, takimi jak powiększenie piersi i brzucha, zachodzą również zmiany hormonalne. Macica powiększa się, krążą o około 2 litry więcej krwi, a poziom estrogenu wzrasta, co zmniejsza elastyczność żył. To oznacza, że krążenie krwi zwalnia, a nadmiar wody nie jest w stanie zostać usunięty z komórek. Powrót do normalnego stanu hormonalnego może zająć trochę czasu, dlatego opuchnięte nogi mogą pozostać po porodzie. Innym powodem opuchlizny może być podanie kroplówki z oksytocyną, która jest stosowana zarówno przy naturalnym porodzie, jak i cesarskim cięciu. Najczęściej woda gromadzi się w kostkach, stopach, dłoniach, twarzy lub brzuchu.

Jak sobie radzić z opuchlizną nóg po porodzie?

  • Ogranicz spożywanie soli, tłuszczów i cukrów, a zwiększ ilość spożywanego potasu poprzez jedzenie ziemniaków, bananów, kaszy, pomidorów, pietruszki czy szpinaku.
  • Nawadniaj się dobrze, pij dużo wody i ziołowych herbat.
  • Zrób masaż, aby poprawić krążenie krwi. Masażuj nogi od dołu do góry.

Jak złagodzić opuchliznę kostek po porodzie?

Aktywność fizyczna może pomóc w złagodzeniu opuchniętych kostek po porodzie. Możesz zrobić kilka skłonów, przysiadów lub iść na spacer. Ważne jest również, aby unikać noszenia butów na wysokim obcasie i pozwolić nogom odpocząć. Trzymaj nogi uniesione do góry przez około 30 minut dziennie i stosuj zimne okłady, aby złagodzić ból.

Przeczytaj więcej artykułów  Podwyżki dla nauczycieli 2023 niższe niż obiecywano O ile wzrośnie pensja minimalna

Inne objawy opuchniętych nóg po porodzie

  • Opuchlizna innych części ciała
  • Ból głowy i mięśni
  • Problemy z oddychaniem
  • Zaburzenia widzenia
  • Nadciśnienie
  • Zaczerwienienia

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w sprawie opuchniętych nóg po porodzie?

Jeśli opuchlizna nie ustępuje pomimo stosowania powyższych zaleceń i pojawiają się inne objawy, powinieneś udać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania. Długotrwałe opuchlizny po porodzie mogą być objawem poważnych chorób, dlatego nie należy lekceważyć tego problemu.

Rodzice pytają o opuchnięte nogi po porodzie

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu po porodzie?

Aby pozbyć się nadmiaru wody zgromadzonej w organizmie po porodzie, należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera soli, tłuszczu i cukrów, ale jest bogata w potas. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz umiarkowana aktywność fizyczna.

Jak złagodzić obrzęki nóg po porodzie?

Na opuchnięte nogi po porodzie świetnie wpływają masaże, które poprawiają krążenie krwi w kończynach. Należy je wykonywać od dołu do góry. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu jest także trzymanie nóg podniesionych do góry przez 30 minut, podczas gdy się odpoczywa lub się czymś zajmuje. Zimne okłady lub moczenie stóp w wodzie z olejkami również przynoszą ulgę.

Kiedy opuchlizna po porodzie zniknie?

Opuchlizna powinna zniknąć około 7 dni po porodzie. Jeśli trwa dłużej i nie pomagają domowe sposoby, konieczna może być wizyta u lekarza. Pomoże on wykluczyć poważne choroby, takie jak zakrzepica czy niewydolność nerek, i dokładnie zbadać przyczynę problemu.

Opuchlizna powinna zniknąć około 7 dni po porodzie. Jeśli trwa dłużej i nie pomagają domowe sposoby, konieczna może być wizyta u lekarza. Pomoże on wykluczyć poważne choroby, takie jak zakrzepica czy niewydolność nerek, i dokładnie zbadać przyczynę problemu.

Dodaj komentarz