Ostatnie tygodnie przed porodem

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ostatnie tygodnie przed porodem

Pod koniec ciąży powinieneś się skupić na sobie i swoim ciele. Znajdź czas na relaks i przygotowanie się psychiczne do porodu. Przez kilka tygodni nabierz sił i zadba o siebie w szczególny sposób. Już niedługo będziesz mógł przytulić swoje maleństwo po raz pierwszy!

Ostatnie tygodnie przed porodem: ruchy dziecka

W ostatnich tygodniach ciąży większość mam martwi się o zmniejszoną aktywność swojego dziecka. Jego ruchy słabną w 37. i 38. tygodniu ciąży. Jest to spowodowane brakiem miejsca dla dziecka. Wcześniej mogło się ono swobodnie poruszać, robić fikołki i prostować kończyny. Teraz jest bardziej ciasno, dlatego ruchy są słabsze. Jeśli się martwisz, możesz sprawdzić aktywność dziecka.

Jak liczyć ruchy dziecka?

To bardzo proste. Usiądź spokojnie lub połóż się na boku i zapisz wszystkie ruchy dziecka, które poczujesz w ciągu godziny. Nie tylko te silne, ale także te ledwo wyczuwalne. W ostatnich tygodniach ciąży powinnaś poczuć około dziesięciu ruchów na godzinę. Jeśli jest ich mniej, prawdopodobnie dziecko śpi. Spróbuj mierzyć ruchy w czasie, gdy dziecko jest najbardziej aktywne. Możesz również zjeść coś słodkiego – poziom glukozy we krwi wzrośnie i wpłynie na aktywność dziecka. Jeśli mimo to ruchów jest mniej niż 7-8 na godzinę, warto skonsultować się z lekarzem.

Ostatnie tygodnie ciąży

W ostatnich tygodniach przed porodem pojawia się wiele znaków, które wskazują, że poród zbliża się wielkimi krokami. Jeden z tych znaków to coraz niżej opadający brzuch. Dziecko skierowuje się główką w dół, a macica opada. Powoduje to mniejsze nacisk na płuca i żołądek, ale większy nacisk na pęcherz. W rezultacie kobieta w ciąży często musi często oddawać mocz.

Przeczytaj więcej artykułów  Niebezpieczne skażenie Odry W wodzie tysiące martwych ryb a władze apelują o niewchodzenie do rzeki

Z powodu nacisku macicy na naczynia krwionośne w okolicach brzucha i miednicy przepływ krwi może być zaburzony. To może skutkować obrzękami nóg i uczuciem ciężkości. Często odpoczywaj z nogami uniesionymi ku górze. Nie musisz ich podnosić bardzo wysoko, wystarczy, że stopy będą wyżej niż serce. To ułatwi odpływ limfy i napływ świeżej krwi.

Kiedy brzuch jest naprawdę duży, często pojawiają się bóle pleców. Tak się dzieje z powodu zmiany środka ciężkości ciała. Trudno utrzymać równowagę i długo stać w pozycji stojącej.

Większość ciężarnych kobiet ma przed porodem problemy z zasypianiem. Bezruch sprzyja ruchom dziecka w brzuchu. Dziecko najbardziej się porusza, gdy mama jest nieruchoma. Bezsennym noce sprzyjają także stres przed porodem i dyskomfort związany z rozmiarem brzucha. Przed snem spróbuj się zrelaksować i zainwestuj w poduszkę do spania. To świetna pomoc, która pomoże Ci znaleźć wygodną pozycję.

Wiele kobiet narzeka na nieprzyjemny zapach z pochwy pod koniec ciąży. W tym okresie ilość i rodzaj wydzieliny intymnej zmienia się. Jest to spowodowane zwiększonym ukrwieniem pochwy i macicy. Jeśli wydzielina nie jest obfita i nie ma żółtego ani brunatnego koloru, nie ma powodu do niepokoju.

Tryb życia pod koniec ciąży

Jeśli nie ma żadnych zaleceń lekarskich dotyczących specjalnego trybu życia, nie ma potrzeby wprowadzania siłą żadnych zmian, jeśli czujesz się dobrze i nie masz większych dolegliwości. Możesz nadal pracować, jeśli masz na to siły i chęci. Jeśli masz pracę siedzącą, pamiętaj o regularnych przerwach, ponieważ zbyt długie siedzenie może powodować niedotlenienie dziecka.

Możesz również uprawiać seks, jeśli oboje z partnerem mają taką potrzebę. Nie zaszkodzisz dziecku, jeśli wybierzecie wygodną pozycję.

Jeśli masz ochotę na aktywność fizyczną, nie ma powodu, by z niej rezygnować. Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać.

Dodaj komentarz