Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę Nowe zasady

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę Nowe zasady

Na oficjalnej stronie Kancelarii Premiera pojawiła się informacja, że od 30 maja dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw. Z pewnością nie tylko najmłodsi czekali na tę wiadomość. Jakie będą obowiązujące zasady na placach zabaw? Czy dzieci będą musiały nosić maseczki?

Wczoraj, 27 maja, odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i wicepremier oraz minister kultury Piotr Gliński. Rządowi przedstawiciele ogłosili, że od soboty 30 maja rozpocznie się czwarty etap luzowania obostrzeń w polskiej gospodarce i życiu społecznym. Mówiono także o "odmrażaniu" placów zabaw. Jakie zasady będziemy musieli przestrzegać, korzystając z takich miejsc?

Kiedy otwarcie placów zabaw (data)?

Wczoraj na konferencji (27 maja 2020) ogłoszono dalsze zniesienia obostrzeń, czyli czwarty etap odmrażania gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że dotyczy to również placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu i innych atrakcji na zewnątrz. Oznacza to, że place zabaw będą otwarte już w najbliższą sobotę, 30 maja 2020.

"Ważne! Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw i małej infrastruktury leśnej." – informuje oficjalny komunikat na stronie gov.pl

Jakie są zasady korzystania z placów zabaw?

Na stronie gov.pl zapewnia się, że szczegółowe zalecenia sanitarno-higieniczne dotyczące korzystania z placów zabaw zostaną podane wkrótce. Jednak na podstawie informacji dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy można przewidzieć, że właściciele placów zabaw (takich jak spółdzielnie mieszkaniowe i gminy) zostaną poproszeni o utrzymanie czystości i dezynfekcję wszystkich elementów, które będą w kontakcie z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że będzie to bardzo trudne do wykonania, dlatego dla bezpieczeństwa lepiej mieć ze sobą płyn do dezynfekcji i samemu przetrzeć powierzchnie.

Przeczytaj więcej artykułów  Niemowlak na Basenie - Co Zabrać Jak się Przygotować

Czy dzieci będą musiały nosić maseczki na placu zabaw?

Według informacji dziennikarza, rodzice i opiekunowie dzieci wchodzący na plac zabaw będą musieli mieć zakryte usta i nos, np. za pomocą maski lub innego kawałka materiału. Ta zasada nie dotyczy jednak dzieci. Zarówno dorośli, jak i dzieci muszą jednak zachować co najmniej dwumetrowy odstęp od osób, z którymi nie mieszkają. Takie zasady będą trudne do przestrzegania, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Aby przestrzegać przepisów, będziemy musieli unikać zatłoczonych placów zabaw.

Należy pamiętać, że to rodzice muszą sprawdzić, czy na danym placu dziecko będzie mogło utrzymać dystans. Oznacza to, że należy unikać placów, na których będzie dużo dzieci. Kolejny przepis w projektowanym rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dotyczy dezynfekcji huśtawek, zjeżdżalni, ławek i innych sprzętów na placach zabaw. Według informacji z RMF FM, będzie to zadanie właścicieli takich placówek, czyli na przykład gmin lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy przepisy te zostaną rzeczywiście wprowadzone w życie, nie jest jeszcze znane. Można jednak przypuszczać, że może być z tym problemy. Żeby zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka, warto mieć przy sobie odpowiedni płyn dezynfekujący i samodzielnie przejść się po tych elementach, z których nasze dziecko będzie korzystało.

Należy podkreślić, że powyższe informacje na temat zasad na placach zabaw w przestrzeni otwartej są nieoficjalne. Ministerstwo Zdrowia nie wydało jeszcze rozporządzenia, które by regulowało funkcjonowanie takich miejsc w czasie epidemii koronawirusa. Dokument ten jest nadal konsultowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Kiedy minister zdrowia podpisze rozporządzenie, zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Kiedy otwarcie sal zabaw i parków rozrywki?

Wszystkie powyższe zasady będą obowiązywać tylko na placach zabaw znajdujących się na świeżym powietrzu. Sale zabaw i parki rozrywki zostaną otwarte nieco później, najwcześniej 6 czerwca (każdy właściciel takiego miejsca podejmie indywidualną decyzję o otwarciu). Szczegółowe wytyczne dla tego rodzaju placówek przygotowywane są przez Ministerstwo Rozwoju pod przewodnictwem wicepremierki Jadwigi Emilewicz.

Przeczytaj więcej artykułów  Orgazm w ciąży czy orgazm szkodzi dziecku

"Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowywaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.
gov.pl"

  • gov.pl
  • rmf24.pl

Dodaj komentarz