Owsiki na celowniku – Jak się ich pozbyć

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Owsiki na celowniku - Jak się ich pozbyć

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego, którą zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Problem owsików występuje często, ale można go skutecznie rozwiązać.

Jak skutecznie pozbyć się owsików?

Konieczne jest, aby cała rodzina przeszła leczenie, aby uniknąć ponownego zarażenia. Chorobę można złapać przez spożywanie skażonej żywności, umieszczanie palców lub przedmiotów w ustach, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, codzienne przedmioty takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się źródła infekcji. Dlatego owsica szybko się rozprzestrzenia wśród osób, które mają bezpośredni kontakt z chorymi, na przykład wśród domowników lub rówieśników. Można się nią zarazić nie tylko w domu, ale także w miejscach publicznych, takich jak przedszkole czy szkoła.

Po potwierdzeniu diagnozy przez lekarza przyjmujemy leki przeciwpasożytnicze (od jakiegoś czasu są one dostępne także bez recepty). Aby leczenie było skuteczne, kurację powtarzamy po dwóch, trzech tygodniach, ponieważ leki nie działają na jaja i larwy owsików. Działają tylko na postać dorosłą. Jednorazowe leczenie nie rozwiąże problemu. Druga dawka leku zwiększa szanse na skuteczne działanie i definitywne pożegnanie z chorobą.

Domowe sposoby na owsicę

Poza leczeniem farmakologicznym, ważne jest zwiększenie higieny i porządków w domu. Należy dokładnie posprzątać cały dom. Pierzemy w wysokiej temperaturze (60-90°C) koce, narzuty, pościel, ręczniki, piżamy, nawet zasłony. Następnie wszystko prasujemy. Codziennie zmieniamy bieliznę i szczególnie dbamy o higienę osobistą – myjemy się rano i wieczorem. Stosujemy oddzielne ręczniki do wycierania rąk, twarzy i ciała. Ważne jest, aby wyprać lub zdezynfekować zabawki oraz inne przedmioty codziennego użytku. Aby skutecznie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu.

Prawidłowe odżywianie to niezwykle ważny element leczenia, ale też sposób zapobiegania zakażeniom pasożytami. Odpowiednie żywienie pomaga w regeneracji śluzówki jelit, wzmacnia układ odpornościowy i dba o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Warto spożywać produkty bogate w błonnik, takie jak kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany. Dziecko nie powinno też jeść słodyczy. Czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty i sok z czerwonych buraków mogą być pomocne. Spożywanie tych produktów poprawia florę jelitową, przyspiesza pracę przewodu pokarmowego i skutecznie wspomaga kurację.

Przeczytaj więcej artykułów  Podwyższenie alimentów

Przełam wstyd

Jednym z kluczowych działań, jakie należy podjąć przy pozbywaniu się owsików, jest poinformowanie przedszkola lub innej placówki, do której dziecko regularnie chodzi. Jeśli poinformujemy opiekunów owsików w przedszkolu, istnieje większa szansa, że inne dzieci unikną zakażenia, a twoje dziecko nie zarazi się ponownie. Dyrekcja i opiekunowie powinni wtedy podjąć dodatkowe wysiłki i przestrzegać zasad higieny, takich jak dokładne mycie rąk przed posiłkiem i po zabawie oraz nie wkładanie przedmiotów do buzi.

Tekst na podstawie materiałów kampanii bezowsików.pl.

Tekst na podstawie materiałów kampanii bezowsików.pl.

Dodaj komentarz