Płać mniej grzej więcej Zrób dwie rzeczy w domu a rachunki za ogrzewanie spadną

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Płać mniej grzej więcej Zrób dwie rzeczy w domu a rachunki za ogrzewanie spadną

Nadchodzi okres grzewczy i wielu z nas zaczyna się martwić wysokością rachunków za ogrzewanie. Ale jest kilka prostych sposobów, które pozwolą nam płacić mniej, a jednocześnie cieszyć się większym ciepłem.

Chcesz mieć ciepło w domu, ale nie chcesz przepłacać? W obecnej sytuacji to nie jest łatwe. Ale istnieją dwie proste rzeczy, które możemy zrobić już teraz, a rachunki okażą się niższe, niż byśmy się spodziewali.

Jak się przygotować na okres grzewczy? Zacznij od okien

Zanim zaczniemy myśleć o kaloryferach, warto zająć się oknami. Właściwa regulacja i ustawienie trybu jest bardzo ważne, jeśli chcemy cieszyć się ciepłem w zimie. Wiele nowych okien ma tryb letnio-zimowy, który zapewnia dobrą izolację zimą, a w lecie pozwala na lepszą cyrkulację powietrza. Przed rozpoczęciem okresu grzewczego warto ustawić okna w tryb zimowy. To oznacza, że trzeba odpowiednio ustawić uszczelki.

Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Wystarczy obrócić klamkę w ramie okiennej o 90 stopni. To spowoduje zmianę przepływu powietrza między wnętrzem a na zewnątrz. Innymi słowy, ciepło będzie zostawać w domu. Nie jesteś pewien, czy dobrze ustawiłeś okno? Sprawdź, jak przepływa powietrze w obu ustawieniach. Jeśli w jednym jest bardziej szczelne, to znaczy, że mamy tryb zimowy.

Jak przygotować kaloryfer na zimę? Po prostu go wyczyść

Podstawą jest utrzymanie czystego kaloryfera. Dzięki temu będzie efektywnie oddawał ciepło do pomieszczenia, a my nie będziemy musieli go maksymalnie podkręcać.

Pierwszym krokiem jest zdjęcie obudowy kaloryfera. Następnie wystarczy przetrzeć jego wnętrze zwykłą ściereczką lub lekko zwilżoną wodą. To pomoże usunąć kurz i brud, które mogłyby się rozprzestrzenić po całym domu za pierwszym razem, gdy będziemy go uruchamiać. Osoby uczulone powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Dobrym pomysłem jest także położenie wilgotnej ściereczki lub ręcznika na podłodze, aby zatrzymać kurz spadający na ziemię.

Przeczytaj więcej artykułów  Mieszne życzenia dla taty na Dzień Ojca - wierszyki rymowanki

Jeśli są miejsca, do których trudno dotrzeć ręką, można użyć suszarki do włosów. Warto jednak używać tylko delikatnego nawiewu, aby nie unosić kurzu i nie roznosić go po całym domu. Zewnętrzną część kaloryfera można oczyścić ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Lepiej unikać detergentów, które mogą uszkodzić grzejnik.

Dbałość o okna i kaloryfery są dwoma prostymi krokami, które możemy podjąć już teraz, aby zredukować koszty ogrzewania. Dzięki nim możemy mieć ciepło w domu, nie rezygnując z oszczędności.

Dodaj komentarz