Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka Jakie wybrać Jak zdiagnozować ewentualnie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka Jakie wybrać Jak zdiagnozować ewentualnie

Obecnie w świecie nowoczesnych technologii, rozwój najmłodszych często odbywa się za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Laptopy i komputery stacjonarne są pomocne zarówno w nauce, jak i w zabawie. Jednakże, aby sprzęt ten służył dziecku przez długi czas, rodzic musi umieć zidentyfikować ewentualne problemy z urządzeniem i zdecydować, czy warto oddać je do naprawy w profesjonalnej firmie.

Kiedy jest najlepszy czas na zakup pierwszego laptopa lub komputera stacjonarnego?

Rodzice starają się kupić pierwszy komputer dla dziecka, gdy jest już trochę starsze, około 7-8 lat, czyli w momencie, gdy zaczyna chodzić do szkoły.

Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka Jakie wybrać Jak zdiagnozować ewentualnie

Jednak coraz więcej dzieci dostaje swoje pierwsze urządzenia elektroniczne, w tym komputery, znacznie wcześniej. Według badań wykonanych w dziedzinie korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku od 0 do 6 lat, ponad połowa tych najmłodszych (54%) korzysta z takich urządzeń jak smartfony, tablety czy laptopy. Rodzice obawiają się przede wszystkim treści nieodpowiednich dla dzieci i niezamierzonego pobierania płatnych aplikacji.

"Pozostawienie dziecka samo z urządzeniem elektronicznym i Internetem może prowadzić do różnych problemów. Jeżeli dziecko używa komputera i Internetu nieodpowiednio lub niebezpiecznie, może podejść do niego zbyt długo i stawać się uzależnione od różnych treści (gry, rozmowy z rówieśnikami itp.). Dlatego dziecku, które dostaje swoje pierwsze urządzenie elektroniczne, powinno się wyjaśnić i nauczyć, że komputer to nie tylko centrum rozrywki, ale przede wszystkim narzędzie do nauki, które źle używane może mu zaszkodzić. Urządzenie elektroniczne pomaga rozwinąć wiedzę, zdolności językowe, umiejętności informatyczne i nawet znaleźć hobby!" – mówi Krzysztof Zając, kierownik produktu w firmie Fixit.

Należy pamiętać, że można śmiało rozpocząć przygodę z laptopem lub komputerem od kupna urządzenia używanego. Dzięki temu komputer dostaje drugie życie, a dziecko może nauczyć się obsługiwać elektroniczne urządzenia bez ryzyka utraty dużej ilości pieniędzy w razie ewentualnych uszkodzeń. Jeśli dziecko jest odpowiedzialne i odpowiednio dba o sprzęt oraz korzysta z Internetu w sposób bezpieczny, rodzice mogą zdecydować się na zakup nowego komputera.

Przeczytaj więcej artykułów  Minimalne alimenty na dziecko 2022 Ile wynoszą Na tej podstawie sąd wylicza konkretną kwotę

Urządzenie elektroniczne to nie zabawka

Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka Jakie wybrać Jak zdiagnozować ewentualnie

Należy wyjaśnić dziecku, że urządzenia elektroniczne nie są niezniszczalne. Można je łatwo uszkodzić, nawet niechcący. Dlatego ważne jest, aby przy komputerze nie jeść ani nie pić oraz nie uderzać w urządzenie w momentach zdenerwowania lub frustracji. Komputery są wrażliwe na wszelkie mechaniczne bodźce, dlatego musimy być delikatni podczas ich obsługi. Należy również uświadamiać dziecko na temat sytuacji, w których wyświetla się na ekranie jakieś podejrzane komunikaty lub gdy urządzenie działa nieprawidłowo. Wtedy dziecko powinno natychmiast zgłosić ten fakt rodzicowi.

"Często dzieci nie zdają sobie sprawy, że ich urządzenie może wymagać naprawy. Dlatego rodzic powinien regularnie uczyć najmłodszego, jak obsługiwać komputer. Jeżeli dziecko zauważy jakiekolwiek niewłaściwe zachowanie urządzenia, na przykład pojawienie się nieznanych okienek lub automatyczne otwieranie się stron internetowych, może to oznaczać, że komputer lub tablet jest zainfekowany. Jeżeli dziecko zgłosi temu rodzicowi, ten powinien natychmiast zareagować na takie sytuacje. Nie należy dopuścić do całkowitego uszkodzenia elektronicznego urządzenia i wystawienia dziecka na nieodpowiednie treści." – dodaje Krzysztof Zając z Fixit.

Jaki sprzęt może być alternatywą dla komputera?

Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka Jakie wybrać Jak zdiagnozować ewentualnie

Coraz częściej można spotkać tablety z doczepionymi (wbudowanymi w etui) klawiaturami, które mogą być świetną alternatywą dla pierwszego komputera. Interesujące jest to, że wydajność takiego urządzenia może być wystarczająca dla początkującego użytkownika, a cena jest znacznie niższa niż w przypadku laptopa. Jednak takie urządzenia mają pewne ograniczenia dotyczące instalacji oprogramowania, co determinowane jest programem nauczania w szkole. Dzieciom może również nie odpowiadać pisanie na klawiaturze podłączonej do tabletu. Minusem jest również to, że z uwagi na ich mobilność mogą się bardziej narażać na uszkodzenia mechaniczne, na przykład stłuczenia ekranu. W przypadku takiej usterki konieczne jest zgłoszenie się do profesjonalnej firmy świadczącej usługi naprawy.

Przeczytaj więcej artykułów  Nauka zegara dla dzieci

"Dobry fachowiec skutecznie naprawi urządzenie mobilne dla dziecka, zarówno nowe, jak i te wykraczające poza okres gwarancyjny. Ważne jest, aby awaria została szybko zauważona przez dziecko, zgłoszona rodzicowi i skutecznie naprawiona przez pracownika firmy, oferującej przeglądy i naprawy sprzętu elektronicznego." – kontynuuje Krzysztof Zając.

Zakup pierwszego komputera dla dziecka to ważne zadanie dla rodzica, nie tylko ze względu na aspekt finansowy. Rodzic musi przemyśleć, jaki rodzaj urządzenia elektronicznego najlepiej odpowiada potrzebom najmłodszego członka rodziny. Następnie musi regularnie edukować dziecko w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzenia i Internetu, oraz wiedzieć, do kogo się zwrócić w przypadku problemów lub zagrożeń.

Zakup pierwszego komputera dla dziecka to ważne zadanie dla rodzica, nie tylko ze względu na aspekt finansowy. Rodzic musi przemyśleć, jaki rodzaj urządzenia elektronicznego będzie najbardziej odpowiedni dla najmłodszego członka rodziny. Następnie musi regularnie edukować dziecko w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzenia i Internetu, oraz wiedzieć, do kogo się zwrócić w przypadku problemów lub zagrożeń.

Dodaj komentarz