Palenie w ciąży

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Palenie w ciąży

Wygląda na to, że często słyszymy o tym, jak palenie w ciąży jest złą praktyką. Jednak badania pokazują, że nadal wiele kobiet palących w ciąży. Ale czy narażają one swoje dziecko na jakiekolwiek szkody? O tym chciałabym teraz porozmawiać.

Szkodliwość palenia w ciąży

Nienarodzone dziecko jest całkowicie zależne od swojej mamy. Poprzez pępowinę dostaje ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pomagają mu rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Niestety, nie tylko dobre rzeczy są przenoszone przez pępowinę. Jeśli przyszła mama pali papierosy, jej dziecko również wdycha dym tytoniowy.

Skutki palenia papierosów w ciąży

Palenie w ciąży ma wiele negatywnych skutków. Może nawet doprowadzić do poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Jeżeli jednak ciąża palącej kobiety rozwija się, to dziecko jest niedotlenione, ponieważ dym tytoniowy powoduje zwężenie naczyń krwionośnych łożyska. To oznacza, że mniej tlenu i wartościowych składników odżywczych dociera do dziecka. W rezultacie dzieci palących kobiet są zazwyczaj mniejsze i słabiej rozwinięte niż ich rówieśnicy. Palenie w ciąży może również powodować przedwczesne porody, odklejanie się łożyska i pękanie błon płodowych.

Palenie papierosów podczas ciąży może wpływać na układ sercowo-naczyniowy dziecka, powodując liczne zaburzenia. Może także powodować wady rozwojowe, takie jak deformacje kończyn czy problemy z układem oddechowym, przewodem pokarmowym i wzrokiem.

Warto pamiętać, że skutki palenia w ciąży mogą być widoczne dopiero, gdy dziecko jest już kilkuletnie. Problemy z koncentracją, zaburzenia mowy czy zdolności do abstrakcyjnego myślenia mogą być wynikiem palenia papierosów w ciąży.

Przeczytaj więcej artykułów  Pozycja do karmienia butelką

Dodaj komentarz